• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubuntu,после инсталација..

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
Дечки здраво,

До сега воопшто немам користено Линукс. Инсталирав Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition, инсталацијата помина ок. Тргна работата. Се поврзав на интернет.. полека,ја разгледав работната околина и да, си реков има доста за истражување, ама поради тоа што бев краток со времето, го оставив тоа за после(сега). Палам компјутерот, by the way,имам и WindowsXp-значи дуал боот, си пишувам username и password и чекам да се стартува Ubuntu.За момент се покажуваат неговите елементи (taskbar,harddisk)на десктопот,а потоа останува само wallpaper-от и mouse-ot..Што се има случено!?

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Пробај уште еднаш, да не се има грешка случено да не се стартова како што треба.

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
Да преинсталирам..Нема смисла..финтата е да се најде финтата ...

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Преинсталација не е опција овде, кажи ми, имаш овозможено compiz fusion? Дали имаш некои друго адони овозможено како gdesklets етц..

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
@Alex
Инсталацијата ја направив по твојот туториал, прикажан овде на it.com.mk. Цд-то за убунто ми дојде по нарачка. Така да од туторијалот твој не излегов на страна за да експериментирам (пошто напомнав-ова ми е првпат со овој ОС) и со тоа не ми се верува да ставив некои addons.
@Мaki
Console login!?..знам дека имам "option" пред да се логирам во убунтуто,а во тоа options не забележав console login.

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
да не е познатиот bug во 8.04 ти требаат updates или пак да го спуштиш 8.04.1.
Замрзнува десктопот и мене тоа ми се случуваше со првата инсталација на 8.04 без updates.

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
Вака пробав да направам update преку терминал:sudo apd-get update и после sudo apt-get upgrade..следното што видов на терминалот беше да напишам -f и install..ок..поминав преку тоа..штом заврши со тоа дојде некое прашање, дали сум јас администраторот..стегнав едно Y(навика од DOS) и тоа Y си се повтори кој знае колку пати,па морав да ресетирам. Дечки некој предлози...

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
spoc, доколку имаш интелова интегрирана графичка, compiz ќе се уклучи автоматски оти убунтуто има подршка за тие графички директно напишана во кернелот.

Верзијата 8,04 се знае дека е полна су бугови, дури некои мислат дека е тотално промашување од страна на каноникал.

Точно дека проблемот *можеби* ќе исчезне со апдејт, значи во конзола ќе треба да пишеш тоа што си го пишал, ама пробај сега на update и upgrade да ја додадеш опцијата -y значи :

sudo apt-get -y update
sudo apt-get -y upgrade

Види што ќе направиш и пиши.

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
@Alex
Инсталацијата ја направив по твојот туториал, прикажан овде на it.com.mk. Цд-то за убунто ми дојде по нарачка. Така да од туторијалот твој не излегов на страна за да експериментирам (пошто напомнав-ова ми е првпат со овој ОС) и со тоа не ми се верува да ставив некои addons.
@Мaki
Console login!?..знам дека имам "option" пред да се логирам во убунтуто,а во тоа options не забележав console login.
Sorry, заборавив дека гдм ја нема таа опција, можеш со ctrl + alt + Fn(од 1 до 12) да мењаш виртуелна конзола. Пробај така

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
@Aleks
Пробав со командите, вклучително и -y, само постојано ми кажува дека некои lib(сигурно од librieries) не можат да се инсталираат..и ми дава предлог да користам sudo apt-get upgrade -f,само што после пишувањето на таа наредба добивам известување кое ми налекува на format..показател за тоа е дека ќе ми се ослободи толку и толку простор, толку ќе бидат отстранети и сл, а од тоа се тргаме настрана..И изумив да напоменам,немам интегрирана интелова картица

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
Ок..значи да барам начин сега како да го избришам (unistall) убунтуто, симнувам друга верзија, и почнувам од почеток..

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
како да го форматирам!?..на кој почеток!?..при започнување на новата инсталација или!?..што станува со просторот на дискот назначен за користење на Ubuntu-то?

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
да ви го кажам јас моето искуство со ubuntu. Имав инсталирано XP и направив една партиција за linux (linux ext3) и го ставив цдто од линукс направив рестарт избрав опција за инсталирање и наидов на првиот проблем, несакаше да се инсталира на партицијата ја што ја направив, викам ај нема везе нека си направи нова.
Се инсталира се вклучи и све беше ок. Викам ај доста беше за денес дај да се вратам на xp. рестарт и избрав xp и се беше ок при вклучувањето.
Влегувам во my computer и гледам најголемата партиција каде што све ми е снимено ја нема. си помислив ја заебав работата ај ке го вклучам пак linuxот.
направив рестарт и ми се појави некој error и го нема ни линуксот ни виндовсот само црн екран.
е сега бев сигурно дека се ова не ми требаше xp е закон не ти треба ништо друго.

Кога го зарбав пцто морам пак да го направам.
Преку инсталацијата за xp ги избришав партициите на ubuntu (2 беа) и после се вклучи xp и викам е доста е од линукс го фрлив цдто.

Од pc што супер си работи да си правиш проблеми ема потреба, што ќе имам повеќе ако користам линукс??? ништо дефинитивно само проблеми

Се извинувам за offtopic ама морав да кажам кога видов дека и други имале проблеми со ubuntu.

Windows XP rulezzzzzzz

• Ја почнал/а темата

spoc

Intern
12 септември 2008
15
0
Не можам да кажам дека XP rulezzz...поради фактот само тој го имам користено, а сум имал доста зафрканции и со XP при инсталации (споредвам со Убунту-само за инсталации,пошто до тука стигнав). Со XP не се предадов, па време е да се увиди што е финтата и со Ubuntu(пред се читајќи рецензии за заштита од вируси, напади на мрежи и доста други позитивни критики до некој степен увидов дека вреди да се проба)..одам да форматирам..;)..и пак ќе се обидам..

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Мислам дека туториалот за инсталација на ubuntu 8.04 на Aleks, има уште многу работи што фалат. На пр. ако сакаш да го искористиш целиот диск за инсталација зошто воопште да правиш партиции? Друга работа, а што ако имам инсталирано windows xp и сакам да одам на dual-boot опција? Има многу варијанти. Ама ај за тоа на друга тема.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Сори за офтопик

stefan007, ако толку го сакаш XP-то зошто не посетуваш само страни кои се хостирани на windows ? Престани да посетуваш гугл, јаху, форумов етц.

Доста со ваквите да не речам ГЛУПАВИ критики

Мартин, туторијалите за инсталација на оперативен систем секогаш ги правам како тој оперативен систем да биде единствениот, има објаснување ако имаш windows што да направиш.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,551
Мислења
820,334
Членови
28,213
Најнов член
vanadi
На врв Дно