Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

UBUNTU 7.04 Beta

Ste koristele li Linux OS?(UBUNTU,Fedora,SUSE)...

 • Da

  Гласови: 7 100,0%
 • Ne

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласале
  7
 • Анкетата е затворена .

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Objavena e nova verzija od operativniot sistem UBUNTU.Ovaa verzija moze da se pofali so novi opcii i moznosti,podobruvana,graficki efekti itn.Bidejki UBUNTU se razviva dosta brzo kako i vo predhodnite verzii moze da se pofali so mrezni podobruvana,alatki za migriranje podatoci,ovozmozuva povrzuvanje vo bezicna mreza kade sto mozete da spodeluvate muzika,printeri i drugo_Od softverot vredi da se kaze deka e vklucena novata verzija na OpenOffice,Gnome,X.org.Sega za sega ovaa verzija e beta pa taka da treba malku da pocekame dodeka izleze konecnata verzija i sekako da ja isprobame!!!!!!!:D ;) :eek:
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Абе знам за тоа ама зборот "ubuntu" тоа шо значи, дебе ти па ме направи ептен неписмен за Linux.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Samo ke ti kazam deka zborot UBUNTU ima afrikansko poteklo a ti potrudi se da najdes sto znaci toa.Ako ne najdes pisi ke ti kazam
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Значи оваа ти е тако звана user frendly верзија, мислам понасочена кон едноставните корисници
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
Objavena e nova verzija od operativniot sistem UBUNTU.Ovaa verzija moze da se pofali so novi opcii i moznosti,podobruvana,graficki efekti itn.Bidejki UBUNTU se razviva dosta brzo kako i vo predhodnite verzii moze da se pofali so mrezni podobruvana,alatki za migriranje podatoci,ovozmozuva povrzuvanje vo bezicna mreza kade sto mozete da spodeluvate muzika,printeri i drugo_Od softverot vredi da se kaze deka e vklucena novata verzija na OpenOffice,Gnome,X.org.Sega za sega ovaa verzija e beta pa taka da treba malku da pocekame dodeka izleze konecnata verzija i sekako da ja isprobame!!!!!!!:D ;) :eek:

Нешто ми е чудно: Од една страна пишуваш за ГНУ/Линукс, а од друга страна на аватарот имаш слика од Виста? Ај те молам објаснување :)
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
@viktor
Ne mora da znaci deka Windows korisnik ne smee nisto da zboruva za Linux i obratno...
Informacijata e edno, izbor za avatar e drugo, interesi se drugo ;)

Се ти е тоа брате мили поврзано. :)
Не можи њиндоњс корисник да соли памет за ГНУ/Линукс, а обратно можи. Не сум искомплексиран само сум реален.
Next -> Next -> Next -> Finish, некој што цел живот го кликал ова ќе соли памет за ./configure make make install ?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Се ти е тоа брате мили поврзано. :)
Не можи њиндоњс корисник да соли памет за ГНУ/Линукс, а обратно можи. Не сум искомплексиран само сум реален.
Next -> Next -> Next -> Finish, некој што цел живот го кликал ова ќе соли памет за ./configure make make install ?

А што ако е некој што има користено и тоа и тоа и има доволно искуство и за двете?
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
А што ако е некој што има користено и тоа и тоа и има доволно искуство и за двете?

Тогаш ок, во суштина немам ништо против њиндоњс корисницте (освен тоа што ги дефинирам како мрзливи луѓе) муабетов ми беше зашто таков аватар и толку прекрасна вест за новото убунуту.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
@ Viktor:

Генерализирањето за било што е навистина лоша работа.

Секој си има свои причини зошто користи тоа што користи. Моментално мојата работа ми наметнува користење на Windows иаку можеби не го сакам тоа.

Дефинирање на Windows корисниците како "мрзливи луѓе", особено од некого кој е член (според твојот линк) на група од луѓе кои планираат да станат НВО (денеска прочитав некаде, не сум сигурен за информацијата, те молам потврди или негирај) е "културна" навреда.

Секој си има право на свое мислење и свој избор, за некои тоа е GNU/Linux, за некои Windows, за некои Mac OS, за некои....
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
@ Viktor:

Генерализирањето за било што е навистина лоша работа.

Секој си има свои причини зошто користи тоа што користи. Моментално мојата работа ми наметнува користење на Windows иаку можеби не го сакам тоа.

Дефинирање на Windows корисниците како "мрзливи луѓе", особено од некого кој е член (според твојот линк) на група од луѓе кои планираат да станат НВО (денеска прочитав некаде, не сум сигурен за информацијата, те молам потврди или негирај) е "културна" навреда.

Секој си има право на свое мислење и свој избор, за некои тоа е GNU/Linux, за некои Windows, за некои Mac OS, за некои....

Информацијата за НВО ти е точна. Не мислев никого да навредам како прво, а како второ тоа што јас лично ги дефинирам њиндоњс корисниците како мрзили луѓе е од моја гледна точка (па нели демократија ова она)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Секој си има свое мислење. Моето мислење беше дека не се сложувам со твоето мислење. :)

Се надевам ќе успеете да станете НВО и Ви пожелувам голем успех.
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
Секој си има свое мислење. Моето мислење беше дека не се сложувам со твоето мислење. :)

Се надевам ќе успеете да станете НВО и Ви пожелувам голем успех.

Супер е кога има спротиставени мислења иначе би било монотоно. Едно НВО веќе постои Слободен Софтвер Македонија (www.slobodensoftver.org.mk) а за другото ќе видиме ;) Супер што си со нас и ние сме со вас :)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
А да се вратиме на темата за убунту. Колку простор е потребно за да имаш убунту (со некои апликации за основна работа)
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
А да се вратиме на темата за убунту. Колку простор е потребно за да имаш убунту (со некои апликации за основна работа)

Во самата инсталација пишува дека се потребни 2гб за рут партицијата и најмалку 256мб за свап партицијата. Моја препорака е ~5гб рут партиција и ~1гб свап партиција.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Тоа рут партиција можам да разберам што е и зошто служи, но што е свап партиција.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Нешто ми е чудно: Од една страна пишуваш за ГНУ/Линукс, а од друга страна на аватарот имаш слика од Виста? Ај те молам објаснување :)

Pisuvam za Linux bidejki sakam makedonskiot narod da se zapoznae so Linux.Mojata slika ili potocno avatarot go izbrav slucajno i na kraj pamet ne mi tekna deka ke se diskutira za mojata slika.Bidejki imam iskustvo i so Linux i so Windows,Windows ima poveke graficki idei,sliki,reklami,klipovi i dr kutijata na Windows Vista Ultimate mnogu mi se dopadna pa zatoa ja izbrav nea.Nezavisno od avatarot poveke sum na stranata na Linux.Toj e besplaten,stabilen,siguren,interesen za upotreba.Ednostavno I love Linux.Zatoa sega ti kazuvam avatarot mi e takov bidejki kutijata mi se dopaga.Pozdrav
PS Mozda e smesno ali mene ic ne mi e.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Нешто ми е чудно: Од една страна пишуваш за ГНУ/Линукс, а од друга страна на аватарот имаш слика од Виста? Ај те молам објаснување :)

Na primer ako i ti pisuvas nesto za Windows ili nesto od paletata na Microsoft jas logicno bi trebalo da krenam prasina poradi tvojot avatar bidejki imas logo od Open Source to est besplaten softver koj e povrzan i so Linux.Ali nema za takvi raboti jas ne obrnuvam vnimanie.Mene mi e vazno da naucam nesto od forumov.Vazno mi e ona sto e napisano da go razberam.Ako mu treba na nekoj pomos da mu pomognam.Toa e se sto imav da ti kazam.I se nadevam deka ponatamu nema da ima takvi nedorazbirana.Jas ne bi sakal.Pozdrav:mad:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
сосема се слагам со филип кутијата на виста и мене ептен ми се свиѓа оперативниот систем а и кутијата во која се продаваат се ептен убави е сега за други карактеристики на вистата има посебна тема. Јас користам Windows XP најмногу поради тоа што имав 64 битна верзија на убунту и не можев да гледам флеш анимации од интернет страници не дека тоа е нешто неопходно но сакам се да ми работи беспрекорно а моментално со XP се функционира, се надевам дека новиот убунту ќе има 64 битен flash player, значи да се стегнат малце луѓето од adobe и се супер ќе биде, и уште една критика зошто во Охрид нема дистрибуција на Linux во Битола и Скопје знам дека има а овде мораме или да го нарачуваме или да ги спуштаме а и нема кој да ни објасни како Linux функционира или која дистрибуција најмногу ќе ни заврши работа.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
сосема се слагам со филип кутијата на виста и мене ептен ми се свиѓа оперативниот систем а и кутијата во која се продаваат се ептен убави е сега за други карактеристики на вистата има посебна тема. Јас користам Windows XP најмногу поради тоа што имав 64 битна верзија на убунту и не можев да гледам флеш анимации од интернет страници не дека тоа е нешто неопходно но сакам се да ми работи беспрекорно а моментално со XP се функционира, се надевам дека новиот убунту ќе има 64 битен flash player, значи да се стегнат малце луѓето од adobe и се супер ќе биде, и уште една критика зошто во Охрид нема дистрибуција на Linux во Битола и Скопје знам дека има а овде мораме или да го нарачуваме или да ги спуштаме а и нема кој да ни објасни како Linux функционира или која дистрибуција најмногу ќе ни заврши работа.

Mislam ali ne me fakaj za zbor mislam deka nesto se supomnuvase vo vrska so 64 bitna verzija i mozebi ke ima.Ako najdam nesto za toa ke ti kazam.Pozdrav
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Зашто сите проповедаат линукс?
Нема потереба не uber-user да познава шел ориентиран ОС.
Пример некоја секретарица во банка треба да знае да се глупира со линукс.
Човек кој што сака да намести печатач да конфигурира под линукс?
Да наместиш ППП конекција преку линукс?

На обичниот човек му треба Wizard не заборавајте...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.645
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно