1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Two years of software updates is no longer enough for $1000 Android phones

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од gdamjan, 28 Мај 2020.

1. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,277
    553
    3 Април 2008
    На DrMTR, stefan_off, bxxxn и уште 4 други им се допаѓа ова.
  2. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

350
    166
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    А не е цела работа да прават повеќе пари за помалку време?

3. psyside

psyside
    Rising Star

26,948
    27,621
    4 Септември 2008
    Апдејти за колку да се рече дека ги има не се апдејти. Кога Google ќе станат иноватори во софтверот кој го нудат, и ни покажуваат како тој се исфрла на време, тогаш ќе ги фатиме за врат големиве брендови. Се до тогаш, апдејти for the sake of the update, и копирање на Samsng, LG, итн се преценета ствар, и џабе се губи време на нив наместо да се пеглаат постоечките функции кои секако се одамна веќе OVERKILL. Ова се најчесто Pixel/OP фанови кои мислат дека да имаш апдејти со багови се подобри од стабилен и испеглан софтвер, pass.

Само да бидеме јасни, НЕ СУМ против апдејти, сум против апдејти ПО СЕКОЈА цена, апдејти кои ги прават уредите поскапи, и потешки за пеглање, како и кои се фокусираат на нови копи пејст функции наместо да се испегла она што е веќе постоечко, no thanks.

П.С. Апликациите, како и СИСТЕМСКИТЕ апликации, секако веќе се апдејтуваат преку плејстор или самиот стор на брендот на телефон, па да не глумиме сега лудило дека мора да имаме апдејти, не е ова IOS, па да се копираат од андроид нови ствари константно бидејќи OS-от ти е осакатен и касниш 5 години. Андроид одамна ја има изградено својата база, и има толку многу функции, апликации, трикови и решенија што плачењево за апдејти ми е смешно.

Последна промена: 28 Мај 2020
    На shifty и Lokvan им се допаѓа ова.
  4. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,139
    1,497
    26 Март 2016
    Даскал
    Затоа ќе си земиш бренд шо добива апдејти подолго како OnePlus Или Pixel

DrMTR, smole и на mdeni им се допаѓа ова.
  5. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,425
    872
    12 Април 2017
    Машко
    Убоо е да има апдејти.

И јасно ми е дека споредуваш иПхоне со Андроид на апдејти, ама не е само апдејти да се има без некоја добра причина.

Голем број телефони добиваат апдејти за фикснување багови - шо се тотално непотребни апдејти ако го средиле софтверот од старт.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,277
    553
    3 Април 2008
    Интересно Google се многу подобри* за update-и на ChromeOS уреди, меѓутоа таму имаат целосна контрола на софтверот (100%), иако хардверот го прават и продаваат различни компании - но по спецификација на Google. Со Android на почеток им дадоа одврзани раце на мобилџиите (за да ги освојат) и сеа нема врачка :/

* подобри == во моментов, новите модели добиваат 8 години гарантирани update-и.

7. psyside

psyside
    Rising Star

26,948
    27,621
    4 Септември 2008
    8 години? не те разбрав баш.....

8. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,277
    553
    3 Април 2008
    ChromeOS device произведен годинава, ќе добива update-и до 2028ма

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,948
    27,621
    4 Септември 2008
    Got it, колку што јас сум информиран, добар дел од уредиве беа fail или нешто утињам?

10. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,277
    553
    3 Април 2008
    не сите компоненти можат да се update-ираат така.

не постои совршен софтвер, е не може сѐ да биде средено од старт, бидејќи нови пропусти секогаш се откриваат.

Има два типа на важни update-и на Android (за мене важни):
    * security update-и
    * нови API-ја
    да не добиваш security update-и после 2 години е скроз нефер.
    а слично и за нови API-ја (на пр. една верзија на android да нема bluetooth gatt api, а понова има - иако постариот хардвер има сѐ што му треба за тоа api)
    --- Споени мислења, 28 Мај 2020 ---
    зависи како за кого - не се за гејмери (спомињам пошо 99% на форумов само тоа ги интересира ).
    Али, за Company Fleet кај што ти треба сигурни и manageablе-ни уреди се прилично добри.

Ја додуше играм Monument Valey на ChromeOS таблетот (хахаха).

На Oktar и psyside им се допаѓа ова.
  11. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,425
    872
    12 Април 2017
    Машко
    Chrome OS ти е basically веб апликација... А и ние со Windows ќе добиваме апдејти (веќе 5 години поминаа од 10-ката)

Па коа ќе направт лаптоп рамен на цена со HP Envy, Asus Zenbook, и слични модели - а неможе да ги користи 90% од апликациите за продуктивност, се гледа каде е проблемот.

12. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,478
    1,963
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Поголемиот дел не ни знаат што добиле со андроид 10 према 9, јас лично поголема ралика видов од MIUI 10 на 11 и 12 него промената во верзијата на андроидот.
    Се слагам дека треба да има апдејти особено секјурити ама да ми рече некој дека имал андроид 9 и требал да го фрли телефонот е банално.

На psyside и moongose им се допаѓа ова.
  13. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,456
    950
    1 Април 2012
    Машко
    Не ги мешајте хромбуците со виндоус лаптопи, зошто за 200 евра нема да најдеш ултра лесен 13 инчен лаптоп на кој што му трае батерија 12 саати.
    Е сега да, нема виндоус и многу од апликациите ги нема, ама ако за работа ти треба офис а за дома гледање јутуб и нетфликс тогаш што ќе ти е виндоус?

На нашево поднебје не се популарни зошто сите се палат по перформанси и графики а не по портабилност и батерија.

На Futurelakimens и itstheigyg им се допаѓа ова.
  14. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,194
    3,549
    7 ноември 2014
    Машко
    Доволни се први 6 месеци апдејти, додека ја испеглаат камерата. :D

Инаку контекстот повеќе треба да биде апдејти и поддршка за постари уреди кои биле премиум. Прашајте ги сега Samsung за Galaxy S9, ќе заборават дека го правеле...

15. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

249
    271
    12 Август 2014
    Машко
    S9+ се важи? Ми стигна One UI 2.0 пред некој месец, од тогаш уште 2 апдејти ми стигнаа, последниот сега во мај.

Да сме на чисто. :D

16. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,425
    872
    12 Април 2017
    Машко
    Јас се палам на портабилност и батерија, ама исто така сакам да имам можност да користам Adobe Suite, IntelliJ Idea, Microsoft Office (го преферирам над Google Office), Davinci Resolve, па дури и некоја игра (Dota 2 пример).

Е сеа да, батеријата ми трае помалку од 12 саата, ама многу повеќе функционалност имам во лаптоот.

Да, погодни се за гледање нетфликс, ама ако земеш од ефтините, тогаш дисплејот ти е гомце.​

На Kajsibebraat и mdeni им се допаѓа ова.
  17. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,456
    950
    1 Април 2012
    Машко
    И јас го сакам истото, затоа земав XPS а не хромбук. Потполно си во право дека е осакатен лаптопот со оперативниот систем, ама сметам дека на голем дел од луѓето цел workflow на компјутер им е во хром така што не гледам проблем на хром ОС во таков случај бидејќи има и доста придобивки.

Е сега ако не се лажам почнаа да излегуваат и добри ефтини ултрабуци со рајзен што може да го побива ова што го зборам, ама мислам дека ако имаш 200 евра за лаптоп и изборот ти е виндоус машина со целерон и 4гб рам и хромбук да идеш со хромбук.

На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...