• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Twitch феномен - Ninja

 • Ја почнал/а темата
 • #1

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
download.png

За тие што не го знаат - Ninja е твич стример кој што периодов интензивно ја стрима Fortnite. Екстремно е добар и моментално е еден од најгледаните стримери на Twitch.tv. Пред неколку дена играше во дуо со Дрејк и стримот достигна над 600к гледачи.


Она што е интересно е дека излезе извештај од Forbes од кој што дознавме дека дечково млати пари - има заработка од над 500.000 долари месечно! И тоа ова е само од претплатници, ако на ова ги додадеме и донациите, спонзорствата, како и парите од неговиот канал на YouTube каде што има милиони прегледи на секое видео - лесно ќе дојдеме до сума од близу милион долари по месец.:innocent:

Овие податоци ги запрепастија и мејнстрим медиумите, па решија да му направат интервју:


Па што мислите за овој феномен? Дали го следите Ninja и дали е ова само привремено Fortnite лудило кое ќе спласне за некој месец?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Штознам. Можда дека сум постар мене цел тој тренд со гледање други луѓе како играат ми е тежок бс. Ако ми се игра тоа време би го потрошил јас да играм, а не да гледам.

Децава сакаат да гледаат. Еве и син ми од 6 год. гледа некој cctv јазик научи од нив.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Не го следам, ќе треба да си обезбеди континуитет со друга игра по Фортнајт, кога тргнало со приливите нека тече, барем со игри нема криза (освен на Xbox Scorpio :D ).
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Штознам. Можда дека сум постар мене цел тој тренд со гледање други луѓе како играат ми е тежок бс. Ако ми се игра тоа време би го потрошил јас да играм, а не да гледам.

Децава сакаат да гледаат. Еве и син ми од 6 год. гледа некој cctv јазик научи од нив.
Порано се гледавме наизменично со другар на сингл плеер или при дефектен џојстик додека не дојдеше чекпоинт. Ми беше интересно да гледам по 2-3 саати игра, зимав душа. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Штознам. Можда дека сум постар мене цел тој тренд со гледање други луѓе како играат ми е тежок бс. Ако ми се игра тоа време би го потрошил јас да играм, а не да гледам.

Децава сакаат да гледаат. Еве и син ми од 6 год. гледа некој cctv јазик научи од нив.
За сингл плеер игри да - и јас не гледам многу. Тамо повеќе гледаат заради личноста што стрима а не за играта.
Ама кога се работи за компетитивни игри луѓето најчесто гледаат за да научат некој потег или едноставно да се восхитуваат на вештините :). Ninja е многу добар во играва, е сега дали заслужил да се дави вака во пари - тоа е друго питање.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
300
359
Штознам. Можда дека сум постар мене цел тој тренд со гледање други луѓе како играат ми е тежок бс. Ако ми се игра тоа време би го потрошил јас да играм, а не да гледам.

Децава сакаат да гледаат. Еве и син ми од 6 год. гледа некој cctv јазик научи од нив.
Некако пробувам паралела да напраам со времето коа кисневме по играчници и глеавме други како фармаат WoW, NFS како играат и такви некои ствари.

Или коа идеш кај другар дома, и он ја игра играта, ти го глеаш, јебига, ти си гостинот. :D
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Не дека глеам мн, али интересен е.

Посебно јутуб му гледам.

И бројката ќе расти повеќе и повеќе.

Фортнајт излезе на иос, за неколку месеци и андроид ќе излези.

Отвори twitch, и види дека последно време од топ 1 не излегува...

Ова ќе пропадни само ако излези нова игра која што компанија ќе има огромен буџет за рекламација, нормално и да е преоптимизирана.


Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Еве сега во моментов има 115.000 гледачи.

Може да пропадне ако спласне интересот за играта. Целава работа е некако пре-напумпана. Fortnite мене не ми е ништо посебно интересна, ниту пак battle-royale жанрот. Ама и утре да пропадне Ninja е веќе мулти-милионер, така да GG :D
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
639
703
orgrimar
ninja i dr disrespct се институции. Јаки играчи и опасни бизнисмени. Крај.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Кој ќе ја купи прв GTA 6 и ја стрима веднаш, ќе напраи лова до крова за 1 ден. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
639
703
orgrimar
да, докторот пред се е шоумен послем добар играч, со профи пристап, припрема и останати ситници
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,705
4,532
У строК центар!
@NecrotoX Чекај како мислиш пола милион $ само од претплатници?! Колку претплатници има дечково?! Нели Shroud го држеше рекордот до пред некое време? Плус се дели сумата од претплатата пола-пола.

Инаку секоја чест, си се обезбедил за цел живот. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@NecrotoX Чекај како мислиш пола милион $ само од претплатници?! Колку претплатници има дечково?! Нели Shroud го држеше рекордот до пред некое време? Плус се дели сумата од претплатата пола-пола.

Инаку секоја чест, си се обезбедил за цел живот. :)
Има над 200 илјади претплатници, а мислам дека за големите стримери процентот со твич не е пола-пола туку се зголемува.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,705
4,532
У строК центар!
Има над 200 илјади претплатници, а мислам дека за големите стримери процентот со твич не е пола-пола туку се зголемува.
Да де да, јас грубо реков пола-пола. Секоја чест, јас од твич се откажав од пред неколку месеци, така да не сум во тренд.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,206
10,135
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Штознам. Можда дека сум постар мене цел тој тренд со гледање други луѓе како играат ми е тежок бс. Ако ми се игра тоа време би го потрошил јас да играм, а не да гледам.

Децава сакаат да гледаат. Еве и син ми од 6 год. гледа некој cctv јазик научи од нив.
Exactly my point. Ја фудбал не гледам пошто е БШ да гледам а да не играм а не па некој копук што само скока без везе, глава да те заботи, црева да истуриш.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,030
2,485
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Интересно, луѓе што се успешни во гејминг светот докажани професионалци ( од кои можеш да научиш многу ) не можат да привлечат толку гледачи како типов. Е сега претпоставувам дека ова со субскрипцијава и гледачиве а е некој маркетинг трик односно бот јузери создадени од креаторите на играта, за да привлечат поголем број на корисници.
Се уклучив на твич каналот (кој е офлајн моментално) гледам се субнуваат корисници со чудни никови ( генерирани јузери со име и бројка на крај ) и тоа 99% од нив со твич прајм што не е исто како и нормална субскрипција.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,843
4,219
Ethermine
www.facebook.com
Интересно, луѓе што се успешни во гејминг светот докажани професионалци ( од кои можеш да научиш многу ) не можат да привлечат толку гледачи како типов. Е сега претпоставувам дека ова со субскрипцијава и гледачиве а е некој маркетинг трик односно бот јузери создадени од креаторите на играта, за да привлечат поголем број на корисници.
Се уклучив на твич каналот (кој е офлајн моментално) гледам се субнуваат корисници со чудни никови ( генерирани јузери со име и бројка на крај ) и тоа 99% од нив со твич прајм што не е исто како и нормална субскрипција.
Има такви ама не се ботови туку реални луѓе што имаат по 100-200 акаунти . Пример : Порано играв ерепаблик , и со тамошното собрано злато идев на канал на една група и си имаше ценовник за на пример 500 претплатници - 100 злато . Така си бустав од почетокот фб страни со по 2000 претплатници и тоа за 1 недела. Истите услуги ги имаше и за Јутуб канал али малце поскапи беа.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,030
2,485
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Има такви ама не се ботови туку реални луѓе што имаат по 100-200 акаунти . Пример : Порано играв ерепаблик , и со тамошното собрано злато идев на канал на една група и си имаше ценовник за на пример 500 претплатници - 100 злато . Така си бустав од почетокот фб страни со по 2000 претплатници и тоа за 1 недела. Истите услуги ги имаше и за Јутуб канал али малце поскапи беа.
Муабетот е дека не се тоа реални јузери и бројката е напумпана. Па добро бе финале кантер / дота/ лол (каде има цело сценарио при емитување со водители) од цел свет се собираат по 200.000 илјади гледачи овој игра некоја рандом булшит игра собрал 500.000 илјади ... мај ес !!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Да, и мене ми делува на напумпана бројка ама пак е многу. И он самиот погоре во интервјуто на вестите кажува дека Twitch Prime е заслужен за голем број од претплатниците, како и дека од Fortnite даваат in-game loot за сите што се Prime претплатници па и тоа влијае. А на стрим редовно има по 100.000 гледачи.
Во секој случај е феномен :D
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,332
3,757
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Exactly my point. Ја фудбал не гледам пошто е БШ да гледам а да не играм а не па некој копук што само скока без везе, глава да те заботи, црева да истуриш.
Фудбал ќе гледаш да има интересен коментатор, како мислам кога на времето Тони Михајловски на радио коментираше натпревари. Исто е и со дечково, игра да гледаш не е интересно, ама да го гледаш него како игра е забавно.

Значи не ја гледаат играта колку што типот и неговите реакции...
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
639
703
orgrimar
Бројката е реална, твич има јака политика против ботови и ризикот е огромен за стримерот, перманентен бан, не е луд нинџа да си игра со тоа. Играта е многу популарна а моментално тој е еден од врвните играчи и е забавен за гледање, нема потреба од хејтање и негирање резултати, факт е дека е успешен и толку. Моментално само спонзорите му се над 100к месечно.
Нинџа беше еден од ретките врвни стримери кој се префли на фортнајт и успехот е тој, на младата генерација му е многу позабавен од шроуд на пр.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,296
3,262
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Ninjaa

Intern
3 декември 2017
55
26
Па не би рекол дека на помладата генерација им е позабавен од Шрауд, тука се работи за free to play игра која што им е по достапна на помладите, додека Шрауд игра PUBG повеке од времето која што е 30евра :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,569
Мислења
820,663
Членови
28,227
Најнов член
Ivan G
На врв Дно