• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ubuntu download

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ve molam bidejki me interesira ubuntu sakam da go instaliram ali nz od kaj da go simnam t.e nz koj da ne me se zeznam aj ve molam ako sakate daj te mi link i sakam da probam da go instaliram da vidam kakov e!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
thx eve go simnuvam pa ke vidime!sigurno e dobro ova si go testiral?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Официјален линк од ubuntu.com. Имам спуштано од таму и нема никакви грешки, сигурно работи.

ЕДИТ: Sorry за претходниот пост, ти дадов линк од Сервер верзијата, напорен ден имав :) Следи го линкот од Алекс.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
a kakva e taa desktop edition koja e polesna za rabota?bidejki ne sum rabotel so linux zatoa ve prasuvam ne mi se smeete :) bidejki sakam da go stavam toj ubuntu sto go ima sega vo skolite!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Десктоп едицијата е со вклучени пакети и десктоп околина и таа е за секој корисник, а сервер едицијата е наменета за серверите во датацентрите за хостирање на разни работи.

Тебе ти треба десктоп едицијата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
aaa razbrav!oki eve go iskluciv toj sea ovoj se simnuva :)) fala vi mn!ako treba nekako ke vi se odolzam!:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
shipit.ubuntu.com

Земи нарачај едно ЦД бесплатно, го имаш Убунту десктоп или сервер, си бираш. Ти стигнува по пошта, треба неколку недели, но е скроз бесплатно, не се наплаќа ниту поштарина ниту ништо, не мораш да режеш цедиња од .iso датотеки.

Јас вака напраив супер ме служи цедето.

А, да, и нема вируси, верувај.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мој совет пред да го инсталираш убунту. Напреви одреден не форматиран простор на хард дискот и инсталирај го таму. Убунту има опција доколку ја одбереш истата да ти го форматира цел хард диск што значи се ќе избришеш од комјутерот. Затоа најубаво би било да го користиш на посебна линукс партија специјално за него со цел да немаш проблеми и само да го испробаш убунту.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
a gleam na partitionmagic ima opcija koga kreiras nova particija ima file system tape: linux ext2,linux ext3 i Linux Swap da stavam takva da bide particijata ili standard NTFS?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Вака. тебе ке ти требаат 2 партиции.

Линукс ext3 (главната и по можност поголемка) и Линукс swap (според мене 1-2 ГБ се доволно.)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Препорачливо за најдобри перформанси да се имаа 4 партиции.

1.Една SWAP, која треба да биде нешто поголема од рамот на пример 25%, за да можеш користиш хибернација.

2. / (root) партиција која зависно од тоа колку програми ќе инсталираш но доволно е 5 GB

3. /boot партиција,1 - 2GB но не сум сигурен

4. /home партиција зависно од тоа колку ќе чуваш податоци но треба да е минимум 2 - 3 GB, бидејќи секоја програма прави фолдер тука и чува потребни фајлови.

Е сега ова како препорачуваат скоро со секоја дистрибуција, и од некое мое искуство, но јас никогаш не правам посебно /boot партиција имам само SWAP, (/) root и /home.

А за спуштање на Линух од интернет најчесто и на сајтовите од дистрибуциите ве замолуваат за да не ги оптеретувате серверите спустате преку торент, и со тоа да допринесете малку во заедницата а и најсугурен протокол.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Што ја комплицирате работата толку ... Една партиција праиш главна - / околу мин. 3 ГБ и една свап да речеме 1ГБ и инсталирај го на таа / партицијата која ќе е ext3 формат.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Што ја комплицирате работата толку ... Една партиција праиш главна - / околу мин. 3 ГБ и една свап да речеме 1ГБ и инсталирај го на таа / партицијата која ќе е ext3 формат.
Наједноставно но најлошо во смисла на перформанси и практично работење.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Garfield ти самиот беше да се објаснува со што е поедноставни решенија на новите во Линукс ... :spienje:
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
:p, ок ова мое објаснувње ако не се снајде нека му биде за наредниот пат кога ќе биде по искусен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
napraiv 4 particii ali na linux-ot mi gi otvara samo 2 tie novite sto gi napraiv swap i za boot!ke mozam vo linux nekako da gi otvaram i tie?:zbunet3:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
SWAP партицијата неможеш да ја отвориш оти нема ништо во неа.

Boot партицијата се наоѓа монтирана на /boot локацијата.

Кои 2 може да ги отвориш сега ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
tie sto mi se ntfs sto gi imam na xp ne mi gi otvara tuku mi gi otvara samo ext3 i swap!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
voopsto gi nema tie nz zs ali ja uste ne go instalirav go simnav i live i probav so toa zs sakav da go testiram zatoa da ne e do toa?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Не е до тоа, тие би требало да се наоѓат во Computer во Places да ги покажува со нивната големина.

Пробај во терминал пиши sudo fdisk -l и пастирај го резултатот овде... иначе ова не е ништо .. лесно се средуват.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно