1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

UBUNTU 7.04 Beta

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од filipvselena, 10 Април 2007.

Ste koristele li Linux OS?(UBUNTU,Fedora,SUSE)...

Анкета затворена (на) 20 Мај 2007.
  1. Da

7 глас/а
    100.0%
  2. Ne

0 глас/а
    0.0%
  1. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    Objavena e nova verzija od operativniot sistem UBUNTU.Ovaa verzija moze da se pofali so novi opcii i moznosti,podobruvana,graficki efekti itn.Bidejki UBUNTU se razviva dosta brzo kako i vo predhodnite verzii moze da se pofali so mrezni podobruvana,alatki za migriranje podatoci,ovozmozuva povrzuvanje vo bezicna mreza kade sto mozete da spodeluvate muzika,printeri i drugo_Od softverot vredi da se kaze deka e vklucena novata verzija na OpenOffice,Gnome,X.org.Sega za sega ovaa verzija e beta pa taka da treba malku da pocekame dodeka izleze konecnata verzija i sekako da ja isprobame!!!!!!!:D ;) :eek:

2. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    Шо значи тоа убунту

3. Lightlord

Lightlord
    Intern

86
    1
    6 Април 2007
    Linux release де аман прочитај ги темите.

4. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    Абе знам за тоа ама зборот "ubuntu" тоа шо значи, дебе ти па ме направи ептен неписмен за Linux.

5. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    Samo ke ti kazam deka zborot UBUNTU ima afrikansko poteklo a ti potrudi se da najdes sto znaci toa.Ako ne najdes pisi ke ti kazam

6. LiquidWorm

LiquidWorm
    Администратор

2,667
    183
    26 Март 2007
    @ delix

Ubuntu значи хуманост спрема другите ;)
    или: Ubuntu is an African word meaning 'Humanity to others', or 'I am what I am because of who we all are'. The Ubuntu distribution brings the spirit of Ubuntu to the software world.
    http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu

Се надевам дека е од помош постот. ;)

7. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    Значи оваа ти е тако звана user frendly верзија, мислам понасочена кон едноставните корисници

8. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    Нешто ми е чудно: Од една страна пишуваш за ГНУ/Линукс, а од друга страна на аватарот имаш слика од Виста? Ај те молам објаснување :)

9. LiquidWorm

LiquidWorm
    Администратор

2,667
    183
    26 Март 2007
    @viktor
    Ne mora da znaci deka Windows korisnik ne smee nisto da zboruva za Linux i obratno...
    Informacijata e edno, izbor za avatar e drugo, interesi se drugo ;)

10. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    Се ти е тоа брате мили поврзано. :)
    Не можи њиндоњс корисник да соли памет за ГНУ/Линукс, а обратно можи. Не сум искомплексиран само сум реален.
    Next -> Next -> Next -> Finish, некој што цел живот го кликал ова ќе соли памет за ./configure make make install ?

11. D

D
    Администратор

3,250
    1,726
    31 Март 2007
    А што ако е некој што има користено и тоа и тоа и има доволно искуство и за двете?

12. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    Тогаш ок, во суштина немам ништо против њиндоњс корисницте (освен тоа што ги дефинирам како мрзливи луѓе) муабетов ми беше зашто таков аватар и толку прекрасна вест за новото убунуту.

13. D

D
    Администратор

3,250
    1,726
    31 Март 2007
    @ Viktor:

Генерализирањето за било што е навистина лоша работа.

Секој си има свои причини зошто користи тоа што користи. Моментално мојата работа ми наметнува користење на Windows иаку можеби не го сакам тоа.

Дефинирање на Windows корисниците како "мрзливи луѓе", особено од некого кој е член (според твојот линк) на група од луѓе кои планираат да станат НВО (денеска прочитав некаде, не сум сигурен за информацијата, те молам потврди или негирај) е "културна" навреда.

Секој си има право на свое мислење и свој избор, за некои тоа е GNU/Linux, за некои Windows, за некои Mac OS, за некои....

14. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    Информацијата за НВО ти е точна. Не мислев никого да навредам како прво, а како второ тоа што јас лично ги дефинирам њиндоњс корисниците како мрзили луѓе е од моја гледна точка (па нели демократија ова она)

15. D

D
    Администратор

3,250
    1,726
    31 Март 2007
    Секој си има свое мислење. Моето мислење беше дека не се сложувам со твоето мислење. :)

Се надевам ќе успеете да станете НВО и Ви пожелувам голем успех.

16. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    Супер е кога има спротиставени мислења иначе би било монотоно. Едно НВО веќе постои Слободен Софтвер Македонија (www.slobodensoftver.org.mk) а за другото ќе видиме ;) Супер што си со нас и ние сме со вас :)

17. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    А да се вратиме на темата за убунту. Колку простор е потребно за да имаш убунту (со некои апликации за основна работа)

18. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    Во самата инсталација пишува дека се потребни 2гб за рут партицијата и најмалку 256мб за свап партицијата. Моја препорака е ~5гб рут партиција и ~1гб свап партиција.

19. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    Тоа рут партиција можам да разберам што е и зошто служи, но што е свап партиција.

20. viktor

viktor
    Intern

36
    0
    8 Април 2007
    http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_memory

21. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    Pisuvam za Linux bidejki sakam makedonskiot narod da se zapoznae so Linux.Mojata slika ili potocno avatarot go izbrav slucajno i na kraj pamet ne mi tekna deka ke se diskutira za mojata slika.Bidejki imam iskustvo i so Linux i so Windows,Windows ima poveke graficki idei,sliki,reklami,klipovi i dr kutijata na Windows Vista Ultimate mnogu mi se dopadna pa zatoa ja izbrav nea.Nezavisno od avatarot poveke sum na stranata na Linux.Toj e besplaten,stabilen,siguren,interesen za upotreba.Ednostavno I love Linux.Zatoa sega ti kazuvam avatarot mi e takov bidejki kutijata mi se dopaga.Pozdrav
    PS Mozda e smesno ali mene ic ne mi e.

22. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    Na primer ako i ti pisuvas nesto za Windows ili nesto od paletata na Microsoft jas logicno bi trebalo da krenam prasina poradi tvojot avatar bidejki imas logo od Open Source to est besplaten softver koj e povrzan i so Linux.Ali nema za takvi raboti jas ne obrnuvam vnimanie.Mene mi e vazno da naucam nesto od forumov.Vazno mi e ona sto e napisano da go razberam.Ako mu treba na nekoj pomos da mu pomognam.Toa e se sto imav da ti kazam.I se nadevam deka ponatamu nema da ima takvi nedorazbirana.Jas ne bi sakal.Pozdrav:mad:

23. Freaker

Freaker
    Intern

418
    8
    9 Април 2007
    сосема се слагам со филип кутијата на виста и мене ептен ми се свиѓа оперативниот систем а и кутијата во која се продаваат се ептен убави е сега за други карактеристики на вистата има посебна тема. Јас користам Windows XP најмногу поради тоа што имав 64 битна верзија на убунту и не можев да гледам флеш анимации од интернет страници не дека тоа е нешто неопходно но сакам се да ми работи беспрекорно а моментално со XP се функционира, се надевам дека новиот убунту ќе има 64 битен flash player, значи да се стегнат малце луѓето од adobe и се супер ќе биде, и уште една критика зошто во Охрид нема дистрибуција на Linux во Битола и Скопје знам дека има а овде мораме или да го нарачуваме или да ги спуштаме а и нема кој да ни објасни како Linux функционира или која дистрибуција најмногу ќе ни заврши работа.

24. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    Mislam ali ne me fakaj za zbor mislam deka nesto se supomnuvase vo vrska so 64 bitna verzija i mozebi ke ima.Ako najdam nesto za toa ke ti kazam.Pozdrav

25. HyBRiD_HeLL

HyBRiD_HeLL
    Intern

106
    1
    13 Април 2007
    Зашто сите проповедаат линукс?
    Нема потереба не uber-user да познава шел ориентиран ОС.
    Пример некоја секретарица во банка треба да знае да се глупира со линукс.
    Човек кој што сака да намести печатач да конфигурира под линукс?
    Да наместиш ППП конекција преку линукс?

На обичниот човек му треба Wizard не заборавајте...

Слични теми
  1. B@N@N@M@N
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    989
  2. HijackHacker
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    1,447
  3. JunkXxor