Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ubuntu 7.04 i WADSL od On.net

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
...se vrativ pred nekoj den vo skopje (celo leto ovde ke go sedam) i moite doma imaat zemeno WADSL od On.net...go stavam kabelot so toa maloto modemche vo ethernet port-ot , pisue connected to wired network i nema internet... :(

sestra mi mi kaza deka na windows ona ukucuvala nekoi user i pass (mi gi dade) vo konekcija sto i ja napravile fackite od On.net...ama nemozam da najdam kade da go napravam toa vo Ubuntuto...

hELP, any1???

lugolashi??
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Ке отвориш терминал и ќе го напишеш следново sudo pppoeconf и ќе подесиш се таму шо ти вика...и толку..за стартување на конекција ќе го напишеш следново pon dsl-provider а за гасење следново poff dsl-provider...
поздрав.
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Ке отвориш терминал и ќе го напишеш следново sudo pppoeconf и ќе подесиш се таму шо ти вика...и толку..за стартување на конекција ќе го напишеш следново pon dsl-provider а за гасење следново poff dsl-provider...
поздрав.

Пробај така, само мислам (мислам, неам искуство со WADSL) дека откако ќе се воспостави врска треба преку Веб да се логираш со твојот јузер и пас. Сепак, нека каже некој поискусен со wadsl :)

За идни прашања слободно контактирај не преку info на lugola.net.

поздрав
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Овој начин важи за сите PPPoP конекциии меѓу кој е WADSL..
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
и сеа пази го следново.од кога ке се направиш конекција при стар на пц то си пишуеш поштено pon dsl-provder можно е да ти се јави следниов проблем: имаш нет 30 секунди па после тоа само се гаси :S
за да не се шеташ по убунту форуми еве ти го решението:
pon dsl-provider
sudo pkill -9 dhclient
па пак pon dsl-provider и фураш ;)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
и сеа пази го следново.од кога ке се направиш конекција при стар на пц то си пишуеш поштено pon dsl-provder можно е да ти се јави следниов проблем: имаш нет 30 секунди па после тоа само се гаси :S
за да не се шеташ по убунту форуми еве ти го решението:
pon dsl-provider
sudo pkill -9 dhclient
па пак pon dsl-provider и фураш ;)

Ја бајаги време го јадев овој стап :) Уште на АДСЛ-от кога бев :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Ја бајаги време го јадев овој стап :) Уште на АДСЛ-от кога бев :)
јасно ми е...и јас сум на адсл.Кога инсталирав убунту пред недела 2 (значи ептен сум почетник) првиот ден толку се нервирав ама бев упорен и сите можни форуми ги излистав и се снајдов :))
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Ја бајаги време го јадев овој стап :) Уште на АДСЛ-от кога бев :)

Па нормално другарче :) тоа е кога ќе прашате некој сите ви кажуват да користете pon и poff. Земете културно да си инсталирате rp-pppoe значи:
apt-get install rp-pppoe или било кој графички систем за менаџирање на пакети.
Потоа ќе си отворете една убава конзола :) и внесувајте вака:
pppoe-setup > Следете ги инструкциите - многу лесно ќе се снајдете.
Кога ќе ви побара која мрежна картичка ви е поврзана на *DSL модемот треба да знаете дали е ethX (x=бројчето) а кои се вашите мрежни картички можете да видете преку ifconfig.
Завршувате со ова и само си внесувате:
pppoe-start > За вклучување на DSL врската
pppoe-stop > За прекинување на DSL врската

Од искуство pon и poff може доста да ве зајбават.

Поздрав.
 
D

DimitarMK

Гостин
jas na ubuntuto vo terminal pisav pppoeconf,go konfigurirav i nemav nikakov problem.P.S. Koristam WADSL.
 

GoranD

Intern
29 мај 2007
19
0
Некое друго решение? pppoe кај мене не се симнува и инсталира (Kubuntu 7.04 - Feisty).
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
Да пробаш да го инсталираш следново...

http://rapidshare.com/files/50643589/resolvconf_1.34ubuntu2_all.deb

Значи отвори конзола и напиши
sudo -dpkg install resolvconf_1.34ubuntu2_all.deb
или ако не успее тоа пробај со десен клик на фајлот и кликни инсталирај..

После..
sudo pppoeconf
и следи инструкции понатаму.

Напомена : Откако ќе се подигни Лин и ќе се подигни околината тогаш приклучете го модемот (ова важи ако е надворешен)

И во никој случај не барајте помош од МТНет ако неможете да конфигурирате
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.224
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно