• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

[туторијал] Rainmeter конфигурирање.

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Еве како што ветив и како што на многу членови им се допадна изгледот на десктопот во наредниов туториал ви ја претставувам Rainmeter.

1.Симнете ја програмата Rainmeter која можете да ја надете во:
32bit-на верзија и 64bit-на верзија.

2.По дифолт со самата инсталација доаѓа и скинот кој ке го видете на десктопот.Можете да го исклучете или да ги одстраните некои непотребни скинови со следниот начин.

Десен клик на rainmeter во taskbarot одете до непосакуваниот скин па close skin.
pic1.jpg


2.Доколку сакате да го добиете изгледот конкретно како мојот десктоп тогаш ке го симнете пакетот HUD Vision или пакет на скин кој ке ги најдете на страната на Customize.org.

*Одкако ке го симнеме пакетот и ке го инсталираме,најдобро е скинот кој ни е инсталиран во X:programFiles\Rainmeter\Skins да го копираме и да го ставиме и во Documents\Rainmeter\Skins.
*После копирањето од taskbar-от и правиме exit на rainmeter за да може скинот да се вметне во неа (Напомена:Доколку скинот не се лоадира со самото исклучување и вклучување на програмот потребно е рестарт на системот).
*Со уклучвувањето на програмата одиме десен клик од таскбарот на rainmeter>configs>HUD Vision и одбираме дали скиновите ке се со бела или црна боја зависно од каков wallpaper ке користите.
pic2.jpg


3.Секој скин што ке го одбереме има можност за изменување со тоа што треба да бидеме претпазливи бидејќи и најмала измена ке ни го “расипи” скинот.

4.Конфигурирање на WeatherACCU.
WeatherACCU е нешто што најмногу ми создаде проблеми при конфигурирање се надевам нема да ви одземе многу време.Одкако ке го вклучиме од HUD Vison\Black or White\ Weather.ACCU\Weather.ACCU.ini (мора овој скин да го одберете) по дифолт ни дава информации за времето во Brno и Trebic.За да го смениме тоа и да поставиме од вашиот град одиме со десен клик на скинот Skin Menu > Edit skin.
pic3.jpg

Тука се ни се отвора можност за изменување на скинот.Се се одвива во Notepad затоа не е препорачливо да се изменуваат другите опции.Изменуваме само локацијата на која сакаме да ни дава информација за времето.

Локационен Код

Скопје - EUR|MK|MK000|SKOPJE
Куманово - EUR|MK|MK057|KUMANOVO
Велес - EUR|MK|MK109|VELES
Радовиш - EUR|MK|MK084|RADOVIS
Штип - EUR|MK|MK098|STIP
Валандово - EUR|MK|MK107|VALANDOVO
Кочани - EUR|MK|MK046|KOCANI
Неготино - EUR|MK|MK069|NEGOTINO
Струмица - EUR|MK|MK100|STRUMICA
Гевгелија - EUR|MK|MK033|GEVGELIJA
Прилеп - EUR|MK|MK082|PRILEP
Битола - EUR|MK|MK006|BITOLA
Ресен - EUR|MK|MK086|RESEN
Охрид - EUR|MK|MK074|OHRID
Струга - [Го користиме кодот од нашите соседи Охрид]
Кичево - EUR|MK|MK043|KICEVO
Гостивар - EUR|MK|MK034|GOSTIVAR
Тетово - EUR|MK|MK105|TETOVO

Доколку локациониот код на вашиот град не е во листата можете да го најдете на AccuWeather.com или пратете ми ПП.

*Одкако ке го најдете кодот одиме десен клик на скинот кој сме го селектираме Skin Menu > Edit skin.

pic4.jpg

На сликата јасно се гледа каде треба да се вметне кодот од вашиот град.Со црвено ви е обележан каде да стои кодот,додека со зелено го пишувате името на вашиот град.Доколку сакате да имате само за еден град внесувате код само во првата линија [dest1=] а во втората го бришите кодот исто така и името на градот кој е по дифолт.Потоа File > Save и го исклучуваме нотепед.
Потоа одиме на скинот повторно десен клик Skin Menu > Refresh Skin и зависно од брзината на интернетот временската прогноза ке се апдејтова (трпение-спасение).
Искрено не бев задоволен од изгледот на сликите за какво време не очекува па решив да ги сменам.
pic5.jpg

Тоа ке го направиме со симнување на ОВОЈ пакет на слики за времето па после одпаковање ке ги замениме со старите кој ке ги најдеме во C:\Users\ime_na_korisnik\Documents\Rainmeter\Skins\HUD.Vision\Black_ili_White\Weather.ACCU
После замената повторно refresh на скинот и имаме потполно нов изглед.
pic6.jpg


Се надевам ке се снајдете.Доколку имате прашање слободно поставете го.

Напомена:Овој туторијал е направен за Македонскиот ИТ Форум и Tutoriali.com.Забрането копирање и присвојување.

Сите права се задржани Copyright ©2010
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,687
343
кул. Ама јас чекам туторијал за рсс фид ридерот, за плејерот и иконите и скинот на рокетдокот.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Part 2 - RSS Reader and Winamp Player

1.RSS Reader-от го имате со самото инсталирање на HUD Vision.Истата постапка како за Weather.ACCU само овој пат одбираме RSS Reader.
pic8.jpg

Од кога ке ни се отвори на десктоп одиме десен клик на RSS Reader-от Skin Menu > Edit Skin го добиваме следното...
pic7.jpg

каде што е обележано ја ставаме адресата до RSS Feed-от.После тоа File>Save па Refresh на скинот.

Линк до Македонскиот ИТ Форум RSS
HTML:
http://it.com.mk/forum/external.php?type=RSS2

2.Winamp Player
Многу едноставно.Само го селектираме од HUD Vision Пакетот во црна или бела боја.Одбираме место на кое ке стои вклучете го Winamp-от и ставете го во taskbar-от за да не зафаќа место на десктопот.Основните функции ви се Rainmeter Winamp Скинот.
 

mr.wicket

Intern
29 ноември 2007
38
3
Скопје, Македонија
micevski.xyz
Браво, супер изглед се прави со ова реинметер и пофенси :)
Туку, Junkie, како да го симнеме другиот пакет со иконките за времето, ова РС ме кочи цело време, акаунт моментално немам? Може да го хостираш на друго место или да го пратиш на мејл? :)
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
mr.wicket и сите други доколку сакате да ги имате иконите контактирајте ме по ПП со вашата е-маил адреса на која сакате да ви ги испратам.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Part3 World Clock Settings

Доколку имате потреба од втор часовник кој ке ви го покажува времето во друг град/држава тоа ке го направиме со скинот од веке инсталираниот пакет Enigma (кој ни е инсталиран со самото инсталирање на програмот).Значи постапката оди - Десен клик на Rainmeter иконата на таскбарот Configs -> Enigma -> Taskbar -> World -> World.ini или изберете некој по ваш избор.
Untitled_19.jpg


Одкако скинот ке ни се лоадира на десктоп,со истата постапка за менување (десен клик на скинот >Skin Menu > Edit Skin) каде што ни се отвора Notepad со можност за менување.На сликата можеме да видиме дека можноста да имаме времето од друго место се врши преку линк.
Untitled_6.jpg

За да ја пронајдеме посакуваната локација одиме на Weather Location ID.Го пишуваме името на градот и го добиваме кодот...
Untitled_20.jpg

Го копираме кодот па го ставаме во заменуваме во линкот.

Пример:
Од
Код:
http://weather.yahooapis.com/forecastrss?p=[COLOR="#f10000"]ASXX0095[/COLOR]&u=c
Во
Код:
http://weather.yahooapis.com/forecastrss?p=[COLOR="#43aa23"]MKXX0004[/COLOR]&u=c

Значи ги заменуваме само кодовите.Зачувуваме и му правиме рефреш на скинот.

Краен резултат..
Untitled_15.jpg
 

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
Еве ја мојата конфигурација, која доаѓа заедно со соодветна позадина за десктопот. Во атачментот е кажано и како да се инсталира под Windows Se7en.
 

Атачменти

  • nCounTr Setup v1.0.zip
    88.8 KB · Прегледи: 61

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
Едно прашање!

Наместив све како што сакам е сеа ги наместив сите црни на бела позадина. А за да ги направам бели видов дека има таква опција но кога стискам на неа не се менуваат. Зашто?
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
username мислам дека треба да ги наместиш одново :S Малце е зезнато али така е.И јас пробав да се сменат со таа опција ама неможеше па морав одново.
 

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
Еве ја мојата конфигурација, која доаѓа заедно со соодветна позадина за десктопот. Во атачментот е кажано и како да се инсталира под Windows Se7en.

Еве и привју на мојата конфигурација на реинметер како изгледа.
ncountrssetuppreview.jpg
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Очигледно конфигурацијата за тоја времнеската прогноза не работи за другите градови. Само за СК работи.
 

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
Очигледно конфигурацијата за тоја времнеската прогноза не работи за другите градови. Само за СК работи.

За мојата мислиш. Не работи моментално пошо немам интернет дома за да постирам целосно како изгледа, затоа постирав како би требало да изгледа. А доколку се приклучи интернет ќе се добијат и тие информации, временската прогноза ми е за Скопје и Радовиш, додека РСС ридерот е поставен за it.com.mk
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Очигледно конфигурацијата за тоја времнеската прогноза не работи за другите градови. Само за СК работи.

Работаат даре и за другите градови.Јас ги пробав повеке од пола и ок беа.Само што им требеше малце повеке време за да се апдејтоваат.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
15 часа доволно ли би биле?? Некако не сакаат да се апдејтуваат.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Даре за Куманово ли?Ајде на мсн ке ти пратам тхт фајлот среден па ке видиме.
 

Il Magio

Intern
15 јануари 2010
11
0
JunkieMKD многу добар туторијал,секоја чест :)

Но саатот зашо касни брат (мислам на првиот туторијал за времето што е) дали е до нетот или нешто друго е ??
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Il Magio благодарам.Иначе дали користиш време од друго место како што е објаснато со линкот или пак одбра некој каде што си зема од компјутерот?
 

Il Magio

Intern
15 јануари 2010
11
0
Гледав се по твојот туторијал и сеа пример доле на таскбарот стои 15:30 на Rainmeter-от е 13 часот :(
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Il Magio ако ти треба за локално време користи било кој друг саат кој можеш да го најдеш во пакетите од скиновите.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
@Busav друже разгледај ги има во најразлични варијанти на Customize.org.Ако имаш некој потешкотии прашај преку ПП ке ти помогнам.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
part4 µTorrent нотификација

Еве уште еден дел каде што ке имаме нотификација за даунлоад на торрентите(Само за µTorrent).

1.Прво го симнуваме пакетот µTorrent skin.

2.Го одзиповаме и го ставаме во Rainmeter Skins.Поточно во X:\Users\ime_na_korisnik\Documents\Rainmeter\Skins

3.Ја исклучуваме и вклучуваме програмата.Одиме десен клик на иконата во таскбарот па во Configs и ја селектираме.

4.Одкако ке ја добиеме на десктопот,го вклучуваме µTorrent-от одиме во Options > Preferences па во Web UI.
d1.jpg

*Тука селектираме Enable Web UI па внесуваме по избор username и Password кои потоа ке ги внесиме во скинот.Исто така секетираме и Alternative listening port кој треба да е 8080.А во Restrict acces to the following IPs ја додаваме
.Притискаме ок и го оставаме во таскбарот

5.Одкако ке завршиме со сетинзите во µTorrent-от одиме десен клик на µTorrent скинот на десктоп па десен клик и Edit Skin(ја имате таа постапка погоре).
1_93.jpg

Тука јасно ни го дава УРЛ линкот за кој треба да црпи информација скинот.Линкот го изменуваме така што додаваме Username И Password кој претходно ги внесовме во µTorrent-от.Линкот треба да изгледа вака


6.Го зачувуваме скинот како што е опишано и виола ги имаме нотификациите за торентите кој се симнуваат.

Untitled_9.jpg
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Тони прати ми го на меил [email protected][dot]com тхт фајлот кој е во X:\Users\ime_na_korisnik\Documents\Rainmeter\Skins\HUD.Vision\White_ili_Black\Weather.ACCU-Weather.ACCU.txt file.И сите други кој имате слични проблеми како другите членови.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Поради проблемите со стандардното ACCU Weather на повеќе членови ке ве замолам да го сименете овој пакет кој е составен од моја страна и е збир на подобри скинови за Rainmeterot.Значи ставете го во MyDocuments>Rainmeter>Skins и потоа изберете го скинот за временската прогноза.По дифолт ви е на Скопје но самите ке го менувате за кој сакате град.Кодови за локација имате во првиот пост.Се надевам ке се снајдете.

Дополнителни прашања и доколку имате проблем со даунлоадод ке ве замолам да се обратите по ПП.

Благодарам
JunkieMKD
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,156
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно