1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Two's complement

Дискусија во форумот 'Assembly' започната од bruteforce, 31 Декември 2010.

 1. bruteforce

  bruteforce
  Intern

  153
  5
  12 Април 2010
  Zdravo. Znaci pocnav da ucam kompjuterska arhitektura i assembly i sea imam eden problem so nesto takanareceno "two's complement". Se izvinuvam ako ova e mnogu glupavo prasanje no bi ve zamolil ako mozete da mi objasnite sto vo sustina e ova i sl. oti od wiki i od drugi knigi nisto ne razbrav(inaku znam angliski no nisto ne mi pomogna toa nisto ne razbrav zatoa ve molam sto moze poprosto i so primeri). Fala mnogu odnapred. pozdrav:)

  Srekna Nova godina na site.:)
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Ух... незнам зошто од викито ништо неможеш да разбереш :)

  Во кратки црти, за да може да се обележуваат негативни боеви во бинарниот систем се користат таканаречените „комплемент“ техники. Вториот комплемент доаѓа од првиот со додавање на +1 бинарно.

  Првиот комплемент се добива така што моменталниот бој во бинарен броен систем се комплементира т.е. сите цифри се интертираат така што 1001 станува 0110. Од овде доколку се додаде +1 се добива 0111 и ова е вториот комплемент :)
   

Сподели

Вчитување...