• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туториали за Линукс...

  • Ја почнал/а темата reng
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Дали знаете одредени страници од каде може да се научи многу за сите линукс програмите. Односно страна погодна за почетници во Линукс.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
reng, погледни во нашата секција за туторијали .. Мислам дека има едно десетина само за линукс и за почетници во линукс и тоа на македонски:p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Може се интересни туториалите ама јас како сеуште не запознаен сето тоа ми е шпанско село. Неможам да ги поврзам работите како работат со windows. Еве да речам не ми е јасно како оди инсталацијата на програмите и дали може сите програми да се инсталираат од windows. Не ми е јасно ни што се прави со тие кодови, иако се разбирам во програмиње ова нема никаква поврзаност со истото. Друго не ми е јасно ни како се инсталираат драјверите и дали сам може да ги најде од интернет.
Ако сето ова не е можно да се направи во Ubuntu тогаш не ми е јасно како го фалите кога е премногу се комплицирано и треба да потрошиш цел месец или повеќе за да го средиш компјутерот со сите потребни работи за нормално работење.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Glej sea zbores kako covek epten pocetnik za Linux.Normalno ne e bas ednostavno kako u Windows next-next i ti e instalirana programata makar so ima napori i Linux da se naprave po user-friendly i donekade e i postignato toa.
Ne znam so da ti kazam jas isto taka pred 6 meseci bese laik koga zema da ucam za Linux+ sertifikato.Sepak treba prvo da se zapoznaes so Linux filesystem,users,prikacuvanje na particii,instalacija na programi so nekoj alatki kako yum,pirut,apt-get itn. ke vides deka i ne e bas tolku tesko koa ke navlezes malce podlaboko.I sekako tuka e it.com.mk kako i mnogu drugi forumi kade so sekojdnevno se resavat probelmite so Linux-ot.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Супер линк, веќе барав на таа страница, ама кога незнаеш ништо неможеш и да најдеш. Ќе треба ова да се седне и да се прочита убаво за да се научи се како windowsot.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно