• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Убунту 7.10 bootloader

Статус
Затворена за нови мислења.

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Како да наместам на bootloader-ot на Убунту 7.10 по десет секунди да ми се пали Windows XP, а не Убунту?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ќе го отвориш /boot/grub/menu.lst фајлот. Најдоле се наредени опциите кои се бутираат. Ќе почнеш со броење од 0 и ќе видиш кој по ред е Windows. Потоа кај default горе ќе го ставиш тој број.

П.С.: Сето ова ќе го работиш како root или користејќи sudo.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
јес да кој би сакал воопшто да го пали windows-от :) </joke>
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Како да работам во Убунту како роот или користејку судо? Пробав нешто ама не ми дозволи да го зачувам фајлот бидејки не сум роот. И не знам каде да ставам default. Малце поедноставно ако може...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Отвори го фајлот и содржината пастирај ја овде или пак пастирај ја на www.vmetni.com и дај ни линк. Потоа ќе ти кажам на што треба да го смениш default.

А за да го отвориш како sudo (ова ќе ти треба кога ќе правиш промени во фајлот), отвори терминал и пиши sudo gedit /boot/grub/menu.lst и после тоа ќе ти побара password. Но најпрво пастирај целата содржина на фајлот за да можеме да ти помогнеме.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
386ka, запази дека работењето под root не е препорачливо оти најмалата грешка може да го расипе цел систем, затоа би ти препорачал да го избегнуваш користењето на системот под root user.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
386ka, запази дека работењето под root не е препорачливо оти најмалата грешка може да го расипе цел систем, затоа би ти препорачал да го избегнуваш користењето на системот под root user.

Ок, не сум голем расипник, така да колку толку знам што правам. Сега ке се префрлам на Убунту и ке ја пастирам содржината тука.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
# grub-install(8), grub-floppy(8),
# grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
# and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not use 'savedefault' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default 0

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 10

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu

# Pretty colours
#color cyan/blue white/blue

## password ['--md5'] passwd
# If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
# control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
# command 'lock'
# e.g. password topsecret
# password --md5 $1//
# password topsecret

#
# examples
#
# title Windows 95/98/NT/2000
# root (hd0,0)
# makeactive
# chainloader +1
#
# title Linux
# root (hd0,1)
# kernel /vmlinuz root=/dev/hda2 ro
#

#
# Put static boot stanzas before and/or after AUTOMAGIC KERNEL LIST

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST
## lines between the AUTOMAGIC KERNELS LIST markers will be modified
## by the debian update-grub script except for the default options below

## DO NOT UNCOMMENT THEM, Just edit them to your needs

## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specific kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
## kopt_2_6_8=root=/dev/hdc1 ro
## kopt_2_6_8_2_686=root=/dev/hdc2 ro
# kopt=root=UUID=90f165b3-ecba-4e4b-9c4e-ba1f7068e326 ro

## Setup crashdump menu entries
## e.g. crashdump=1
# crashdump=0

## default grub root device
## e.g. groot=(hd0,0)
# groot=(hd0,2)

## should update-grub create alternative automagic boot options
## e.g. alternative=true
## alternative=false
# alternative=true

## should update-grub lock alternative automagic boot options
## e.g. lockalternative=true
## lockalternative=false
# lockalternative=false

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash noapic

## should update-grub lock old automagic boot options
## e.g. lockold=false
## lockold=true
# lockold=false

## Xen hypervisor options to use with the default Xen boot option
# xenhopt=

## Xen Linux kernel options to use with the default Xen boot option
# xenkopt=console=tty0

## altoption boot targets option
## multiple altoptions lines are allowed
## e.g. altoptions=(extra menu suffix) extra boot options
## altoptions=(recovery) single
# altoptions=(recovery mode) single

## controls how many kernels should be put into the menu.lst
## only counts the first occurence of a kernel, not the
## alternative kernel options
## e.g. howmany=all
## howmany=7
# howmany=all

## should update-grub create memtest86 boot option
## e.g. memtest86=true
## memtest86=false
# memtest86=true

## should update-grub adjust the value of the default booted system
## can be true or false
# updatedefaultentry=false

## should update-grub add savedefault to the default options
## can be true or false
# savedefault=false

## ## End Default Options ##

title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-15-generic
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-15-generic root=UUID=90f165b3-ecba-4e4b-9c4e-ba1f7068e326 ro quiet splash noapic
initrd /boot/initrd.img-2.6.22-15-generic
quiet

title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-15-generic (recovery mode)
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-15-generic root=UUID=90f165b3-ecba-4e4b-9c4e-ba1f7068e326 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.22-15-generic

title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=90f165b3-ecba-4e4b-9c4e-ba1f7068e326 ro quiet splash noapic
initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
quiet

title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic (recovery mode)
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=90f165b3-ecba-4e4b-9c4e-ba1f7068e326 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic

title Ubuntu 7.10, memtest86+
root (hd0,2)
kernel /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title Microsoft Windows XP Professional
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1
Ете ја целата содржина. Само нешто самото се расипа и како што можете да видите Убунту ми е на двапати. Ама не е проблем бидејки ке ги избришам тие што се вишок.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Тие што мислиш дека се вишок ги има и кај мене, мислам дека така треба да е.:ermm:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Не не, кај мене ги има на двапати значи:
Ubuntu 7.1 ... generic
Ubuntu 7.1 ... (recovery mode)
Ubuntu 7.1 ... generic
Ubuntu 7.1 ... (recovery mode)
Ubuntu 7.10, memtest86+
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
386ka, тоа ти се појавува дупло кога ќе направиш update на кернелот, па стариот кернел не се брише за секој случај ако има проблеми со новиот да се користи повторно стариот, или пак при upgrade од една верзија на убунту на друга, нека си стое тоа ништо не ти смета
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Ок. Го средив проблемот фала ви многу на сите!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.803
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно