• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ubuntu-8.04.1-server

  • Ја почнал/а темата
  • #1
15 август 2008
7
0
Како да инсталирам ubuntu-8.04.1-server на компјутер со веќе инсталиран windows xp sp2 за да добијам dual boot систем, но без да ги изгубам податоците од windows. Имам 30ГБ слободен простор на C ? Итно ми е !
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Мм... мислам дека ако ги инсталираш на иста партиција ќе имаш проблеми.
Најдобро да си направиш некоја слободна партиција и на неа да го инсталираш Ubuntu-то.
Вака за податоците воопшто не треба да се грижиш
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Направи друга партиција од тие слободните 30ГБ, минимун 850МБ да е ... И инсталирај го на таа новата партиција
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно