1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Тужба во најава

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од vaskoboya, 2 ноември 2014.

 1. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  146
  173
  17 Септември 2014
  Машко
  Еден мој пријател инсталирал кракувана верзија на програм кој се плаќа на г. плеј. Но програмчето си проверува и одма го откриле дека има кракуван програм и му пратиле e-mail со интересна содржина:

  " Dear User, the copy of Voice PRO for Android that you are trying to install on your device is fake.

  Voice PRO is a brand and a patent application developed by A&G SOFTWARE ITALY SRL

  Infringement of copyrights is a criminal offense in Europe. The fine is up to 300.000 EUR and a term of up to 3 years imprisonment.

  To protect our rights and in respect of European laws in terms of data protection, we have collected your IP address and your Email address

  Your Email: mojot-prijatel@gmail.com
  Your IP: xxx.xxx.xxxx
  If you intend to solve the problem in an extra court way, proceed with the purchase of the license by using the link above and share with the receipt of payment by replying to this email.

  Да се плаќа и мирна глава ,или се ова нема врска, уште не сме во европа па кој ги врти???
  има некој искуство со ова?
   
  Изменето од модератор: 2 ноември 2014
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Нека им покаже среден прст.
   
  На hebocig и mdeni им се допаѓа ова.
 3. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,654
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Сака да ги лапне парите лешперот што го кракнал софтверот, се кладам.
  Клучен збор. using the link above

  Кури им турот.
   
  На temelk4, Molec, mdeni и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  нема да се замараат али...
  Македонија е потписник на сите закони за интелектуална сопственост
  Матрикс бла бла утерувачите на долгови можат да ја застапуваат било која фирма од УС или ЕУ
  Ако сакаат за пример да казнат еден за да другите не пиратираат опасна е работата
  Јас не би играл не вреди, мала придобивка а можноста за последици е огромна
  Да не се правам со сите петки дека сум, јас лично за дома освен игри се е друго пиратерија, за фирма сум 100%легал иако не заслужуваат ни фирмите ни нашата вечна рм (намерно со мали е рм)

  е да да се види дали се плаќа преку плејстор или вика пушти пари таму и таму
   
  Изменето од модератор: 2 ноември 2014
 5. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,654
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Епа дај сподели линкот на експертиза :)
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Нека отвори на мејлот "show original" и нека провери од кој домејн/ип адреса е пратена пораката. Така може да се дознае дали е од легалната фирма овој мејл или е скам.
   
 7. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Па они можат да му кажат да деинсталира, но да мора да купи оти користел пиратска верзија? Во секој случај, мене ми личи на уцена.
   
  На HoLfElDeR и mdeni им се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,651
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па плати им 300 000евра па што... на таа пара...
   
  На SaleSk и IcePick им се допаѓа ова.
 9. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  146
  173
  17 Септември 2014
  Машко
  па уцена е секако, а линкот носи до плејстор. маилот е од [email protected] креаторите на софтверот...
   
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Toa e, и мене ми се деси истово два пати на Windous PC, Инсталирав некоја си програма кракувана и добив порака на десктоп дека бла бла бла исто како погоре наведеното и на секое уклучување на ПЦто ми стоеше таа порака на десктоп па морав да го форматирам ПЦто само пораката да не ме замара.
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,533
  12,780
  2 Август 2012
  Машко
  Одговор од Dear User

  As you may or may not be aware, Macedonia is not part of European Union. Macedonia is a country in southern Europe.
  Unless you figured it out by now, European Union laws does not apply here.
  For your information, no Macedonian law is being violated.

  Или безобразен mail:

  „Брат!! Врска немам! Малиов кликал некаде по ова Google Plays Store без да знае затоа што вашиот шугав Play Store не е на Македонски.
  Спрема нашите закони секој што продава во Република Македонија е должен да обезбеди упатство за работа на Македонски јазик. Спрема тоа јас немам прекршено никаков закон.
  Вашата shitty application веднаш беше деинсталирана и не се користи

  // Овдека иде линк то Google Translate од Македонски на English
  На кратко - ќе ви се фатат.


  [edit]
  Додај му го и ова:

  Please be assured that any further contact with us, regardless of medium, will result in
  a) a suit being filed for harassment
  b) a formal complaint lodged with the bar of your legal counsel, for sending frivolous legal threats.
   
  Последна промена: 2 ноември 2014
  На VaneS_Official, HoLfElDeR, Mirche Nikolovski и уште 17 други им се допаѓа ова.
 12. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
 13. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Па, па, параноја.

  Олабевете. Џиџи Крајст.
   
  HoLfElDeR, Costigan_Jr и на SaleSk им се допаѓа ова.
 14. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Не е само параноја.
  Доволно е да испратат документација и овластуванје на некоја лихварска фирма како еос.
  Решете го слушчалов и ваша е цела оштета или 50-50 делиме, имаат кадар, врски и знаеење да ти наплатат толку многу што 10 години ќе бидат малку да се вратиш во нормала.
  За мајкрософт главен рекетар е државава а другиве како адобе и сл ги застапуваат нивните преставништва тука, за пиратски виндовс дебели се казните и следува кривична пријава.
  Исто знам со сигурност и за некој беден софтвер каде фирмата покренала постапка преку адвокатска фирма тука, на крај фирмата се отка
  жа од надомест, али судски и адвокатски трошоци биле огромни, човекот продаде камион за да ги покрие.
   
 15. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  ОТ - Види вака, ако народот дозволи ваков тип на "правда" да се спроведува (еос матрикс, казни од 300.000 еури за софтвер од 100 денари) тогаш заслужува се што ќе го снајде. Она, наведната глава... веќе не функционира, сега сабја не глави и мандала сече, па ако во догистајл поза се очекува некој месија да се симне и да интервенира, ќе се изначекаме.


   
  На smdprint и RagingDemon им се допаѓа ова.
 16. cele_x

  cele_x
  Gaining Experience

  343
  473
  2 Септември 2012
  Машко
  Druze nishto ne mu mozat ako e deckoto od Makedonija,znaes kako ide - better be piss of then piss on :)
   
  На geko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,464
  3,183
  24 Септември 2012
  Да не познаваш некој Нигериски Принц?
   
  На Gogzy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Немав лоша намера, сакав да му кажам на човекот да не се заглави за глупост.
  Медени јас ако напишев како тебе ќе ме банираја, али ок F u.
  И читајте погоре не дека сакам легален софтвер или ги оправдувам али ако го јадете тешко вас.
  Прашајте ги тие на кој во фирма им нашле не легален софтвер а ги има многу
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Tegla

  Tegla
  Gaining Experience

  196
  357
  19 Јуни 2014
  Машко
  Мене на phishing ми личи, "следи го линков" тип на пораки автоматски ги бришам.

  Да сакале да се маткаат по судови прво ќе тужеле па потоа ќе те известеле. Очајнички обид да наплатат.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Жити се мене ме интересира како побогу ќе докажат дека ја инсталирал таа апликација
   
 21. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Да не дојде да докажуваат . ке ти кажат кога, како си ја инсталирал и кај си се наоѓал.
  Не вреди нервози за ваква работа или купи ја или стави друга програма ризикот е преголем
   
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Не можат да докажат. Тврдење е едно дури и да е вистинито, доказ е друго.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Не можат да докажат, ок и пиратски софтвер може секаде да се користи без проблеми, кој ги ебе ујп пазарна и ЕУ и Нато ние сме со Русија
   
 24. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Не, зборам конкретно за случајот со апликацијата на телефонот. Сосема е друго кога у фирма ти доаѓа инспекторот а ти фураш кракиран Windows.
  Ама ова со дечкото од темата нема шанси да докажат дека ја инсталирал апликацијата на телефонот.
   
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,533
  12,780
  2 Август 2012
  Машко
  Океј
  Ај да ја завршиме маскарадава затоа што стартеров на топикот фрли коска и го снема.

  За мирен сон прекршителов треба да одговори на писмото не на полтронски начин туку во некаква форма „извинете, ја деинсталирав и никад више“ или ако му е толку посер нека контактира со адвокат.
   
  На cele_x и kjosmofon им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...