• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubuntu DVD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Go instalirav ubuntu 8.04 dvd izdanieto i nema nisto novo, kako mozam da vidam sto dodaten softver ima vo dvdto i kako da go instaliram, se nadevam ima wine,amsn ....?!?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Отвори ЦДто и види што има ... Би требало да има многу .deb пакети.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
abe nema nisto ...sakam da si imam kolekcija softveri za da ne gi presimnuvam ...kazete predlog
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
100% Има ... Ај од System > Administration Sources исклучи ги сите интернет sources и пробај да инсталираш некоја програма со ДВДто ... и 100% се на ДВДто побарај подобро ..

На двдто мора да има некој фајл со податоци за ДВДто.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
System -> Administration -> Software Sources

Odi vo tabot: Third-Party Software dodeka ti e DVD-to vo drive i ke imas kako moznost da go stiklirash (ke ima nesto slicno na DVDrom with Ubunty 8.04 'Hardy Heron').

Otkako ke go napravish toa, sekoj serach vo Synaptic-ot ke bara i po DVD-to.

Pisi dali ti uspealo!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,947
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно