1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Тужба во најава

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од vaskoboya, 2 ноември 2014.

1. vaskoboya

vaskoboya
    Gaining Experience

146
    173
    17 Септември 2014
    Машко
    Еден мој пријател инсталирал кракувана верзија на програм кој се плаќа на г. плеј. Но програмчето си проверува и одма го откриле дека има кракуван програм и му пратиле e-mail со интересна содржина:

" Dear User, the copy of Voice PRO for Android that you are trying to install on your device is fake.

Voice PRO is a brand and a patent application developed by A&G SOFTWARE ITALY SRL

Infringement of copyrights is a criminal offense in Europe. The fine is up to 300.000 EUR and a term of up to 3 years imprisonment.

To protect our rights and in respect of European laws in terms of data protection, we have collected your IP address and your Email address

Your Email: mojot-prijatel@gmail.com
    Your IP: xxx.xxx.xxxx
    If you intend to solve the problem in an extra court way, proceed with the purchase of the license by using the link above and share with the receipt of payment by replying to this email.

Да се плаќа и мирна глава ,или се ова нема врска, уште не сме во европа па кој ги врти???
    има некој искуство со ова?

Изменето од модератор: 2 ноември 2014
  2. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Нека им покаже среден прст.

На hebocig и mdeni им се допаѓа ова.
  3. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,649
    2,654
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Сака да ги лапне парите лешперот што го кракнал софтверот, се кладам.
    Клучен збор. using the link above

Кури им турот.

На temelk4, Molec, mdeni и уште 4 други им се допаѓа ова.
  4. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
    нема да се замараат али...
    Македонија е потписник на сите закони за интелектуална сопственост
    Матрикс бла бла утерувачите на долгови можат да ја застапуваат било која фирма од УС или ЕУ
    Ако сакаат за пример да казнат еден за да другите не пиратираат опасна е работата
    Јас не би играл не вреди, мала придобивка а можноста за последици е огромна
    Да не се правам со сите петки дека сум, јас лично за дома освен игри се е друго пиратерија, за фирма сум 100%легал иако не заслужуваат ни фирмите ни нашата вечна рм (намерно со мали е рм)

е да да се види дали се плаќа преку плејстор или вика пушти пари таму и таму

Изменето од модератор: 2 ноември 2014
  5. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,649
    2,654
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Епа дај сподели линкот на експертиза :)

6. lynx

lynx
    Unstoppable

3,376
    3,088
    4 Септември 2008
    Нека отвори на мејлот "show original" и нека провери од кој домејн/ип адреса е пратена пораката. Така може да се дознае дали е од легалната фирма овој мејл или е скам.

7. burce

burce
    Intern

268
    38
    1 Април 2009
    Па они можат да му кажат да деинсталира, но да мора да купи оти користел пиратска верзија? Во секој случај, мене ми личи на уцена.

На HoLfElDeR и mdeni им се допаѓа ова.
  8. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,543
    25,651
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Па плати им 300 000евра па што... на таа пара...

На SaleSk и IcePick им се допаѓа ова.
  9. vaskoboya

vaskoboya
    Gaining Experience

146
    173
    17 Септември 2014
    Машко
    па уцена е секако, а линкот носи до плејстор. маилот е од [email protected] креаторите на софтверот...

10. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,150
    4,860
    8 Април 2011
    Машко
    Toa e, и мене ми се деси истово два пати на Windous PC, Инсталирав некоја си програма кракувана и добив порака на десктоп дека бла бла бла исто како погоре наведеното и на секое уклучување на ПЦто ми стоеше таа порака на десктоп па морав да го форматирам ПЦто само пораката да не ме замара.

На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,533
    12,780
    2 Август 2012
    Машко
    Одговор од Dear User

As you may or may not be aware, Macedonia is not part of European Union. Macedonia is a country in southern Europe.
    Unless you figured it out by now, European Union laws does not apply here.
    For your information, no Macedonian law is being violated.

Или безобразен mail:

„Брат!! Врска немам! Малиов кликал некаде по ова Google Plays Store без да знае затоа што вашиот шугав Play Store не е на Македонски.
    Спрема нашите закони секој што продава во Република Македонија е должен да обезбеди упатство за работа на Македонски јазик. Спрема тоа јас немам прекршено никаков закон.
    Вашата shitty application веднаш беше деинсталирана и не се користи

// Овдека иде линк то Google Translate од Македонски на English

На кратко - ќе ви се фатат.

[edit]
    Додај му го и ова:

Please be assured that any further contact with us, regardless of medium, will result in
    a) a suit being filed for harassment
    b) a formal complaint lodged with the bar of your legal counsel, for sending frivolous legal threats.

Последна промена: 2 ноември 2014
    На VaneS_Official, HoLfElDeR, Mirche Nikolovski и уште 17 други им се допаѓа ова.
  12. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
  13. xenon

xenon
    Guru

3,790
    9,501
    15 Јануари 2011
    Машко
    Па, па, параноја.

Олабевете. Џиџи Крајст.

HoLfElDeR, Costigan_Jr и на SaleSk им се допаѓа ова.
  14. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Не е само параноја.
    Доволно е да испратат документација и овластуванје на некоја лихварска фирма како еос.
    Решете го слушчалов и ваша е цела оштета или 50-50 делиме, имаат кадар, врски и знаеење да ти наплатат толку многу што 10 години ќе бидат малку да се вратиш во нормала.
    За мајкрософт главен рекетар е државава а другиве како адобе и сл ги застапуваат нивните преставништва тука, за пиратски виндовс дебели се казните и следува кривична пријава.
    Исто знам со сигурност и за некој беден софтвер каде фирмата покренала постапка преку адвокатска фирма тука, на крај фирмата се отка
    жа од надомест, али судски и адвокатски трошоци биле огромни, човекот продаде камион за да ги покрие.

15. xenon

xenon
    Guru

3,790
    9,501
    15 Јануари 2011
    Машко
    ОТ - Види вака, ако народот дозволи ваков тип на "правда" да се спроведува (еос матрикс, казни од 300.000 еури за софтвер од 100 денари) тогаш заслужува се што ќе го снајде. Она, наведната глава... веќе не функционира, сега сабја не глави и мандала сече, па ако во догистајл поза се очекува некој месија да се симне и да интервенира, ќе се изначекаме.

На smdprint и RagingDemon им се допаѓа ова.
  16. cele_x

cele_x
    Gaining Experience

343
    473
    2 Септември 2012
    Машко
    Druze nishto ne mu mozat ako e deckoto od Makedonija,znaes kako ide - better be piss of then piss on :)

На geko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,464
    3,183
    24 Септември 2012
    Да не познаваш некој Нигериски Принц?

На Gogzy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Немав лоша намера, сакав да му кажам на човекот да не се заглави за глупост.
    Медени јас ако напишев како тебе ќе ме банираја, али ок F u.
    И читајте погоре не дека сакам легален софтвер или ги оправдувам али ако го јадете тешко вас.
    Прашајте ги тие на кој во фирма им нашле не легален софтвер а ги има многу

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tegla

Tegla
    Gaining Experience

196
    357
    19 Јуни 2014
    Машко
    Мене на phishing ми личи, "следи го линков" тип на пораки автоматски ги бришам.

Да сакале да се маткаат по судови прво ќе тужеле па потоа ќе те известеле. Очајнички обид да наплатат.

На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,247
    24 Март 2009
    Машко
    Жити се мене ме интересира како побогу ќе докажат дека ја инсталирал таа апликација

21. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Да не дојде да докажуваат . ке ти кажат кога, како си ја инсталирал и кај си се наоѓал.
    Не вреди нервози за ваква работа или купи ја или стави друга програма ризикот е преголем

22. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,247
    24 Март 2009
    Машко
    Не можат да докажат. Тврдење е едно дури и да е вистинито, доказ е друго.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  23. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,709
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Не можат да докажат, ок и пиратски софтвер може секаде да се користи без проблеми, кој ги ебе ујп пазарна и ЕУ и Нато ние сме со Русија

24. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,247
    24 Март 2009
    Машко
    Не, зборам конкретно за случајот со апликацијата на телефонот. Сосема е друго кога у фирма ти доаѓа инспекторот а ти фураш кракиран Windows.
    Ама ова со дечкото од темата нема шанси да докажат дека ја инсталирал апликацијата на телефонот.

25. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,533
    12,780
    2 Август 2012
    Машко
    Океј
    Ај да ја завршиме маскарадава затоа што стартеров на топикот фрли коска и го снема.

За мирен сон прекршителов треба да одговори на писмото не на полтронски начин туку во некаква форма „извинете, ја деинсталирав и никад више“ или ако му е толку посер нека контактира со адвокат.

На cele_x и kjosmofon им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...