1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ubuntu порачка

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Software, 2 Декември 2009.

 1. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Мене ми стигна вчера CD-то со Ubuntu 9.10 што го порачав на пликот пишува дека е пратено од Франција од Париз. Потоа на сајтот каде што се прават порачките побрав да ми испратат 20 ЦД-а и наведов дека ми требаат за да им го давам на луѓе кои се заиинтересирани за Линух Убунту, но дали некој знае дали ќе ми наплатат поштариниа за тие ЦД-а?

  Kоја е разликата во Kubuntu? Зожто неможе да се порача ЦД од Kununtu?

  Уште нешто ме интересира сакм маица со Убунту, привезок, пенкало и врвка ги гледав на нивниот сајт, но незнам за поштарината колку ке ми наплатат.
   
 2. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  915
  68
  18 Јуни 2009
  не би требало

  незнам

  може: https://shipit.kubuntu.org/
   
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  872
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  kubuntu za gui koristi KDE, toa e razlikata
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Може да се порача. Имаш линк во постот над овој.
  Ubuntu = GNOME desktop
  Kubuntu = KDE dekstop
  Не дека е некоја голема разлика, бидејќи сите апликации од гноме работат на кде и обратно. Алекс може најдобро да ти објасни.

  Па една маица чини 13-14 фунти, така да не би требало доставата да биде поскапа од нарачката.
   
 5. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Јас примав 30 ЦД-а од убунту за раздавање пред година дена и поштарината ми излезе 75 денари.
   
 6. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Фала на сите за одговорите.
   
 7. s-t-o-l-e

  s-t-o-l-e
  Intern

  12
  2
  26 Јуни 2007
  Software ако веќе имаш 1 CD зошто тоа CD не го дуплираш во 20 примероци :)
   
 8. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Интересно прашање.:bravo:
  Но јас сакам да им делам на луѓе оригинално ЦД, а не да давам пари за празни ЦДа. Сепак тоа јас го правам по сопствена желба и тоа тие треба да го ценат бидејќи јас само им помагам на еден начин во ширење на нивниот оперативен систем толку колку што можам.
   
 9. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  И кај мене дојде пред 4 дена но со таа разлика што дојде и kubuntu значи може да се порача. А што зошто служи појма немам.
   
 10. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  A be so ti e gajle...vazno da e bezpari....

  .....balkanski sindrom....
   
 11. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Да важно да е беспари.:p Друже дојде дома кај мене но не го јас порачав и затоа не ни знам што е и зошто служи. Го порачал брат ми кој живее во Скопје и има завршено информатика само ја внел домашната адреса бидејќи така е најсигурно. Кога ќе дојде ќе си го земе. Значи сепак не било балканска работа туку Македонска:LOL:
   
 12. xp.

  xp.
  Intern

  45
  0
  27 Декември 2009
  kako jas da dobijam nekoj linux? :LOL:
   
 13. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Ке си порачаш од официјалниот Web сајт на Ubuntu , и потоа ке чекаш да ти стигнат на доамшна адреса. А зошто не си го превземеш CD-то од нивната страна. Додека го порачаш, па додека да ти стигне 2 месеца. Ти ако си толку заинтересиран : тукаhttp://www.ubuntu.com/getubuntu/download
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  овој оперативен кубунту или убунту може слободно да се симне од нивниот сајт во оригинален ISO формат каков што е и на ЦД-то, така да тоа ви е најбрзиот начин како да дојдете до овој вид на Linux


  поздрав
   
 15. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  А што пишуваше на погорниот пост....
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  во исто време сме постирале и затоа има два слични одговора, станува збор за разлика од 1 минута помеѓу двата поста, а тоа значи дека во исто време сме пишувале јас и ти, мислам дека треба прво да видиш на тајмингот на постирање, а потоа да реагираш за дуплирање на постови :ua: !

  молам модераторите да го избришат мојот пост !

  поздрав
   
 17. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Нема проблем, сигурно во исто време сме постирале. Бидејки е глупаво ти пишуваш па јас пак да пишувам за нешто исто двапати...
   
Слични теми
 1. smole
  Одговори:
  66
  Прегледи:
  9,143
 2. Tawe
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,556
 3. Gucci
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,416
 4. skullmonkey
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  839
Вчитување...

Сподели

Вчитување...