• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubuntu најкористена Linux дистрибуција

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Извршеното истражување од страна на Alfresco, дистрибутер на Enterprise Content-Management Systemen (ECM) за тоа кои се најкористените Linux дистрибуции.

Анкетирани се корисници од голем број држави, од кои повеќе од половината се од Европа, Блискиот исток и Азија, а само 24% се од САД. Помеѓу сите оперативни системи на Linux, на прво место според бројот на корисници е Ubuntu дистрибуцијата на Canonical Ltd со 35%. Веднаш потоа следува Red Hat со 23% и Debian со 15% додека корисниците на Suse (OpenSUSE и Suse Enterprise заедно) се 13 %. Останатите 14% користат некоја од другите дистрибуции на Linux.
Освен тоа интересни се и резултатите од испитувањата за другите софтверски пакети. Според истражувањето 2% од Windows корисниците користат Vista, 63 % - Windows XP и 28 % - стариот Windows Server 2003.

Германските и француските корисници користат речиси два пати повеќе Open-Sourcе пакети отколку анкетираните во САД и Англија.


извор:MakPCWorld
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Bravo za Linux!! :) (Inache se nadevam deka Red Hat(Fedora) kje go prestasa ubuntu .. ili debiano moze da se iskace na prvo mesto)
 

leopepe

Intern
7 февруари 2008
8
0
Bravo za Linux!! :) (Inache se nadevam deka Red Hat kje go prestasa ubuntu .. ili debiano moze da se iskace na prvo mesto)
Зошто? УБУНТУ е во духот на ОПЕН-СОРС принципите, за разлика од РЕД ХЕТ. Прав Линуксаш не би ни помислил на Ред Хет. Инаку УБУНТУ е дериват на Дебиан. :lut2:
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Moram da kazam bravo za Ubuntu. Imaat napraveno nesto sto nikoj do sega go nema napraveno.
A edinstveno sto moze da se sluci e Mandriva da go zameni Ubuntu, zatoa sto so novive verzii stanuva se popularna (odnosno si ja vraka popularnosta, Mandriva - poranesno Mandrake bese najpopularna distribucija pred mnogu godini).

A fedorata e OK, no ima mnogu raboti za nadoknaduvanje, mnogu e nazad vo sporedba so Mandriva i openSUSE.

Uste ednas, bravo za Ubuntu i Canonical Ltd :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Hm.. ne bi rekol taka... Fedorata e odlicna distribucija za naprednite korisnici na Linux. Pocetnicite kje recat deka e teshka... ama stvarno e mnogu dobra
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Хаха па некој имаше кажано дека убунту е линукс за normal people :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Jeeee denes preku posta mi stigna Ubuntu i Kubuntu!:bravo::metal::rakopleskanje::nazdravje: :wow::wohoo::zhurka: sea sum fraer!:bigboss:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Хмм за останатите Линукс дистрибуции не верувам дека баш лесно ќе го стигнат Убунту.Сепак Убунту рулез
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
  • Ја почнал/а темата
  • #15

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
A koja rabotna okolina poveke vi se dopaga? KDE ili GNOME? Jas sum definitivno za KDE i zatoa go koristam Kubuntu. Mandriva e podobar ama ne e stabilen.:lut2:
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
A koja rabotna okolina poveke vi se dopaga? KDE ili GNOME? Jas sum definitivno za KDE i zatoa go koristam Kubuntu. Mandriva e podobar ama ne e stabilen.:lut2:
Zavisi koja verzija na Mandrivata, ako zboruvas za 2007.1 togas si vo pravo, taa bese promasaj. No site drugi se top. Rabotam na 2008.0 i nikogas ne mi krashuvala. Imam upaleno Azureus, VirtualBox, Firefox, Amarok, Pidgin, i Skype vo isto vreme i maka nema.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,082
Мислења
838,103
Членови
29,002
Најнов член
DelankaOdKokonats
На врв Дно