• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

UACS или сепак некој друг факс?

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
245
696
Скопје
Ти благодарам на одговорот, а нема ли нешто од Python?
Професорите во средно уште да знае што е Python. Според програма нема.
Можно е во таа новата гимназија МИГ да има таква програма со повеќе јазици ама што знам од друштво што беа КТА смер, само C++ има.
 

Stephania_

Intern
21 јули 2022
6
2
Професорите во средно уште да знае што е Python. Според програма нема.
Можно е во таа новата гимназија МИГ да има таква програма со повеќе јазици ама што знам од друштво што беа КТА смер, само C++ има.
Во ред, уште еднаш, ти благодарам на одговорот. Навистина бев во забуна, бидејќи никаде не можев да најдам одговор.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ќе дадам мој придонес од аспект на ментор и тренер, бидејќи често добивам дипломци и од Штул и од УАЦС и од УКИМ.

Прво и основно Штул не го сметам за факултет, тоа е тешка превара, а мислам дека има и доза илегала, прекршување на сите правила што една образовна установа основно мора да ги има. Кога ќе видам некој од Штул гледам лице кое си го изгубило времето и е тотално бланко, со него се учи како со дете, од нула буквално.

За УАЦС имам мислење дека е шега од универзитет, мада јас бев на финансиски студии, не на ИТ. Се десија некои компликации на УКИМ и кога се вратив во МК не може да довршам четврта година таму па морав да се префрлам на УАЦС. Таму наместо 4 испити кои ми недостасуваа да дипломирам од УКИМ ми зачукаа 12, нормално јер они не ги признавале испитите од УКИМ??? А таму беа дел од истите професори, али разбирам, сакаа пари. 12 испити на УАЦС ги положив за 3 сесии, како од шала, од работно искуство, од општа култура и таму не научив БУКВАЛНО НИШТО. Кога ми доаѓаат дипломци од таму, они нешто слушнале, нешто им е познато зошто сработиле некој таков проект по некој предмет, ама генерално и со нив се почнува од нула со подготовки.

Кога добивам дипломци од УКИМ е веќе сосем друга приказна, со нив се дискутира би рекол на добро ниво, слободно, ја знаат терминологијата, ја знаат проблематиката и веднаш се почнува со работа и подготовки за почеток со работа.

Не знам дали односот на ФИНКИ кон студентите и општо студирањето е слично со она на УКИМ на пример Економски факултет, ама ако се цели кон знаење и подготвеност за работа после дипломирањето тогаш приватниве унивезитети и парауниверзитети не се воопшто опција, немаат врска со студирање според мене. А муабетот дали предавањето било на англиски или на македонски не гледам како е воопшто релеватно, од причина што кога ќе те прашаат на работа или интервју, исто звучи ќутењето и на англиски и на македонски и на албански.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
159
313
Скопје
davorminchorov.com
Ќе дадам мој придонес од аспект на ментор и тренер, бидејќи често добивам дипломци и од Штул и од УАЦС и од УКИМ.

Прво и основно Штул не го сметам за факултет, тоа е тешка превара, а мислам дека има и доза илегала, прекршување на сите правила што една образовна установа основно мора да ги има. Кога ќе видам некој од Штул гледам лице кое си го изгубило времето и е тотално бланко, со него се учи како со дете, од нула буквално.

За УАЦС имам мислење дека е шега од универзитет, мада јас бев на финансиски студии, не на ИТ. Се десија некои компликации на УКИМ и кога се вратив во МК не може да довршам четврта година таму па морав да се префрлам на УАЦС. Таму наместо 4 испити кои ми недостасуваа да дипломирам од УКИМ ми зачукаа 12, нормално јер они не ги признавале испитите од УКИМ??? А таму беа дел од истите професори, али разбирам, сакаа пари. 12 испити на УАЦС ги положив за 3 сесии, како од шала, од работно искуство, од општа култура и таму не научив БУКВАЛНО НИШТО. Кога ми доаѓаат дипломци од таму, они нешто слушнале, нешто им е познато зошто сработиле некој таков проект по некој предмет, ама генерално и со нив се почнува од нула со подготовки.

Кога добивам дипломци од УКИМ е веќе сосем друга приказна, со нив се дискутира би рекол на добро ниво, слободно, ја знаат терминологијата, ја знаат проблематиката и веднаш се почнува со работа и подготовки за почеток со работа.

Не знам дали односот на ФИНКИ кон студентите и општо студирањето е слично со она на УКИМ на пример Економски факултет, ама ако се цели кон знаење и подготвеност за работа после дипломирањето тогаш приватниве унивезитети и парауниверзитети не се воопшто опција, немаат врска со студирање според мене. А муабетот дали предавањето било на англиски или на македонски не гледам како е воопшто релеватно, од причина што кога ќе те прашаат на работа или интервју, исто звучи ќутењето и на англиски и на македонски и на албански.
Зависи како ќе ти се погоди, не очекувам дека студентите ќе научат нешто на било кој факултет воопшто. Се додека не седнат сами и навистина се потрудат да учат и да бидат најдобри, кој сака факултет или ментор нека го имаат, џабе им е, се зависи до самиот студент колку тој е заинтересиран да научи и стане најдобар во тоа што го работи.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Зависи како ќе ти се погоди, не очекувам дека студентите ќе научат нешто на било кој факултет воопшто. Се додека не седнат сами и навистина се потрудат да учат и да бидат најдобри, кој сака факултет или ментор нека го имаат, џабе им е, се зависи до самиот студент колку тој е заинтересиран да научи и стане најдобар во тоа што го работи.
Факултетот е тој кој треба да ги мотивира и/или принуди студентите да научат од материјалот. Самото издавање на диплома значи дека факултетот гарантира дека студентот знае минимум 61% од материјалот од наставната програма. Факултетиве се фокусирани околу правење профит а не вршење на општествено корисна дејност, затоа ниту еден од нив не е ни блиску да се најде на Шангајската листа. А дека има бистри деца кои завршиле некој факултет а работат во друга дејност и се докажано добри тоа си е чисто нивно, нема врска со факултетот.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
741
861
Скопје
Јас завршив на UACS и имав многу контакти и споредби со Финки и сум прилично запознаен. Ниту двата немаат добра наставна програма. И јас многу истражував пред да се запишам и двата се катастрофа и не те учат скоро ништо што се бара по фирмиве во нашава земја и странство. Се учат многу застарени технологии и методологии. Треба скроз од ново да се направи програма и поделба на смерови. На Финки смеровите врска немаат освен 1-2 кои се релевантни. Ниту еден факултет нема да те спреми за тоа што те чека од професијата. Најголем дел од знаењата го добив што бев на 4 различни пракси и сам што учев и истражував. За UACS имам измешани чувства. Јас најверојатно ги фатив последната генерација на стари професори што беа на UACS. Не тераа да учиме Delphi во 2018 и не убедуваа како тоа е најдобар програмски јазик и многу ќе сме го користеле. :ROFLMAO: Контра на тоа пола од асистентите/професорите беа солидни. 6/10 my experience. Среќен сум што ги послушав 50те препораки од различни луѓе и не отидов на Финки.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
141
86
Јас студирав на UACS, иако никогаш не дипломирав. Професорите беа, онака. Асистентите беа одлични и често не молеа за да закажеме консултации па дури и да немаме ништо нејасно. Се слагам со @Psycore дека програмата им е застарена. И мојата генерација(2013-2015) ја форсираа да учи делфи, по банки се користело и други битни институции...
Од друга страна, асистентите беа одлични и ажурни и се ангажираа да ни најдат пракса иако мислам дека не мораа да го прават тоа.
Јованчевски беше ужасен професор, повеќето од времето не знаеше пдф да отвори а не па што има во самиот документ.
Јас сум задоволен од останатите професори и асистенти, практично знаење имаа и повеќето беа добри предаватели. Пак би се запишал на UACS иако сметам дека беа многу строги, без потреба. А и излегов со одличен networking, морам да признаам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас студирав на UACS, иако никогаш не дипломирав. Професорите беа, онака. Асистентите беа одлични и често не молеа за да закажеме консултации па дури и да немаме ништо нејасно. Се слагам со @Psycore дека програмата им е застарена. И мојата генерација(2013-2015) ја форсираа да учи делфи, по банки се користело и други битни институции...
Од друга страна, асистентите беа одлични и ажурни и се ангажираа да ни најдат пракса иако мислам дека не мораа да го прават тоа.
Јованчевски беше ужасен професор, повеќето од времето не знаеше пдф да отвори а не па што има во самиот документ.
Јас сум задоволен од останатите професори и асистенти, практично знаење имаа и повеќето беа добри предаватели. Пак би се запишал на UACS иако сметам дека беа многу строги, без потреба. А и излегов со одличен networking, морам да признаам.
И покрај тоа не успеа УАЦС да го дипломираш? :LOL:

Мала шала, секој со своите причини.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кој сака наскоро ќе може на англиски и на бугарски, i hope you are excited!
 
  • Хаха
Реакции: thrw

SA

Баниран/a
20 август 2022
28
32
Здраво дечки што е подобро да се избере финки или Brainstar ? И дали на финки се учи Java ?
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
245
696
Скопје
Здраво дечки што е подобро да се избере финки или Brainstar ? И дали на финки се учи Java ?
Имаше некој член на форум објавено материјали од ФИНКИ и во неколку фајлови најдов Java код, веројатно се учи.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Вонглавно предмети после 1ва година се во Јава. Дури и предмети каде има подобри опции од јазици отколку Јава.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
245
696
Скопје
Brainster Next > FINKI.

Brainster actual programming knowledge needed.
FINKI психички проблеми.
Сум сретнал и сум се запознал со луѓе што биле во CodeAcademy и во Brainster, сите ми рекоа дека џабе е толку пари и истото можеш за без пари на интернет да го научиш или за 10-15$ курс на Udemy.
 

Томислав

On your way to fame
7 февруари 2013
899
984
Braisnter next = видео-лекции од полуписмен индиец на јутуб.
Подобро од сигурно неписмен професор на ФИНКИ, што нема искуцано 2 кода ред во некој софтвер.
BTW, незнам какви им се лекциите, како знаеш ти? Програмата допрва ќе почне за првпат? Збориме за Факултетот Brainster, вака како тематика и предмети, е 5пати подобра од ФИНКИ. А и објавените професори се океј.
Сум сретнал и сум се запознал со луѓе што биле во CodeAcademy и во Brainster, сите ми рекоа дека џабе е толку пари и истото можеш за без пари на интернет да го научиш или за 10-15$ курс на Udemy.
А што е тоа што неможеш да го научиш на интернет, односно 10-15$ курс на Udemy? се можеш нели? ... Има луѓе што им треба објаснување, personal touch за да се фокусираат и научат. CodeAcademy се одлични, секој нивен студент ете го вработен во ИТ компании... Не е тоа поентата?

Brainster NEXT e факултет.
Интересно ми е како коментирате а незнаете за што коментирате, наместо да помогнете actual совет да дадете од искуство.
( лично, студент бев и на Финки и на UACS )
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.328
4.014
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Подобро од сигурно неписмен професор на ФИНКИ, што нема искуцано 2 кода ред во некој софтвер.
BTW, незнам какви им се лекциите, како знаеш ти? Програмата допрва ќе почне за првпат? Збориме за Факултетот Brainster, вака како тематика и предмети, е 5пати подобра од ФИНКИ. А и објавените професори се океј.

А што е тоа што неможеш да го научиш на интернет, односно 10-15$ курс на Udemy? се можеш нели? ... Има луѓе што им треба објаснување, personal touch за да се фокусираат и научат. CodeAcademy се одлични, секој нивен студент ете го вработен во ИТ компании... Не е тоа поентата?

Brainster NEXT e факултет.
Интересно ми е како коментирате а незнаете за што коментирате, наместо да помогнете actual совет да дадете од искуство.
( лично, студент бев и на Финки и на UACS )
Офтопик: според ова шо го напиша, изгледа и ти си бил на бреинстер академиите
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
245
696
Скопје
BTW, незнам какви им се лекциите, како знаеш ти? Програмата допрва ќе почне за првпат? Збориме за Факултетот Brainster, вака како тематика и предмети, е 5пати подобра од ФИНКИ. А и објавените професори се океј.
Не знам*

CodeAcademy се одлични, секој нивен студент ете го вработен во ИТ компании... Не е тоа поентата?
Не ми се верува дека за тие коштаплери викаш дека се одлични. 2200е за академија БЕЗ гарантирано вработување ти вика на нивната страна, само „обука“.

Brainster NEXT e факултет.
Интересно ми е како коментирате а незнаете за што коментирате, наместо да помогнете actual совет да дадете од искуство.
Интересно ми е и како ти споредуваш „факултет“ што чини 2950 евра од година со државен факултет што чини 400-800евра од година и како викаш дека Brainster NEXT е подобра опција. За тие пари и ТРЕБА да биде подобра опција.
 

Томислав

On your way to fame
7 февруари 2013
899
984
@spiritBreaker Не сум бил на академии. :)


Бев на UACS, супер е, тогаш да имаше BrainserNext, таму ќе одев.

Не знам*


Не ми се верува дека за тие коштаплери викаш дека се одлични. 2200е за академија БЕЗ гарантирано вработување ти вика на нивната страна, само „обука“.
Дојди во темата за CodeAcademy и кажи ми зошто навредуваш без аргументи и факти? И зошто глумиш Grammаrly бот на форум? :)

Интересно ми е и како ти споредуваш „факултет“ што чини 2950 евра од година со државен факултет што чини 400-800евра од година и како викаш дека Brainster NEXT е подобра опција. За тие пари и ТРЕБА да биде подобра опција.
Не те разбирам? Несмеам да кажам Porsche е подобро од Volkswagen пошто Мора да се подразбере дека е подобро пошто е многу поскапо?
Што има врска цената ајде објасни ми? Како мене тоа ми менува? Или на некој што непишал дека има Буџет, туку прашува што е подобро?
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.610
5.432
Skopje
Дојди во темата за CodeAcademy и кажи ми зошто навредуваш без аргументи и факти? И зошто глумиш Grammаrly бот на форум? :)
Ти друже си или вработен таму или на процент од секоја регрутирана (кутра) душа.
И кои факти и аргументи ги има во темата за CodeAcademy (мислам дека не си ја прочитал внимателно), освен дека се тешки преваранти и без никаков реален импакт врз IT-браншата. Во такви wannabe факултети се запишуваат луѓе кои се научени низ животот да се буткаат користејќи кратенки илити shortcuts по нашки.
Направи анкета на форумов да видиш како реално стојат тие академии во IТ заедницата...
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
245
696
Скопје
Дојди во темата за CodeAcademy и кажи ми зошто навредуваш без аргументи и факти?
Нема сега да одам во друга тема и да пишувам, тука ќе напишам на кратко.
Бев на еден вид „натпревар“ кој го имаа организирано CodeAcademy и првата награда беше 50% стипендија за на нивната академија.
Организацијата на целиот настан беше океј, кога почна сето тоа беше супер. На крај имаше мала обука за HTML и CSS (нешто како вовед во web development беше) и требаше од слика да рекреираме истото во HTML и CSS. Исто времено тој што го водеше настанот цело време, заедно со нас ја правеше страната и покажуваше како он ја прави (буквално видео-лекции од полуписмен индиец на јутуб како што кажа @kebe). Човекот мислам дека немаше појма од кодирање, немаше ни еден space или tab во проектот, беше напамет научено. Во меѓувреме кога имаше пауза, еден од менторите таму или не знам како да ги наречам, го виде мојот проект и почна да ме прашува некои работи и се зазборевме. Ми рече дека на тој настан не барале само луѓе за академии туку и за работа (мислам дека се партнери со фирмата Pabau и вработувањето таму ќе се изведува) и рече дека мојот проект изгледа „супер и ветувачки“ - негови зборови. Ништо од тоа, не ми понудија ни стипендија ни работа (ако стварно барале програмери), better luck next time.
После 2 дена ми се јавуваат и вика тој „знаеме дека не ја доби стипендијата, сепак може да ти понудиме 300 евра стипендија ако сакаш да дојдеш да студираш). Не фала, не ми се даваат 1900 евра после тоа што го видов таму.

После некое време се сретнав и со другарче што се запознав таму и ми рече дека он ја прифатил стипендијата од 300 евра и ич не му се допаднало таму, не се чувствувал како да научил нешто...

Тоа е моето искуство со CodeAcademy, не знам колку ќе држат овие аргументи и факти за тебе ама сепак си кажав моето да не биде на празно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.351
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно