• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubiquiti - Генерална дискусија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,446
4,050
На форумов неколку членови користат опрема од овој производител, па нека има генерална тема.

Еве го моето прашање:

Kaj UniFi уредите контролерот е софтверски базиран - тоа значи дека UniFi уредот/уредите можам да ги инсталирам, контролер софтверот да ми е на лаптоп, да ги конфигурирам уредите и после да си го склопам лаптопот а UniFi уредите да работат?

Читав дека некои опции како captive portal работат само ако контролер софтверот е активен и е на мрежата (ако е инсталиран на компјутер/сервер на мрежата).

Друго прашање - од каде ја купувате опремата - МК/Бугарија/онлајн продавница од ЕУ/USA? Во МК знам дека само овернет ја носат, а цените им се солени.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Да, јунифај контролерот е софтверски и во принцип е јава апликација со веб сервер за интерфејс. Логично е дека за да работи, треба да бид достапен на мрежа. Точно е и тоа дека ти можеш на лаптоп да го подигнеш, да ги конфигурираш и да го склопиш лаптопот и се да продолжи да работи, ама во тој случај имаш само "глупи" аксес поинти.

Тоа би значело дека ако немаат јунифај контролер, тие само зрачат вифи а ги немаш сите останати функции и предности како лимити на брзина на јузери, каптив портал, кој секако треба да биде некое просто сајтче и мора да се хоста некаде, немаш зиро хендоф т.е. симлес роаминг помеѓу АП-а, немаш логови, немаш статистика, немаш... уште пар други работи за кои е неопходен централизиран менаџмент уред.

Морам да кажам дека софтверскиот контролер и тоа бесплатен е вистинска реткост кај вендорите, а убикјути тоа го имаат одлично направено. До пред некое време беше достапен само за виндовс што е тешка глупост бидејки е јава и веб сервер, не гледам зашто би се ограничиле, ама сега е достапен и како дебијан пакет и рпм па така покриваат повеќе платформи. Не сум сигурен само дали поддржуваат РПи, што мислам дека би било убава опција.

Исто имам и уште една позитивна забелешка, а тоа е дека во споредба со претходните верзии, новиве верзии на контролерот се значително подобрени, стабилни и функционални. Интерфејсот е одличен и интуитивен, сетапот е лесен (освен една ситна заебанција на убунту), ама генерално одличен софтвер а и онјалн чет супортот е добар и замисли, бесплатен!

За набавка, јас знам само за овернет кај нас, и @Extremex од бугарија.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
На работа имаме 3 за сега, UAP-LR модели и се земени од Overnet. Сега за сега немам никаква забалешка кон нив, иако не се користи нешто напредно, нема проблем при преминување од еден кон друг, те префрла автоматски на посилниот сигнал.

По-„штур“ одговор во однос на овој над мене :p, ама сакав да искоментирам дека искуството е позитивно и препорачано за користење :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Еве едно ривју на темата, не е баш најтазе, ама е интересно.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,345
4,794
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Убавини :D 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,823
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно