• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

UBUNTU 8.10 ...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
За 15 дена, излегува новиот UBUNTU 8.10 “Intrepid Ibex”. Во ова издание се очекува да има подобар превод, и се вели дека ќе биде постабилен и уште мноогу посигурен. За повеќе инфо, видете овде. Исто така, бета верзијата е достапна за сите оние кои што сакаат да го тестираат. За да ја симнете бета верзијата, видете овде.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
И јас го чекам, се надевам надградувањето ќе биде во ред..претходниот пат се случуваа глупости...затоа најдобро е да не ја симнуваш одма..прво нека се зезнат одреден број луѓе, нека пријават па откако ќе го средат тогаш биди ти на ред
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Епа ај со среќе нека е :))
Мора да се проба да видиме што е како е
Го симнав вчера, Release Candidate 1,кој се разликуваше од финалната верзија само со еден security update од 65kb...
 

Атачменти

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Хммм... па за еден апдејт не ми се исплати да преинсталирам ОС..да си правам проблеми
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Грешка си ме сватил бацко.
8.10 е доста унапреден,иако 8.04 е LTS... јас сакам да ти кажам дека симнав вчера Release Canditate 1 (кандидат за пуштање 1, односно верзија на 8.10,како бета,но средена која што најверојатно ќе ја пуштат како финална и официјална)...
Е сега ти викам,дека помеѓу таа верзија (RC1),и официјалната верзија на 8.10 (што испадна денес) разликата беше само 1 update од 65kb...

(ае па и јас што спомнав....само ја изврзав работава :ua:)
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
"Rolling Release System" Linux distributions

Малку надвор од темава, читајќи како со нетрпение ги чекате новите верзии на убунту и другите слични дистрибуции кои воглавно излегуаат два пати годишно, зошто не си ставите некоја "Rolling Release System" Linux distributions и во секој момент да бидете во тек со кернел со визулно опкружување и секој друг софтвер кој го имате инсталирано. На пример Gentoo, Arch кој јас го користам и би го препорачал бидејќи има одличен пакет менаџер и подршка, па на крај и Debian има некоа таква подршка но не е баш стабилен.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ок.. мора да речам ... ама Дебиан е најподржано дистро на светов. оти најмногу луѓе работат за надоградување на него и има најголемо comunitie.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Па и Убунтуто потекнува од дебиан. Инаку каква е оваа верзија? Јас уште не ја имам тестирано - чекам поштарот да ми тропни на врата па да ми ја дај ова верзија. :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,043
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно