1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

UBUNTU 7.04 Beta

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од filipvselena, 10 Април 2007.

Ste koristele li Linux OS?(UBUNTU,Fedora,SUSE)...

Анкета затворена (на) 20 Мај 2007.
 1. Da

  7 глас/а
  100.0%
 2. Ne

  0 глас/а
  0.0%
 1. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  па еве и официјално ви пишувам од ubuntu 7.04 на прв поглед е ист како шестката но сега ќе го расчепкам подобро :) иначе има подршка за NTFS. засега толку
   
 2. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  еве малце го прочепкав и досега е супер освен три работи:

  1. Сеуште нема 64 битен флеш плеер (ама барем страните побрзо ми се отвараат :))
  2. Нема драјвери за тв картичката (ми идет да му ја треснам од глава на продавачот ама ај не е тој крив)
  3. Нема драјвери за скенерот

  Тв картичката ми е innodv smartTV иначе нема драјвери ни за виста (не купувајте ништо од innodv флегми се и мрзливи)
  Скенерот е Epson Perfection 1260, пробав со iscan ама linux ми е нов и уште не можам да се снајдам
  ако некој од вас може да ми помогне со проблемиве ќе сум многу благодарен.
   
 3. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  ќе си реплицирам сам себе :) :)
  за тв картичката спуштив програм и сега немам проблем можам да гледам тв да снимам видео да го едитирам без проблем. за скенерот го користам xsane го препознава скенерот ама не почнува со скенирање ама ќе се најде решение сигурно, уште останува флеш плеерот и можам комотно да го избришам windows :)
  не знам за другите linux дистрибуции но ubuntu 7.04 ви го препорачувам на сите.
   
 4. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Stvarno mislam deka treba da se pokrene kampanja za zapoznavane na lugeto so Linux(UBUNTU,Fedora,Mandriva...)Em e stabilen virusite nisto nemozat da mu nastetat(zasega)i e besplaten.Kolku i da zboram na kraj ke kazam deka e super.a ne Windows ke se napuni kompjuterot so virusi pa ni najsovrseniot antivirus nemoze da mi pomogne.
  Mislam deka bi bilo dobra ideja na primer AMC,ANHOCH i dr,na site onie koi ke si kupat nov kompjuter da im se instalira i Linux.Sto mislite vie?Pozdrav
   
 5. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  Pa praasuvaat, dali sakas Windows(t.e. da platish) ili da ti bapne linuks
   
 6. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Мене денес ми стигна Ubuntu Linux 7.04 YEEEEEEEE :D
  две 32 битни и едно 64 битно. ТОБ! :D
  Вечер го инсталирам :D
   
 7. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  ако може некој да ми помогне не можам никако да ја инсталирам веб камерава на убунтуво моделот е delux, инсталирав некој драјвери и кога ја конфигурирам светка сијаличето ама нема слика, ако има некој искуство со ова помагајте
   
 8. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Prvo proveri na internet dali tvojata kamera go podrzuva Linux OS.Bidejki na kutijata od kamerata mora da ti pisuva.Ako ne najdes znak za Linux togas na internet pobaraj si Linux drajver.primer www.soft32.com a ako ne najdes togas ne se maci posto kamerata ne ti e kompaktibilna so Linux.Primer mojata vo Linux ne raboti a vo Mac OS si raboti
   
 9. gemidjy

  gemidjy
  Intern

  50
  0
  14 Април 2007
  Дали може малку подобри спецификации за камерата освен delux ? :)

  Поздрав
   
 10. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  па тоа и е проблемот ја фрлив кутијата а во упатството пишува секакви глупости само ништо за моделот на камерата, ако помага оваа информација USB PC Camera (SN9C120)
   
 11. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
 12. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  ако може некој да ми објасни нешто повеќе за nautilus file system како се користи, такви работи
   
 13. finger.k4

  finger.k4
  Intern

  228
  3
  9 Април 2007
  http://www.dell.com/content/topics/global.aspx/corp/biographies/en/msd_computers?c=us&l=en&s=corp

  videte koj koristi po doma ubuntu 7.04 :D

  michael DELL :lol:

  btw....neso rchkav po top panelot vo unbuntu 7.04 i go izgasiv notification area.
  posle toa najdov kako pak da go addnam vo panelot i se pojavi se super ama jas glupav morav da prodolzam da chachkam i pak go izgasiv.... :(

  i pak go upaliv :lol: ama ovoj pat se pokazuvaat site ikoni (gaim, berryl, bateri itd..) OSVEN taa najbolji ikonata sto mi davashe koa ke ja kliknam lista na bezichni mrezi sto mi gi fakja wirelessot..... :(

  da ne znae nekoj kako da ja vratam...

  gemidjy???
   
 14. gemidjy

  gemidjy
  Intern

  50
  0
  14 Април 2007
  Бидејќи не користам GNOME (КДЕ користам) не можам да сконтам што си исклучил, ако може описно, за што е тоа што си го исклучил ? :/
   
 15. CyberLord

  CyberLord
  Intern

  135
  2
  16 Април 2007
  Хмм... Пробај со десен клик на панелот, и избери Add to Panel. Провери таму можеби го има тоа за Wireless-от.
   
 16. dani_janev

  dani_janev
  Intern

  280
  7
  19 Април 2007
  bas me raduva so vaka dobri i konstruktivni razgovori se zborat za Linux. Uste podobro so ima se poveke korisnici a i zainteresirani za Linux. Ja sum (za zal) korisnik na windows uste 3.11 i nekako tolku sum se naviknal so tesko mi bese da menuvam, znaete se e do navika a odvika e teska :)
  Prv pat se sretanv so Knoppix 3.3 ako se sekavate so ona PC info so bese i go probav. Se iznenadiv kolku aplikacii i stvarno dobar softver imase,ama kratko traese.
  Potoa sledese Ubuntu 6 tacka nesto bese i baagi bese slicen so windowsot i mnogu polesno mozese da migriras, ama i toa go startuvav samo od cd.
  Minatata a javeke ovaa godina mnogu poveke se interesirav na ostanatite OS megu koi bea i onie sto ne se open source, Mac OS X i Sun Solaris...a najpoveke Ubuntu 7.
  MIslam najdobar os od linux dosega. I duri skoro citav deka Dell ke go instalirat vo nivnite laptopi, so e stvarno super za promocija. Kamo sreka i kaj nas da e taka a ne da ti instalira xp bez sp2 i baska za toa ti naplaka edno 500-600 denari, sramota.
  Samo napred , so pogolemi promocija i zapoznavanje na site so beneficiite na besplatnite os.
   
 17. finger.k4

  finger.k4
  Intern

  228
  3
  9 Април 2007
  restart go resi problemot :D

  @gemidjy : toa sto mislam deka se vika system tray na KDE e notification area na gnome :D
  ja isgasiz, upaliv, izgasiv i pak upaliv ama na poslednoto palenje falea ikoni :D

  sega se e ok :p

  pochetnik sum so linuxi ama mislam deka epten mu vlegov na ubuntuvo :D
  btw...beryl...keifovi :LOL:
   
 18. gemidjy

  gemidjy
  Intern

  50
  0
  14 Април 2007
  Епа супер :)

  Берил...it's fun! :)
   
Слични теми
 1. B@N@N@M@N
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  992
 2. HijackHacker
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,449
 3. JunkXxor
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,175
 4. HijackHacker
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  3,555
 5. parabellum
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  902
Вчитување...

Сподели

Вчитување...