• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Turbo Pascal 7.0

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Вака сеа. Во школо учиме сеа Turbo pascal. Симнав програмата од интернет и за да ја инсталирам ми го јавува следниов ерор:


Ако може помош што и како да прам... :muahaha: Или некоја слична програма ако може да ми кажете
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,840
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) Под кој оперативен систем пробуваш да го инсталираш?
2) Кои програми и сервиси ти се активни во позадина додека пробуваш да инсталираш?
3) Како ја стартуваш инсталацијата?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
1) Xp Pro SP 2
2) Само Firefox-от ми работеше во позадина, али пробав и кога е исклучен, исти проблем ми јавува.
3) Од install.exe. Еве што фајлови има таму... повеќето се .зип
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Еј незнам за ова. Јас го имам турбо паскал 7 ама нема инсталација само се копира и одма работиш. Ако сакаш може да ти го пратам.???
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Еј незнам за ова. Јас го имам турбо паскал 7 ама нема инсталација само се копира и одма работиш. Ако сакаш може да ти го пратам.???
хммз.. Колку “тежеше“? околу 2 mb некаде ако се сеќавам.. Не би било лош да го качиш некаде и да ставиш директен линк до него.. Ако сакаш мислам.. :)
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
А да си пробаш со dev pascal се е исто само овој поубаво изгледа, има повеќе алатки и е многу побрз.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Имам Dev-Pascal али нешо компајлерот дупи. Иначе пак исти проблем имам и со готовата инсталација од TP 7.0 :lut2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Dev-Pascal кај мене работи беспрекорно, а ова проблемот според еророт изгледа е до некоја библиотека од графичките драјвери .. пробај реинсталирај

Случајно да не имаш 64 битен процесор? Имам слушнато дека Турбо Паскал праил проблеми таму.


Зошто не пробаш да инсталираш Free Pascal наместо Turbo Pascal.
 
1 октомври 2008
278
9
Оваа грешка ти ја јавуба заради нортон . избришиго и земи си друг АВ .. И јас ги имав ови проблеми еднаш
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Zone Alarm имам, али нешто норотонот неможеше да се избрише цел:lut2: ај после ќе видам што и како...
 

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Pepsi Man ova ti se javuva poradi nekoj antivirus. ISKLUCI sve sto imas vo pozadina preku Task Manager i probaj pak 100% kje raboti.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
А како го реши .. може да објасниш
Го избришав Norton-от, пошто имаше некои останати фајлови кога го унисталирав преку Uninstall.exe, сеа преку Адд/Рем програмс и тоа. А го исклучив и ЗонеАларм, па асе инсталираше.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,564
Мислења
823,401
Членови
28,069
Најнов член
Na$sko
На врв Дно