• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ubuntu проблем при стартување

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
На убунтуво последниве неколку вклучувања послем боот лоадерот се вклучуваат некои вчитувања стартување на нешто значи нешто како самиот линукс да се проверува во конзолата и послем тоа се стартува и се си работи нормално. Е сега дали може ова да се избегни некако.....зошто понекогаш нервира.
поздрав и фала
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Малце не те разбрав оти све е *нешто, нешто, нешто* Што е тоа нешто ? Дали се појавува текст ? Текстот може да се појавува од милион различни причини, види баш што се појавува.
 

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Епа еве нешто успеав да запишам :
*Reading files needed to boot
*setting preliminary keymap
*prepering restricted drivers
*setting the system clock
*starting basic networking
*loading hardware drivers
*starting NTP server
*loading manuel drivers
...............................
...............................
и плус вака уште многу вчитувања кои што поминуваат многу брзо и не можам сите да ги запишам.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Скоро секој линукс оперативен така се покрева, не ова Windows па чекаш зелената линија да помине 5-6 пати, но прочепкај мислам има некоја финта да не се гледа тоа, ќе каже некој од поискусниве на форумов.
 

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Епа ич па не се сеќавам сега првиот пат кога ги инсталирав линуксов дали се појавуваше вакво нешто........ама сигурен сум дека последниве неколку месеци не ми се појавуваше такво нешто значи мора да постои нешто за да не се појавува ова.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
доколку ич не ти се појавува лентата шо се полни веројатно usplash нешо те заебава. Отвири синаптик, барај за usplash и реинсталирај/инсталирај тоа шо ќе се појави.
 

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
доколку ич не ти се појавува лентата шо се полни веројатно usplash нешо те заебава. Отвири синаптик, барај за usplash и реинсталирај/инсталирај тоа шо ќе се појави.
Не, си се појавува лентата што се полни се вчитува нормално само послем незе се појавуваат овие работи што пишав погоре вчитувањата и потоа нопрмално си се стартува линуксот
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Која верзија на убунту ја имаш инсталирано ? Провај прво едноставни работи, како да направиш update на убунтуто.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Верзијата 8,04 има премногу проблеми ... како што реков, апдејт можеби ќе ги среде работите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.396
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно