1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ubuntu desktop икони снемуваат

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Zimrie, 28 Септември 2009.

 1. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  484
  117
  11 Април 2008
  Машко
  при копирање на фолдер.

  идеја некоја?

  Ubuntu 9.04
   
 2. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Не разбирам. Детален опис, по можност скриншат?
   
 3. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  484
  117
  11 Април 2008
  Машко
  Поточно не може да копира фолдер во македонската 9.04
  Во нелокализираната верзија копира добро (и работи)
  Ги имам двете инсталирано.

  Значи покрај тоа во мк верзијата што не копира фолдер, ги снемува иконите од екранот и при рестартирање на компјутерот го смрзнува компјутерот во некој почетен чекор (дава некоја порака и чека)

  Досега го користев gnome commander (таму немаше проблеми), а од 9.10 ќе користам веројатно нелокализирана верзија
   
 4. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  676
  144
  10 Мај 2007
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  тоа е овој проблем
  http://ubuntu.linux.net.mk/forum/viewtopic.php?f=8&t=8
  регистриран и овде
  https://bugs.launchpad.net/rosetta/+bug/243710

  Но за жал, заедницата која го локализираше Gnome и Ubuntu ја напуштија таа работа по одредени несреќни настани* и локализацијата веќе не се одржува.

  Така да, освен ако некој не се нафати да ги среди овие проблеми - би препорачал да не се користи македонската локализација на Gnome/Ubuntu.


  *
  несреќните настани - за тие што ги интересира како се уништува една заедница - беа кога Владата и PEP проектот објавија тендер за локализација на Edubuntu и помошни програми и ѝ го додели на фирма која никогаш не придонела ништо - сосема игнорирајќи ја заедницата која претходно со години го работела тоа (и ја сработила 70% од работата).
   
Слични теми
 1. Fant0m
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,164
 2. B@N@N@M@N
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  992
 3. Ibrakadabra
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  888
 4. Tunee
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,435
 5. cobe
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,043
Вчитување...

Сподели

Вчитување...