• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubuntu проблем со инсталирање на софтер и драјвер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
здраво на сите
Ми треба помош имам инсталирано убунту 14.04 lts,сакам да инсталирам мозила фирефох понова верзија,ја симнувам и одам да ја инсталирам преку Gdebi package installer несака,ни google chrome несака пробав и преку терминал се..
Друг проблем ми фалат драјверите за графичката и мемориската картичка,еден мој другар не се
сеќавам ми ги прати сите драјвери беше потпишано firmware_нешто вака и рече да го рапакувам во
pool/firmware така излгеда беше и после се инсталира убунту и сите драјвери ми работеа.
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Најнова верзија на firefox:
1. Трк на Download the fastest Firefox ever
2. Кликни download
3. Ke се симни firefox-xx.x.x.tar.bz2 спакувана датотека
4. Десен клик unpack/extract
5. По отпакување ке имаш нов фолдер (firefox) во негo имаш меѓудругото и firefox executable.
6. Двоен клик на него (firefox) и ке се стартува.
7. Доколку не се стартува во 6. тогаш промај додаи executable пермисии на firefox. (ке ти кажам како ако има потреба)

Драјвери:
На линукс уствари не му треба мануелна инсталација на драјвери, исклучок е nvidia и некои серии од amd. Али да не замрам со детали за amd и 14.04 кажи шо хардвер имаш па да ти кажам и шо драјвери ти трбаат ако воопшто ти требаат.

Едит:
A зошто баш 14.04? Суппортот ке му заврши кај и да е во 2019та.

Иди на 16.04:
-Ќе имаш најнова верзија од firefox, out of the box.
-Ќе имаш подобар супорт за драјвери (особено AMD).
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Најнова верзија на firefox:
1. Трк на Download the fastest Firefox ever
2. Кликни download
3. Ke се симни firefox-xx.x.x.tar.bz2 спакувана датотека
4. Десен клик unpack/extract
5. По отпакување ке имаш нов фолдер (firefox) во негo имаш меѓудругото и firefox executable.
6. Двоен клик на него (firefox) и ке се стартува.
7. Доколку не се стартува во 6. тогаш промај додаи executable пермисии на firefox. (ке ти кажам како ако има потреба)

Драјвери:
На линукс уствари не му треба мануелна инсталација на драјвери, исклучок е nvidia и некои серии од amd. Али да не замрам со детали за amd и 14.04 кажи шо хардвер имаш па да ти кажам и шо драјвери ти трбаат ако воопшто ти требаат.

Едит:
A зошто баш 14.04? Суппортот ке му заврши кај и да е во 2019та.

Иди на 16.04:
-Ќе имаш најнова верзија од firefox, out of the box.
-Ќе имаш подобар супорт за драјвери (особено AMD).
Ок е со firefox сега,но драјверот уште го нема за nvidia gtx1050,друже доколку можеш да ми ги пратиш сите драјвери во еден zip firmware,исто како мојот другар што направи сега не му текнува заборавил.
Благодарам однапред.
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Нема потреба да се дистрибутират драјвери во .zip си имаш во репозиторите, инсталирај си од таму.

- Неам nVidia карта за да проверам ама:
1. Кликни на software and updates
2. Отвори го јазичето additional drivers
3. Кликни на nVidia <xxxx> (proprietery, tested)
4. кликни apply
5. Чекај да заврши и рестартирај pc.После ова ке имаш proprietary драјвери од nvidia.

Пак ке те прашам, имаш ли причина за да користиш баш 14.04 од ubuntu?
- За таа верзија супортот завршува оваа година, незнам точно кој датум, ама ке прстанат апдејтите... Инсталирај 18.04 LTS, ке имаш супорт во наредните 4 години.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Нема потреба да се дистрибутират драјвери во .zip си имаш во репозиторите, инсталирај си од таму.

- Неам nVidia карта за да проверам ама:
1. Кликни на software and updates
2. Отвори го јазичето additional drivers
3. Кликни на nVidia <xxxx> (proprietery, tested)
4. кликни apply
5. Чекај да заврши и рестартирај pc.После ова ке имаш proprietary драјвери од nvidia.

Пак ке те прашам, имаш ли причина за да користиш баш 14.04 од ubuntu?
- За таа верзија супортот завршува оваа година, незнам точно кој датум, ама ке прстанат апдејтите... Инсталирај 18.04 LTS, ке имаш супорт во наредните 4 години.
Фала друже,,но имам уште еден проблем кога сакам да симнувам или сакам да се конектирам на друга мрежа после неми работи ви-фито,немој да треба и за него некој драјвер,зошто се губи??
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Имав сличен проблем со hp лаптоп. Се губеше интернет коенкциајта одкога лаптоп-от ке се разбудеше од sleep, а стои нотифиакција дека сеуште сум конектиран на дадената wi-fi мрежа.

Проблемот го решив со апгрејд на понов кернел (што уствари вклучува и понов драјвер за wi-fi картичката).

Опција 1:
- Мануелно да ставиш понов кернел (не е тешко ама не ти препорачувам пошто не ми личиш на ninja кога е linux во прашање)

Опција 2:
- Да инсталираш понова верзија на Ubuntu што со себе има и понова верзија на кернелот што уставри има понов драјвер за твојата wi-fi картичка.

Кога се во прашање Linux базирани оперативни системи постои едно правило:
- Не инсталираш драјвери, сите драјвери за секој хардвер што може да ти падне на памет се дел од кернелот.

Кернлот ти е уствари драјвери и плус уше нешто ама тоа не битно сеа. (Ам има гејови како nVidia што нејкат да го измерџаат нивниот драјвер во кернелот, и овие уствари ги кршат принципите на тоа како треба да функцунира еден Linux базиран оперативен систем и се појавува заблуда кај корисници дека треба и тука мануелно да се инсталираат драјвери како кај Windows, дистрибуирани преку .exe или слични инсталациони фајлови. Значи не треба да се инстлираат драјвери, ги имаш во кернелот)

- Ако некој хардвер не работи како што треба, или некој драјвер е багнат, правиш апдејт (или downgrade) на кернелот потшо кернелтот уствари ти е 80% драјвери. Понов кернел би требало да има и понов драјвер за секој хардвер. Во случајов понов драјвер за твојата wi-fi картичка.

Баш заради ова ти спомнав уште од старт зошто баш 14.04, кога веќе имаш понов LTS 18.04 со нов кернел, и понови драјвери и веројатно има пачови шо решаваат вакви проблеми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Имав сличен проблем со hp лаптоп. Се губеше интернет коенкциајта одкога лаптоп-от ке се разбудеше од sleep, а стои нотифиакција дека сеуште сум конектиран на дадената wi-fi мрежа.

Проблемот го решив со апгрејд на понов кернел (што уствари вклучува и понов драјвер за wi-fi картичката).

Опција 1:
- Мануелно да ставиш понов кернел (не е тешко ама не ти препорачувам пошто не ми личиш на ninja кога е linux во прашање)

Опција 2:
- Да инсталираш понова верзија на Ubuntu што со себе има и понова верзија на кернелот што уставри има понов драјвер за твојата wi-fi картичка.

Кога се во прашање Linux базирани оперативни системи постои едно правило:
- Не инсталираш драјвери, сите драјвери за секој хардвер што може да ти падне на памет се дел од кернелот.

Кернлот ти е уствари драјвери и плус уше нешто ама тоа не битно сеа. (Ам има гејови како nVidia што нејкат да го измерџаат нивниот драјвер во кернелот, и овие уствари ги кршат принципите на тоа како треба да функцунира еден Linux базиран оперативен систем и се појавува заблуда кај корисници дека треба и тука мануелно да се инсталираат драјвери како кај Windows, дистрибуирани преку .exe или слични инсталациони фајлови. Значи не треба да се инстлираат драјвери, ги имаш во кернелот)

- Ако некој хардвер не работи како што треба, или некој драјвер е багнат, правиш апдејт (или downgrade) на кернелот потшо кернелтот уствари ти е 80% драјвери. Понов кернел би требало да има и понов драјвер за секој хардвер. Во случајов понов драјвер за твојата wi-fi картичка.

Баш заради ова ти спомнав уште од старт зошто баш 14.04, кога веќе имаш понов LTS 18.04 со нов кернел, и понови драјвери и веројатно има пачови шо решаваат вакви проблеми.
океј друже,пробав на ubuntu 18.04 пак има буг,не ми се исклучува лаптопот и интернетот се губи после нешто симнување на било што..(mp3,iso..)
:( ах да може да се оправи уште овие проблеми.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,370
11,705
youtu.be
Мислев да не е пред крај :), но чим работи под windows тогаш картицата е во ред.
Друго, ако го имаш отварано лаптопот - дали ги имаш закачено антените како што треба или да има можеби лабав контакт.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Мислев да не е пред крај :), но чим работи под windows тогаш картицата е во ред.
Друго, ако го имаш отварано лаптопот - дали ги имаш закачено антените како што треба или да има можеби лабав контакт.
Проверено не,имам и на усб wifi го ставам но не го чита реалтек3070л така беше не ми текнува на верзијата.
Пишам airmon-ng
Ми покажува само
Wlan0 и етх
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Да видиме шо мрежна картица имаш, дај аутпут од командава:
Код:
lspci | egrep -i --color 'network|ethernet'
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Да видиме шо мрежна картица имаш, дај аутпут од командава:
Код:
lspci | egrep -i --color 'network|ethernet'
Еве една слика од убунту 18
Несака да се исклучи лаптопот уште работи ни пак да се рестаритра кога сакаш.
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #14

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Да видиме шо мрежна картица имаш, дај аутпут од командава:
Код:
lspci | egrep -i --color 'network|ethernet'
Еве слика од оваа што ми кажа,го нема драјверот сигурен сум но незнам каде да ги најдам како да ги симнам??
[
URL='http://pichost.org/image/eurfU'] http://pichost.org/image/eurfU
 
Последна промена:

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
424
385
Искрено можно е со последниот кернел во комбинација со нВидиа драјверите шо им се да те зафркава. Од последниот апдејт на обете (не знам ради кое) престана да ми се гаси и мене лаптопот (со 970M).

Второ, муабетот со Убунту дистрибуцијата е првин да провериш во Software center за апликации, а во Additional Hardware за драјвери, да не компајлираш сам, туку да оставиш он да ти инсталира.

А тоа со вифи-то, на дуалбут имам приметено дека се случува ако на виндоус ја деактивирам вифи картичката, знае да не ми упали на Убунту, но не сум се занимавал со такво нешто одамна, бидејќи целосно сум префрлен на Убунту веќе подолго време.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Искрено можно е со последниот кернел во комбинација со нВидиа драјверите шо им се да те зафркава. Од последниот апдејт на обете (не знам ради кое) престана да ми се гаси и мене лаптопот (со 970M).

Второ, муабетот со Убунту дистрибуцијата е првин да провериш во Software center за апликации, а во Additional Hardware за драјвери, да не компајлираш сам, туку да оставиш он да ти инсталира.

А тоа со вифи-то, на дуалбут имам приметено дека се случува ако на виндоус ја деактивирам вифи картичката, знае да не ми упали на Убунту, но не сум се занимавал со такво нешто одамна, бидејќи целосно сум префрлен на Убунту веќе подолго време.
Го поправив за исклучување и рестарт преку терминал го едитирав текстот за grub и додав уште нешто sudo update grub,сега работи ок е.
Но wifi-то нешто зеза а bluetooth си работи без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,225
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно