1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Two years of software updates is no longer enough for $1000 Android phones

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од gdamjan, 28 Мај 2020.

 1. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  На DrMTR, stefan_off, bxxxn и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  349
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  А не е цела работа да прават повеќе пари за помалку време?
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Апдејти за колку да се рече дека ги има не се апдејти. Кога Google ќе станат иноватори во софтверот кој го нудат, и ни покажуваат како тој се исфрла на време, тогаш ќе ги фатиме за врат големиве брендови. Се до тогаш, апдејти for the sake of the update, и копирање на Samsng, LG, итн се преценета ствар, и џабе се губи време на нив наместо да се пеглаат постоечките функции кои секако се одамна веќе OVERKILL. Ова се најчесто Pixel/OP фанови кои мислат дека да имаш апдејти со багови се подобри од стабилен и испеглан софтвер, pass.

  Само да бидеме јасни, НЕ СУМ против апдејти, сум против апдејти ПО СЕКОЈА цена, апдејти кои ги прават уредите поскапи, и потешки за пеглање, како и кои се фокусираат на нови копи пејст функции наместо да се испегла она што е веќе постоечко, no thanks.

  П.С. Апликациите, како и СИСТЕМСКИТЕ апликации, секако веќе се апдејтуваат преку плејстор или самиот стор на брендот на телефон, па да не глумиме сега лудило дека мора да имаме апдејти, не е ова IOS, па да се копираат од андроид нови ствари константно бидејќи OS-от ти е осакатен и касниш 5 години. Андроид одамна ја има изградено својата база, и има толку многу функции, апликации, трикови и решенија што плачењево за апдејти ми е смешно.
   
  Последна промена: 28 Мај 2020
  На shifty и Lokvan им се допаѓа ова.
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Затоа ќе си земиш бренд шо добива апдејти подолго како OnePlus Или Pixel
   
  DrMTR, smole и на mdeni им се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
  Убоо е да има апдејти.

  И јасно ми е дека споредуваш иПхоне со Андроид на апдејти, ама не е само апдејти да се има без некоја добра причина.

  Голем број телефони добиваат апдејти за фикснување багови - шо се тотално непотребни апдејти ако го средиле софтверот од старт.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  Интересно Google се многу подобри* за update-и на ChromeOS уреди, меѓутоа таму имаат целосна контрола на софтверот (100%), иако хардверот го прават и продаваат различни компании - но по спецификација на Google. Со Android на почеток им дадоа одврзани раце на мобилџиите (за да ги освојат) и сеа нема врачка :/

  * подобри == во моментов, новите модели добиваат 8 години гарантирани update-и.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  8 години? не те разбрав баш.....
   
 8. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  ChromeOS device произведен годинава, ќе добива update-и до 2028ма
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Got it, колку што јас сум информиран, добар дел од уредиве беа fail или нешто утињам?
   
 10. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  не сите компоненти можат да се update-ираат така.

  не постои совршен софтвер, е не може сѐ да биде средено од старт, бидејќи нови пропусти секогаш се откриваат.

  Има два типа на важни update-и на Android (за мене важни):
  * security update-и
  * нови API-ја
  да не добиваш security update-и после 2 години е скроз нефер.
  а слично и за нови API-ја (на пр. една верзија на android да нема bluetooth gatt api, а понова има - иако постариот хардвер има сѐ што му треба за тоа api)
  --- Споени мислења, 28 Мај 2020 ---
  зависи како за кого - не се за гејмери (спомињам пошо 99% на форумов само тоа ги интересира ).
  Али, за Company Fleet кај што ти треба сигурни и manageablе-ни уреди се прилично добри.

  Ја додуше играм Monument Valey на ChromeOS таблетот (хахаха).
   
  На Oktar и psyside им се допаѓа ова.
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
  Chrome OS ти е basically веб апликација... А и ние со Windows ќе добиваме апдејти (веќе 5 години поминаа од 10-ката)

  Па коа ќе направт лаптоп рамен на цена со HP Envy, Asus Zenbook, и слични модели - а неможе да ги користи 90% од апликациите за продуктивност, се гледа каде е проблемот.
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Поголемиот дел не ни знаат што добиле со андроид 10 према 9, јас лично поголема ралика видов од MIUI 10 на 11 и 12 него промената во верзијата на андроидот.
  Се слагам дека треба да има апдејти особено секјурити ама да ми рече некој дека имал андроид 9 и требал да го фрли телефонот е банално.
   
  На psyside и moongose им се допаѓа ова.
 13. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,455
  950
  1 Април 2012
  Машко
  Не ги мешајте хромбуците со виндоус лаптопи, зошто за 200 евра нема да најдеш ултра лесен 13 инчен лаптоп на кој што му трае батерија 12 саати.
  Е сега да, нема виндоус и многу од апликациите ги нема, ама ако за работа ти треба офис а за дома гледање јутуб и нетфликс тогаш што ќе ти е виндоус?

  На нашево поднебје не се популарни зошто сите се палат по перформанси и графики а не по портабилност и батерија.
   
  На Futurelakimens и itstheigyg им се допаѓа ова.
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Доволни се први 6 месеци апдејти, додека ја испеглаат камерата. :D

  Инаку контекстот повеќе треба да биде апдејти и поддршка за постари уреди кои биле премиум. Прашајте ги сега Samsung за Galaxy S9, ќе заборават дека го правеле...
   
 15. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  249
  271
  12 Август 2014
  Машко
  S9+ се важи? Ми стигна One UI 2.0 пред некој месец, од тогаш уште 2 апдејти ми стигнаа, последниот сега во мај.

  Да сме на чисто. :D
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
  Јас се палам на портабилност и батерија, ама исто така сакам да имам можност да користам Adobe Suite, IntelliJ Idea, Microsoft Office (го преферирам над Google Office), Davinci Resolve, па дури и некоја игра (Dota 2 пример).

  Е сеа да, батеријата ми трае помалку од 12 саата, ама многу повеќе функционалност имам во лаптоот.

  Да, погодни се за гледање нетфликс, ама ако земеш од ефтините, тогаш дисплејот ти е гомце.​
   
  На Kajsibebraat и mdeni им се допаѓа ова.
 17. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,455
  950
  1 Април 2012
  Машко
  И јас го сакам истото, затоа земав XPS а не хромбук. Потполно си во право дека е осакатен лаптопот со оперативниот систем, ама сметам дека на голем дел од луѓето цел workflow на компјутер им е во хром така што не гледам проблем на хром ОС во таков случај бидејќи има и доста придобивки.

  Е сега ако не се лажам почнаа да излегуваат и добри ефтини ултрабуци со рајзен што може да го побива ова што го зборам, ама мислам дека ако имаш 200 евра за лаптоп и изборот ти е виндоус машина со целерон и 4гб рам и хромбук да идеш со хромбук.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...