Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Туториал за Home Server

  • Ја почнал/а темата DimitarMK
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
D

DimitarMK

Гостин
Дали ќе може накратко да објасните како се прави професионален home server,како се прави днс сервер и т.н.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Зависи на каков сервер мислиш, ако мислиш на web сервер тогаш наједноставно е со xampp http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
со xampp можеш да направиш сервер за php, mysql, mail и најверојатно ип адресата ти е динамичка па ќе ја посетеш и http://dyndns.org и ќе се регистрираш, ќе си симнеш update клиент и отприлика толку за сервер другото е твое.
 
D

DimitarMK

Гостин
да добро ама има многу подобри од хампп како аппсерв,wamp и т.н. а дда те прашам дали ИП адресата во Dynamic DNS сама си се променува или?
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
да само треба да инсталираш клиент или да подесиш во рутерот ако го имаш
 
D

DimitarMK

Гостин
немам рутер имам WADSL интернет ама ќе може да ми кажеш од каде да го симнам и инсталирам клиентот...
 
D

DimitarMK

Гостин
брат,фала ти за ова стварно ми помогна....само да имав барем 384kbps upload...

П.С. Имате нешто слушнато за покачување на брзината на WADSL?
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
ништо :)
немам ништо слушнато за покачување на брзината доволно ми е да е стабилна
 
D

DimitarMK

Гостин
ајде кажете некој добар,бесплатен маил сервер.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
:) бесплатен тешко заради "заштита" од спамирање
инаку имаш бесплатен хостинг на http://hyperphp.com/ и таму мислам дека можеш да дојдеш до бесплатен маил сервер само треба да им пратиш маил и... пишува таму
 
D

DimitarMK

Гостин
ок,остај тоа со мејловите не бива важно кренав хоме сервер а после ќе збориме за професионален хоме сервер....btw. www.dime-hosting.ath.cx е адресата...
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Уште страната не си ја средил а ставил си реклами од Google :bravo:
Нека е со среќа хостингот
 
D

DimitarMK

Гостин
хех...."hostingot"..абе да земам интернет со 1024 или 2048 kbps уплоад, ќе може да се рече Hosting.....btw.фала :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.775
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно