1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ucenje na C#

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од genkisi, 10 Март 2011.

 1. genkisi

  genkisi
  Intern

  9
  0
  8 Март 2011
  Dali e potrebno za da se nauci C# predhodno da se znae C++ ili nesto drugo
   
 2. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Не е потребно да се знае , C++ , но е препорачливо да ти е поминат C++ и C , или ЈАВА бидејќи имаат многу слични работи , добро е ако знаеш JAVA. Исто така зависно од што ќе работиш во C# дали XAML , ADO.NET и слично.
   
 3. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Добро би било да ја добиеш основата од друг јазик пред да почнеш со C#.
   
 4. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  скоро на сите ИТ факултети во првите семестри се учи C или C++ а некаде и Paskal , а во понатамошните се изучува JAVA или C# за некој други незнам дали се учат кај нас (офтопик: добро е уз овие да се знае и некој скриптен јазик :) )
   
 5. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Доволно ти е само С
   
Слични теми
 1. D
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,769
Вчитување...

Сподели

Вчитување...