Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

TV/Audio In-Out

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
imam edno prasanje, imam graficka karticka asus 9200, Se(ATI), 128 mb, tv out. E sega prasanjeto mi e sakam da zemam tv/audio katicka so koja ke mozam toa od tv da go gledam na komjter i da go snimam ama neznam kakva. zatoa pomognete mi vo izborot. bev vo anhoch i vidov edna bese 3690 ima da se snima i od video i od radio. ajde pomagajte
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
Тебе ти треба картичка со тв ин нашки кажано. Прво ќе треба да ми кажеш за што ќе ја користиш графичката освен за снимање на компјутер и што графичка ти понудиле во анхоч, за да можеме да продолжиме со дискусија понатака.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова и го понудиле во Anhoch:
Capture Card Kworld PlusTV MCE MPEG2 w/TV,FM,Remote
Се работи за картичка која има опција за mpeg2 декодирање. Информациите на KWORLD сајтот се релативно штури, но од приложеното успеав да приметам дека (изгледа) има видео влез, што овозможува пренос на видео материјали и обработка. Сеедно, утре претпладне и онака одам накај центар, па ќе проверам за што точно се работи.
Но, Анета, секако би било пожелно да кажеш за што најмногу ти е потребна оваа картичка. Ако е во прашање само гледање ТВ, слушање радио и снимање од ТВ/радио, а при тоа резолуциите и останатото не ти е во преден план, можеш да поминеш доста поефтино, до 2.000 - 2.500,оо ден.
Во секој случај, се читаме утре (секако, ако не ги продале:)) ).
 

aneta18

Intern
23 април 2007
31
0
mene mi e potrebno i snimanje na toa sto go gledam, znaci i treba bar da ima dobar kvalitet. taa e sto mi ja ponudija vo anhoch, so kazuva mr.anline
 

somun

Intern
19 јули 2007
55
0
A neli moze ednostavno so nekoja pci tv/fm karticka.Ili stanuva sbor za istata.
Ja mozam da ti ponudam 4 tv/fm karticki no neznam za kakov kvalitet stanuva zbor. Ke pisam detalni karakteristiki za sekoja posebno, pa alien neka vidi ako se razbira poveke okolku ovie kartici koja e podobra

COMPRO M200 TV PVR/FM PCI TV, w/FM, IR remote control, w/Philips 7130 chipset, Audio / IR cables, FM Antenna, ComproPVR, ComproDVD, ComproFM, Ulead PhotoExplorer 8 SE, Remote Control OFF 1810den
COMPRO X200 TV PVR/FM, PCI stereo, TV w/FM, IR remote control, w/Conexant CX2388X chipset, Audio over PCI, IR cables, FM Antenna, Software bundled (ComproPVR 2, ComproDVD 2, ComproFM 2, Ulead PhotoExplorer 8.5 SE) 1840den
COMPRO M505 TV GoldPlusII PCI stereo, TV, w/FM, IR remote control, w/Philips 7134 chipset, recording straith-to-disk, Audio / IR / Internal AUX-OUT / Power up cables, ComproPVR, ComproDVD, ComproFM, Ulead PhotoExplorer 8 SE, Ulead DVD MovieFactory 3 SE, Ulead VideoStudio 8 SE, Power Up scheduling, Remote Contorl Power ON/OFF 3010
COMPRO X800 TV PVR/FM PCI stereo, TV, w/FM, IR remote control, w/Conexant CX2388X chipset, recording straith-to-disk, Audio / IR / Internal AUX-OUT / Power up cables, 3D Y/C separation, ComproPVR, ComproDVD, ComproFM, Ulead PhotoExplorer 8 SE, Ulead DVD MovieFactory 3 SE, Ulead VideoStudio 8 SE, Power Up scheduling, Remote Contorl Power ON/OFF 3750den
Ovie ti se dilerski ceni, ako nekoja odgovara slobodno pisi ke ti zeam po ovie ceni. Kaj najde da prasuvas za tv/fm kartici, tuka sum najtenok,iam koristeno edna smo i toa pred 5 god. Ke ti sugerira MR.Alien.
Aj otidov da se frlam ednas lasta:)
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
innodv smart tv, јас имам таква многу добра картичка, но ако се решиш да се надградиш на виста не е компатибилна и нема ни да има драјвери, а доста е поволна околу 2200 денари, можеш да ја најдеш скоро секаде за повеќе информации тука
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Aneta18

Понудената ТВ картичка од Анхоч, значи, има опција за снимање на ТВ програмата и префрлување на видео материјал.
Што се однесува до квалитетот на снимката, од лично искуство со тестирани ТВ/ФМ картички, квалитетот на снимениот ТВ материјал не очекувај да биде баш шпиц класа. Сепак, тоа зависи од модел до модел. Најчеста работна резолуција е 720 х 576 пиксели, што е прилично голем ограничувачки фактор.
Еве ти неколку предлози:
1. ASUS My Cinema P7131/FM - 2.300,оо, AMЦ.
2. Понудата од Анхоч, Capture Card Kworld PlusTV MCE MPEG2 w/TV,FM,Remote
3. COMPRO M505 TV GoldPlusII PCI stereo - види пост на somun
4. COMPRO X800 TV PVR/FM PCI stereo - - види пост на somun.
Провери ја од вторник понудата и на director.e. Моделите на Inno се проверено квалитетни.
Сите горе наведени имаат лесен и богат придружен софтвер, со мноштво опции и детално, лесно разбирливо упатство, што ќе ти помогне лесно да ја совладаш картичката.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.999
Мислења
972.974
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно