• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Учење на Линукс - основни работи

Статус
Затворена за нови мислења.

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Е вака извинете што многу прашувам ама сум тотален почетник и сакам да научам да се чуствувам слободен како што се чуствувам на Windows, воедно сакам да знам некои наједноставни работи за LinuX|Ubuntu:

- Како можам да ги сменам имината на партициите што ми беа D,E ... и како да ги нема на десктоп истите, а да си бидат во Computer.
- Оти не можам да инсталирам JAva ми вика Non-free...???
- Како да направам кратенка за од тастатура за терминал, и за да минимизирам се?
- Како да инсталирам unrar за да отворам .rar фајлови?
- Koja слободна околина е најдобра или најпрофесионална и колку има такви?
- Како да можам да го зачувам Убунтуто со сите инсталирани програми на пример ако треба да го бишам, за одново да не инсталирам и подесувам се?

Поздрав
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
- Како можам да ги сменам имината на партициите што ми беа D,E ... и како да ги нема на десктоп истите, а да си бидат во Computer.

za da ti gi nema na desktop: Alt + F2 , pishi "gconf-editor" i odi na slednava pateka: apps > nautilus >desktop i odshtikliraj go Show Volumes

- Оти не можам да инсталирам JAva ми вика Non-free...???

Kako ja instaliruvash ?? terminal ? koja verzija ..

- Како да направам кратенка за од тастатура за терминал, и за да минимизирам се?

System > Preferences > Keyboard Shortcuts

- Како да инсталирам unrar за да отворам .rar фајлови?

Applications > Add/Remove > Search "rar" , instaliraj rar.

- Koja слободна околина е најдобра или најпрофесионална и колку има такви?

Mislam deka mislesh na desktop okolina, epa ima: XfcE, GNOME, KDE, FluxBox .. i nema naj profesionalna.. se se sveduva do personalniot vkus

- Како да можам да го зачувам Убунтуто со сите инсталирани програми на пример ако треба да го бишам, за одново да не инсталирам и подесувам се?

Vakva opcija ne sum sretnal seushte, ama mozesh da gi zacuvash site net instalacioni fajlovi samo kopirajkji gi od: /var/cache/apt/archives
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
- Како да можам да го зачувам Убунтуто со сите инсталирани програми на пример ако треба да го бишам, за одново да не инсталирам и подесувам се?

Ваква опција има во PCLinuxOS. Ubuntu сеуште нема такво нешто.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
- Како да можам да го зачувам Убунтуто со сите инсталирани програми на пример ако треба да го бишам, за одново да не инсталирам и подесувам се?

Backup:
Код:
sudo su
cd /
tar cvpzf imeto_na_tvojot_backup.tgz --exclude=/proc --exclude=/lost+found --exclude=/imeto_na_tvojot_backup.tgz --exclude=/mnt --exclude=/sys /

Restore:
Код:
sudo su
tar xvpfz ime_na_tvojot_backup.tgz -C /
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Da mozno e .. Еве јас сега пишувам од мојот Убунту и се е како што треба. Еве како да си направиш македонска подршка:

Odesh > System > Preferences > Keyboard, Klikash na tabot Layouts , klikash ADD, odbirash Layout Macedonia, i klikash ADD.

Posle odesh na tabot Layout options, likash na Group Shift/Lock Behavior I odbirash so koja kombinacija na pritiskanje na kopchinjata na tastaturata sakash da gi menuvash podrshike.

Ova e vo GNOME okolina, za vo KDE neznam oti momentano nemam pri raka KDE
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
И за КДЕ е слично. Во панелот за конфигурација имаш Keyboard Layout. Натаму мислам дека се е исто.
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Хехее еве го наместив.. леле мераци Linux-ов :LOL:

Ајде сега малце потешко прашање. Јас сум далтонист (не сум типичен апла далтонист ама имам проблем со распознавање на бои) и проблемот е следен. Користам Kopete за комуникација ама кога некој ќе ми пише а тој прозор ми е минимизиран само се менува за нијанса бојата и мене не ми паѓа во очи па сакам да ја сменам да речеме таскбарот ми е темна боја, и сакам кога некој ќе ми пише да ми светне со жолта боја или било која што ќе си ја одберам. Ај прочепкајте тоа и кажете ми дали е можно . Однапред благодарам.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Во конфигурацијата за таскбарот можеш да му смениш боја како и позадинска слика. Можеш да го направиш и транспарентен.
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Јас сум поцетник во Ubantu. И незнам некои основни работи па се надевам дека ке ми помогнете. Ако мозе да ми кажете како да направам PPoE конекција во убанту. користам верзоија 7.04. Колку сто е мозно подетално да ми објасните.
Фала
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Отвори терминал и пиши:

pppoeconf

Следи ги инструкциите и готово, при секое подигање на убунтуто сам ќе се конектира на интернет
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Откако ја напишав наредбата ги добив следниве инструкции, и ги направив ама како што може да се забележи го немам тој програм за pppoe. Барав во add/remove programs и таку има несто за network што не е инсталирано, ама не ми дозволи да го инсталирам ми бараше да имам конекција за интернет. Може усте малце помош.


The program 'pppoe' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install pppoe
Make sure you have the 'universe' component enabled
bash: pppoe: command not found[email protected]:~$ sudo apt-get install pppoe
Password:
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package pppoe is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
E: Package pppoe has no installation candidate
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
лелеле... де стварно .. се вика pppoeconf заедно! .. почитај погоре
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
лелеле... де стварно .. се вика pppoeconf заедно! .. почитај погоре

DA vo pravo si bil. ama treba prvo sudo da se napise koga si vo ubantu. Ali sepak fala zavrsiv rabota i sega ti pisuva od ubuntu.

Ama sega ima drug problem. Nemozam da instaliram drajveri za grafickata karta.(nvidia FX5200). Gi simanav od internet ama pri instalacijata mi go javuva sledniov error

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before
installing. For further details, please see the section INSTALLING
THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver
download page at www.nvidia.com.

ERROR: Installation has failed. Please see the file
'/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find
suggestions on fixing installation problems in the README available
on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

go aktiviram so slednava komanda
sudo sh NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run


Potoa go pisuva ova
Verifying archive integrity... OK
Uncompressing NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86 169.12..........................................................................................
i se pojavuvaat error-ite tuka.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Се вика Убунту а не Убанту.

За да инсталирасх ги драјверите имасх 2 начини. Првиот е преку терминал, ама мора да го исклучеш X серверот, отвори терминал и едитирај го /etc/inittab и смени го во runlevel 3, рестартирај и логирај се на CLI средина. Пото пробај да ги инсталираш, ако ги имаш компајлерите 100% ќе работи.

Втор начин е преку GNOME директно, оди во System>Administration>Restricted Drivers Manager, штиклирај ја графичката, Apply и готово

позз
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Се вика Убунту а не Убанту.

За да инсталирасх ги драјверите имасх 2 начини.
ama treba prvo sudo da se napise koga si vo ubantu. Ali sepak fala zavrsiv rabota i sega ti pisuva od ubuntu.
Toa za ubantu e pecatna greska isto kako ti sto si napravil.
Ne treba instalirash tuku инсталираш :D
Fala na sovetoto uspeav da gi instaliram
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Ок, мило ми е, и одсега не поставувајте нови прашања во оваа тема, ако имате некој проблем ќе ве замолам да отворете нова тема за подобра прегледност и побрзи/поквалитетни одговори

Благодарам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.234
Мислења
919.392
Членови
32.894
Огласи
1.046
Најнов член
Marko22
На врв Дно