• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ubuntu проблем со NO SOUND кога гледам YOUTUBE

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Dali nekoj znae,kako da go resam ova?
Mozam da gledam klipcinja na YOUTUBE,no nema SOUND.
Neka dade nekoj ideja,preporaka ili resenie.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
А онака имаш звук? Види дали ти е убо инсталиран флешот и провери ги неговите сетинзи
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
мислам дека причината за ова е дека Ubuntu во 8.04 почнаа да користат pulseaudio, но flash-от сеуште нема подршка за pulseaudio (а и Adobe како се спори ќе направат за 10 години - можда).

е сега, сигурен сум дека ubuntu смислиле некое решение, ама не го знам
али можеш да пробаш ова од тука
http://www.pulseaudio.org/wiki/PerfectSetup#FlashPlayer9
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
а да не ти е проблемот во драјверот за звучната картица?? прво види дали има звук и од други извори, на пример некоја емпетројка или нешто слично.. сепак не е лошо и да ги провериш звучниците.. инаку можно е да си заборавил да ги инсталираш драјверите за звучната.. :D
поздрав
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Има решение и за овој проблем ајде да го решиме ...
напиши во Терминал : sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
и мислам дека со ова ке ти биде решен проблемот кај мене вака го решиФ ...:bravo:
 

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Drugarcinja,probav sve sto mi kazavte no nema uspeh.
Da ne imate uste nekoja ideja.
Pozdrav
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
egeec, дали онака при пуштање на локално музика и филмови имаш звук ? Дали при старт на убунтуто се слуша звук ?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
egeec, дали онака при пуштање на локално музика и филмови имаш звук ? Дали при старт на убунтуто се слуша звук ?

izvini sto namesto nego jas odgovaram :) no i jas istiot problem go imaF :) samo so FLASH PLAYER'ot nema zvuk drugo sve ima . Jas taka go srediF problemot, imam na posledniot POST ... :bravo:
 

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Drugovi,problemot go resiv so instaliranje na FEDORA 8.
Sve probav no nisto ne mi pomogna,ali sepak mnogu vi blagodaram.

Podzrav do site :)))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно