1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

TV trafoa!

Дискусија во форумот 'Телефонија и телеграфија' започната од Kokta, 8 Април 2010.

 1. Kokta

  Kokta
  Intern

  136
  40
  27 Септември 2008
  Машко
  Dali nekoj znae kakvi trafoa (so koi karakteristiki (Vataza,Voltaza i Ampeza)) imaat postarite Niski televizori???
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Различни. Извади некое и измери го.
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,117
  20 Април 2007
  Машко
  На какво трафо мислиш? Има повеќе трафоа во телевизорот, а и прашањето ми е за која намена сем за нишки телевизор би го употребил?

  Како мислиш да го извади и измери? Баш ме интересира да кажеш каква ти е идејата?
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Ќе го врзи на напон, ќе види колку има излезен напон, ќе види колку е големо јадрото и ќе ја пресметаљ неговата јачина и по тоа ќе дојди до колку струја може да даде трафото.
   
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,117
  20 Април 2007
  Машко
  Знаеш понекогаш ми се допаѓаат размислувањата кои ги читам на форумот, но за жал ке морам да те разочарам уште во сам старт. Тоа е така како што ти си го напишал но да не речам за школски случај на трафо каде што имаш две жици во примрниот и три жици во секундарниот дел од трансформаторот, имаш јадро со правилен облик и омов закон со кој можеш да го пресметаш тоа што ти си го напишал.
  За разлика од тој школски случај трансформаторот кај телевизорите е малку поразличен...Пресметката не оди на таков начин туку на малку покомплициран. Прво мрежниот степен работи импулсно па така и компонентите се дизајнирани да работат во тој режим...Високонапонскиот трансформатор можеш да го провериш доколку имаш софистициран апарат за мерење на исправност на истиот и изгледа вака:
  [​IMG]

  Е сега конкретно за Нишките телевизори...Кај нив постојат повеќе типови на шасии кои се вградувале зависно од моделот, па така и постојат различни компоненти, односно и различни трафоа.
  Постојат шасии Б10, Б20, Б30, Б40, Б45, Б100 итн...
  За кој конкретно?
  :D
  Ајде еве ти конкретно за Б10 шасија со комплетен попис на делови и напони. А меѓудругото имаш и точки и напони на излез а и трафото го имаш.
   

  Прикачени датотеки:

 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Во првиот пост не е наведено за какво трафо се прашува. Претпоставив дека прашува за напонско трафо што се уклучува на 220 .
   
 7. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,117
  20 Април 2007
  Машко
  Пишува нишки телевизор,

  :rolleyes:

  Многу малку телевизори во мрежниот степен користат обични трафоа за 12 в кои ги користат само за стенд бај...некој модели на панасоник, голдстар (лг), краун, камакраун итн. Другиот дел од мрежата функционира како што напишав во претходните постови ;)
   
 8. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Имам нишки телевизор кој кога го расходовав извадив трафо од мрежниот степен што вадеше 22 волти наизменични со 220 влез.
   
 9. Kokta

  Kokta
  Intern

  136
  40
  27 Септември 2008
  Машко
  Pa me interesirase da mi kazete dali znaete koi se tipovi na niski televizori kakvo trafo imaat :D
  Inace baram trato od 220 na 22 do 25 v na nekoi si 5 ampera !Ima otpad kaj mene i ima mnogu niski televizori i da ne gi otvaram site eden po eden,a i nema da dozvolat direkno da go otvoram toj sto ima takvo trafo (inace site televizori imaat se osven ekrani)!
  Trafoto mi treba za pojacalo!
  Imam napraveno pojacalo 2x80w za dve kutii so 10" bass i trafoto sam go motav samo najdov E i I limovi (220 na +/- 24 volti 5 ampera e trafoto),a sega sakam da pravam woofer so 12" bass i mi treba trato od 220 na 22 do 25 v na nekoi si 5 ampera za pojacaloto 150w (nekoi si 80w RMS)!
  Pozdrav !
   
 10. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,117
  20 Април 2007
  Машко
  Такво трафо нема да најдеш во ниеден телевизор.
  Поздарав
   
 11. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  I second that.
   
 12. Kokta

  Kokta
  Intern

  136
  40
  27 Септември 2008
  Машко
  Najdov od eden ruski televizor trafo 220V na 18V 9A :D mi vrsi odlicna rabota :D
  Najdov i E i I limovi vo razni golemini!Zavrsena rabota
   
 13. petrusevski

  petrusevski
  Intern

  25
  1
  24 Април 2010
  се извинувам што враќам стара тема...
  имам неколку такви трансформатори, покрај 20в, 6в, има и 42в наизменичен напон, со можда малце поголема ампеража од другите. Но целиот трансформатор не е повеќе од 60вати (во аудио, тоа би биле некои 20-30вати)
   

Сподели

Вчитување...