• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubuntu- проблем при првичен логин

  • Ја почнал/а темата
  • #1

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Откако Убунту весело се инсталира од LiveDVD под VMWare Server и откако внимателно ги запишав логин и пасворд за да се најавам во системот, при првиот логин Убунту упорно ме одбива, иако сум сигурен дека токму тој логин и пасворд ги дадов при инсталацијата... кој е заобиколниот пат за да сменам логин и пас за првобитниот логин кај Убунту?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Ok, sredeno e... reset, i VEDNASH pritiskanje escape za da se vleze vo menito na GRUB otkade se bira Recovery Mode i posle se dodava nov juzer so komandata "adduser username"...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
во првиот случај 100% си го заборавил пассот или јузерот... Доколку ти биле точни убунтуто ќе те логираше веднаш .. Не е проблемот до убунтуто
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
И мене истото ми се има случено
@aleks колку е тешко да се запомни 111111??
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
alexo, од кај знаеш дека пассот на varelg бил 111111 ? И да, може да има друг проблем, некој намерно да ја сменил библиотеката одговорна за логирање на ГНУ/Линукс т.е. /lib/security/pam_unix.so а неверувам дека тоа го направил тој самиот на себеси
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Abe ko so si kaza, nemu mu se slucilo istoto (na alexo), so toj ednostaven i tesko pogresliv password 111111 :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,705
1,187
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,060
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно