• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ubuntu 8.04 Connection Problem

Статус
Затворена за нови мислења.

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Znam deka ima edna vakva tema... no imam problem so podesuvanjeto na konekcijata za Ubuntu 8.04 koj go instalirav pred nekoe vreme.
Imam kabelski internet. I gi sledev upatsvata od prethodnata vakva tema... no mi se javuva nekoj problem.

terminalps4.jpg

sto da pravam?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
pppoe ? Не ти треба пппое за кабловски ... само ип адресите од виндоусот да ги префрлеш на линуксот.. т.е. исто да го подесесх како виндоусот... побарај низ форум има десетина такви рашања
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
pppoe ? Не ти треба пппое за кабловски ... само ип адресите од виндоусот да ги префрлеш на линуксот.. т.е. исто да го подесесх како виндоусот... побарај низ форум има десетина такви рашања

Znaci li deka samo treba da ukluce DHCP na eth0???
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Епа теоретски да... И преку ДХЦП серверот ќе си ги најде сите потребни информации за сетирање на мрежата ..
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
gotovo sredeno e... tnx

ova e nekoja novost kaj linux ili neznam ... no za da go instaliram nemase potreba da pravam novi particii, tuku se instalirase kako aplikacija na Local Disc D: ... :p

i imam uste eden problem.. da ne otvoram nova tema:
nemam zvuk pod linux :(
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Не се инсталира како апликација ... Линуксот може да коегзистира со друг оперативен систем на скоро секој вид партиции, може и во Ц да го инсталираш и ќе работи без проблем :)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Зошто неможеш да пристапиш до Д, подетално опиши или еден скриншот би бил доволен.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
За звук нова тема, а за пристап.. де објасни како си го инсталирал подетално? Да не ја фопрматираше Д партицијата во ext2 or ext3 фајл систем ? Ако е така преку виндовз нема да имаш пристап до неа... нема ни да се покажува.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
cekaj cekaj...kako da svativ deka ima razlika od 7.10 do 8.04....poso jas koga go upgrate-uvav na 8.04 gubese konekcija...barem jas znam deka na 7.10 avtomatski dobiva konekcija poso e kablovski...aleks aj ubavo objasni so kako se prai kaj 8.04 za kablovkski da dobie net...mislam toa etho so go zborevte
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
За звук нова тема, а за пристап.. де објасни како си го инсталирал подетално? Да не ја фопрматираше Д партицијата во ext2 or ext3 фајл систем ? Ако е така преку виндовз нема да имаш пристап до неа... нема ни да се покажува.

Не форматирав ништо... туку кога го ставаш цедето во компј. ти дава опции да го инсталираш или да го користиш како лајв мислам. И кај што е опцијата да го инсталираш пишува дека нема потреба да правиш нови партиции на ова убунту туку може да се инсталира директно како и секоја обична апликација. И јас го инсталирав во Д (тоест автоматски ми се намести во Д оти во Ц ми е windows). Се инсталираше успешно, ми зафаќа околу 15 гига и кога го пуштам компј. имам да одберам дали да влезам во хр или во убунту. Кога влегов во убунту пак нешто почна да се инсталира. Траеше тоа 5 минути и после си влегов во линуксот и се си беше ок. После нели ја средив конекцијата за интернет. И кога сакав да разгледам малку што е и како е... видов дека имам пристам само до Local Disk C: а од D: ни трага ни глас. Како да не постои. Инсталирав плугини за видео и аудио формат... но звук нема.
тоа е тоа
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Д: ? Од линукс го бараш Д:? Хм... дали ти е монтиран, пастирај ми fdisk -l ; mount , а за звук, што звучна имаш? Ако е онборд одма се детектира и вклучува, види во звучниот панел да не е исклучена или пак драјверите да не се лоадирани во кернелот
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Д: ? Од линукс го бараш Д:? Хм... дали ти е монтиран, пастирај ми fdisk -l ; mount , а за звук, што звучна имаш? Ако е онборд одма се детектира и вклучува, види во звучниот панел да не е исклучена или пак драјверите да не се лоадирани во кернелот

coek ne mi e poznat linuxot... kako mislis fdisk -l; mount ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Отвараш терминал и го пишуваш тоа, и излезот од командата ми го пастираш тука на форум
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
[email protected]:~$ fdisk -l; mount
/host/ubuntu/disks/root.disk on / type ext3 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
/sys on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
devshm on /dev/shm type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
lrm on /lib/modules/2.6.24-16-generic/volatile type tmpfs (rw)
/host/ubuntu/disks/boot on /boot type none (rw,bind)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
gvfs-fuse-daemon on /home/fiasco/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=fiasco)
/dev/sdb1 on /media/FIASCO type vfat (rw,nosuid,nodev,uhelper=hal,shortname=mixed,uid=1000,utf8,umask=077,flush)
[email protected]:~$
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Се разбира дека може ... :) Значи, влези во фајл бросерот, на пример во твојот домашен фолдер, и горе има патека, т.е. копцинја со патека, и од лево има едно копце како молив и тетратка, значи кликни на него и ќе ти се отворе адрес бар, и таму пиши /host/ и ќе те однесе дирекно таму ...

За да напраиш шорткат, во адресбарот напиши / и десен клик на "host" и Make shortcut, и само после копирај го шорткатот на десктопот
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Aleks ne mozam da vlezam vo linuxot. Koga sakam da vlezam pocnuva da go cita i mi dava crn ekran kade go pisuva ova:

BusyBox v1.1.3 (Debian 1:1.1.3-5-5 ubuntu12) Built-in shell (ash))
Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs)_

i posle ova initramfs ima trepkac.. treba nesto da se pise valjda :ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Отвори нова тема... Темава ја пренатрупавме со различни подпрашања кои немаат конекција соп првото ...

Темата се затвора
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.455
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно