Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Уа за Вистата

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Глеав на други форуми како се фали Вистата, а таму не беше прикладно место за мислења и си реков да клаам една тема на appropriate место, па еве го директно и моето мислење:

Вистата ти е најкрш работа, а еве зашто:
1. Ажда што јаде ресурси :)
2. Прозорци во кои претходно имаше повеќе табови за слични подесувања(ко Display properties) и можеше да се пристапи веднаш до нив, се разделени на повеќе прозорци и треба пет-шест клика повеќе за да се пристапи до нив, што на факс ме учеа дека е лош интерфејс(лоша употребливост).
3. Мора да се користи јак хардвер само за приказ на прозорците, а камоли за actual програма.
4. Скап.
5. Форсиран премногу(Пример е тоа што нема DirectX 10 за XP, а за Виста има или пак драјвери за нов хардвер прават само за Виста што е глупост), а не исполни ветувања.
6. Ги спомнав ресурсите ???
7. Лап топ батерија со виста ни траеше саат помалце (и тоа со драјвери за Виста, со Power Saving и слично подесувања) отколку XP-то (не можевме драјвери да најдеме за матичната: АМД М690 и немаше Stand By и Hibernate), а што е најчудно: работевме слична работа (текст, без многу читање од хард или ЦД/ДВД) и лап топот е уствари Made for Vista, што треба да значи дека ќе работи најбрзо и најстабилно што може(а најдолго си заборавиле).

Ако овие причини не се доволни да се докаже дека Вистата не е баш нај нај(барем за моментов), Бујрум дајте мислење За или Против и зашто така мислите.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Staj si Windows 98 i kje ti trae baterijata podolgo, em pomalku resursi kje ti jade, em ima drajveri za se, em ne e skap.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ај да додадам нешто во листата..
Дали сте знаеле дека додека слушате музика на Windows Vista мрежата ви е побавна 50% до 70% ??!

Морам да линкам до друг странски форум, за оние кои повеќе ги интересира конкретно ова: http://forums.2cpu.com/showthread.php?t=83112
 
D

DimitarMK

Гостин
Andrijeski, точно е ова....сеа му кажав на братучетми да исклучи музика и интернетов 2 пати побрз.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Ај да додадам нешто во листата..
Дали сте знаеле дека додека слушате музика на Windows Vista мрежата ви е побавна 50% до 70% ??!

Морам да линкам до друг странски форум, за оние кои повеќе ги интересира конкретно ова: http://forums.2cpu.com/showthread.php?t=83112

Da da ova e sosema tocno ova go zabelezav koga si slusav pesni vo Windows Media Player vo Vista i dolu mi se pojavi nesto kako predupreduvanje za slow down connection taka nesto bese i koga go iskluciv vednas se povrati brzinata.Uste eden fakt sto e problematicno kaj Vistata e toa sto mnogu se apdejtuva duri i previse,pa sistemot se usporuva kako polzav
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
a sho ne si zemete nekoj linux i da ne se zamarate ? :p

Znam lugje koi povekje se zamaraat so Linux nego li so Vista...

p.s. ne ti go kazhuvam ova zatoa shto sakam povekje Linux ili Windows ili Mac ili ova ili ona... ednostavno ti kazhuvam deka ne gledash realno na rabotite! Ova e vekje tvoja vtora tema vakva... barem daj kazhi zoshto i kako, ne samo davaj prazni mislenja.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Вистата ти е најкрш работа
тотално се согласувам...искрено не знам зашто некој би мењал Виста наместо ХР...(освен ако не сака да се фали) и ако не знам шо има за фалење...онака шарена однадвор а у позадина голема нестабилност.
И да...мислам дека кратко ќе трае !
 
M

Mr.Alien

Гостин
Што се однесува до Vista...одлуката да се продолжи поддршката за XP до (ако не се лажам) 31.01.2009 година доволно кажува. Се подготвува и нов Service Pack, кој ќе содржи нови клучеви за активирање на овој оперативен систем - проблем кој се јави како последица на продолжената поддршка за XP.
Очигледно дека со VISTA не оди се како што беше предвидено.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Vakvi diskusii postojat na site forumi no kako i da e,sakale ili ne Vistata e tuka,materjalno postoi i go nasledi Windows XP.Pa kako i da e site porano ili podocna ke pocneme da koristime Vista.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
a sho ne si zemete nekoj linux i da ne se zamarate ? :p
Nekogash bilo kakov komentar e suvishen.

тотално се согласувам...искрено не знам зашто некој би мењал Виста наместо ХР...(освен ако не сака да се фали) и ако не знам шо има за фалење...онака шарена однадвор а у позадина голема нестабилност.
И да...мислам дека кратко ќе трае !
Dali lugjeto koga se prebacija od Windows 2000 na XP go napravija radi falenje? XP-to koga izleze beshe shvajcarsko sirenje, prepolno so dupki. Dovolen dokaz e toa shto koga kje instalirash 'gol' XP bez SP, pa duri i so SP2 imash mal milion update-i za instaliranje posle toa.

Што се однесува до Vista...одлуката да се продолжи поддршката за XP до (ако не се лажам) 31.01.2009 година доволно кажува. Се подготвува и нов Service Pack, кој ќе содржи нови клучеви за активирање на овој оперативен систем - проблем кој се јави како последица на продолжената поддршка за XP.
Очигледно дека со VISTA не оди се како што беше предвидено.
Istoto se sluchuvashe i so XP. Postojat dosta firmi na zapadot koi pred godina dena se prefrlija od 2000 na XP, zatoa shto podrshkata za 2000 zavrshuvashe. Taka da istoto mozhesh da go kazhesh i za XP.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Се согласувам со Војкан. Порано или подоцна, тие што сакаат да си имаат работа со Microsoft ќе мора да се префрлат на Vista или евентуално некој друг нивен оперативен систем (доколку на vista и нема спас)
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Dali lugjeto koga se prebacija od Windows 2000 na XP go napravija radi falenje? XP-to koga izleze beshe shvajcarsko sirenje, prepolno so dupki. Dovolen dokaz e toa shto koga kje instalirash 'gol' XP bez SP, pa duri i so SP2 imash mal milion update-i za instaliranje posle toa.
Voopsto ne se sogalsuvam deka bila "svajcarsko sirenje". Edinstveno sto znam deka site so se prefrlija nemaa nekoi pogolemi poteskotii kako sega so Vistata. A i da, ja koristam XP so SP2 bez nikakvi dodatni update-i i si fukncionira veke so godini besprekorno.
Што се однесува до Vista...одлуката да се продолжи поддршката за XP до (ако не се лажам) 31.01.2009 година доволно кажува. Се подготвува и нов Service Pack, кој ќе содржи нови клучеви за активирање на овој оперативен систем - проблем кој се јави како последица на продолжената поддршка за XP.
Очигледно дека со VISTA не оди се како што беше предвидено.
Ova sega go slusam...ako e tocno ondak odlicen poteg na microsoft...ustvari nametnat od korisnicite...inace ja znaev deka podrskata ke e do pocetokot na 2008. A so Vistata ne da ne ide kako so treba...skoro citav deka alienware poveke prodavaat laptopi so XP otkolku so Vista...
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Кога ќе ја постегнат, подмачкаат, подзакрпат Виста ќе биде одличен ОС (се надевам ќе има СП1 во скоро време) сега за сега не заслужува. А дека ќе мора да се користи - ќе мора и дека ќе треба да си го стегнеш ПЦ-то - ќе треба. Излегувањето на Виста повлекло 30% зголемување на продажба на хардвер. Значи не е само потреба за нов ОС туку и друго...
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Voopsto ne se sogalsuvam deka bila "svajcarsko sirenje".
Kako ne bila shvajcarsko sirenje? Eden primer za toa ti e 'Blaster worm'. Za povekje info razgledaj go linkov i prebroj kolku zakrpi se izlezeni ;)

Edinstveno sto znam deka site so se prefrlija nemaa nekoi pogolemi poteskotii kako sega so Vistata.
Imam iskustvo i so pogolemi i so pomali firmi shto se prefrlile na Vista bez nikakvi problemi, a poznavam i takvi shto imaat problemi. Ako imash sertificiran hardver od IBM ili HP, togash Vistata raboti besprekorno!

A i da, ja koristam XP so SP2 bez nikakvi dodatni update-i i si fukncionira veke so godini besprekorno.
SP2 toa e kluchniot detalj vo muabetov. Potseti se koga izleze SP2 ;)

Излегувањето на Виста повлекло 30% зголемување на продажба на хардвер. Значи не е само потреба за нов ОС туку и друго...
Taka bilo od sekogash druzhe. Potseti se na Win3.xx -> Win9x/ME -> Win2k -> WinXP, a sega i WinVista. A Hardware-ot vo deneshno vreme e bagatela, za razlika od godini nanazad.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Mnogu digate prasina za raboti koi se prosto ednostavni.Nemoze nikoj na svetot da programira nesto,da sozdade nekoj program vo ovoj slucaj operativen sistem i vednas da bide ekstreno stabilen,siguren biz nitu edna greska ili propust.Na greskite se uci.Pa taka i vistata,kolku i da e nestabilna sepak so SP koga ke izleze ke bide znacitelno posigurna.Setete se kako bese so Prviot XP.Horor pa taka i so Vistata
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Nemoze nikoj na svetot da programira nesto,da sozdade nekoj program vo ovoj slucaj operativen sistem i vednas da bide ekstreno stabilen,siguren biz nitu edna greska ili propust.Na greskite se uci.Pa taka i vistata,kolku i da e nestabilna sepak so SP koga ke izleze ke bide znacitelno posigurna.Setete se kako bese so Prviot XP.Horor pa taka i so Vistata

Токму затоа и нема да ја купуваме и користиме нели? :)

Зошто некој би давал пари и би трошел и ризикувал време на нешто што е нестабилно? Момците од Microsoft нека го средат тоа што го направиле, после нека го продаваат. Нека си се учат на грешките пред да ги заглават обичните корисници
 
M

Mr.Alien

Гостин
Vojkan-е, се сложувам со тебе. Точно е дека истото се случуваше и со XP. Првата верзија беше "тараба", Service Pack 1 дојде како мелем на рана и реши многу проблеми, што и повлече повеќе корисници да го прифатат XP.
Мене не ми е јасно зошто сето тоа се случува со Vista. Одамна најавувана, Х-пати одложувана....навистина сум разочаран со тоа што го гледам. Кога имав можност да ја тестирам Beta 2 верзијата бев пријатно изненаден и сметав дека конечно и Microsoft "од прва" да направи добар оперативен систем, без дупки и пропусти. Финалната верзија....не знам. Затоа и констатирав дека нешто не штима со неа.
А продолжувањето на поддршката објаснив дека е само поради клучевите за активација, и дека нема да има други надградби и поддршки во Service Pack-от што се подготвува. Барем така за сега најавуваат....којзнае....ќе видиме.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Нормално е да се има багови, ништо не е префекно, но малце сум разоцаран, пошто како што кажа Mr.Alien , ептен долго време се најавуваше , се работеше на неа, се одложуваше, и повеќе или помалце сите очекувавме конкечно нешто добро од прва од мајкрософт.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Прво јас или некој од овде да испрограмира нешто па да има багови и така и така е во ред, па ќе ги закрпиш, ама, компанија како Мајкрософт да си дозволи да исфрли софтвер/ОС па потоа да го крпи и од прости пропусти, не не заслужува. И како ги читам постовите гледам дека веќе сме се навикнале на тоа.

Не знам, не сум користел Мак ОС, дали и таму има вакви работи? Тигри, леопарди како се викаа. Мислам дека сега ке излезе нов. Еве ме интересира некој што користи MacOS нека ми каже дали кога ке се исфрли нов ОС има ли дупки и багови или тоа е само „привилегија“ на Мајкрософт?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Site OS-i imaat bug-ovi i dupki. Eden od retkite shto 'nema' (ako mozhesh taka da rechesh) e OpenBSD (Only two remote holes in the default install, in more than 10 years!).
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Токму затоа и нема да ја купуваме и користиме нели? :)

Зошто некој би давал пари и би трошел и ризикувал време на нешто што е нестабилно? Момците од Microsoft нека го средат тоа што го направиле, после нека го продаваат. Нека си се учат на грешките пред да ги заглават обичните корисници

Tuka si greska.So samoto toa sto kupuvas orginalen Windows avtomatski gi dobivas site legalni nadogradbi od OS+updates!!!Kako prvo nikoj da ne bi kupuval orginal OS Microsoft bi propadnal a vrabotenite sto go pravat vista po sovrsen i stabilen bi ostanale bez plata.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.762
Членови
35.414
Најнов член
zokipoki321
На врв Дно