Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ubiquiti Site-to-site VPN

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Здраво,

Ми треба помош до поврзување на две канцеларии со Ubiquiti UGS.

Сценарио:

1. Канцеларија 1со поврзан UGS од Ubiquiti
+ A1 оптички интернет од А1 (100/100)

2. Канцеларија 2 со поврзан UGS + кабелски интернет од А1 (50/5)

Двете конекции немаат јавна ип адреса.

На лаптопот имам Unifi Controller со креирано два сајта, едмиот рутер е во сајт Скопкје другиот во сајт Куманово.

Имам проблем при правење на site ti site vpn.

Обично подесувањата ги правам во Куманово од лаптопот на кој е индталиран контролерот.

Рутерот во сајт Скопје не е онлајн, претподтсвувам пошто не се на инста мрежа локално и не го гледа контролерот.

Ми треба совет што испуштам тука, за да би ги поврзал и двата рутери во впн.

Благодарам


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Проблемот е во тоа што немаш јавна IP, USG P2P не работи кога е позади NAT, за ова да ти функционира ти е потребна јавна IP барем на едната страна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.234
Мислења
977.113
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно