• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем TUF RTX 3080 V2 OC проблем со рестарт на PC

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
171
170
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
be quiet! Straight Power 11 850W Platinum
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus TUF RTX 3080 V2 OC 10G
Case
NZXT H510 Elite
Mouse
Logitech G304
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & Creative SoundBlaster X3
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво дечки,

Денес се подновив со следниот модел на RTX 3080 од Сетек:

При играње на игри во одреден момент компјутерот сам се рестартира.
Графичката е поврзана со 2 посебни 8 пински конектори од Cooler Master Vanguard V750 напојување.

После reboot, во event viewer ми покажува грешка Kernel-Power, Event ID 41.

Претпоставувам дека се работи за недоволно моќно напојување, и рестартирањето е предизвикано од нагло покачување на напон, кое напојувањето не може да го издржи.

Дали некој од вас наишол на сличен проблем?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Здраво дечки,

Денес се подновив со следниот модел на RTX 3080 од Сетек:

При играње на игри во одреден момент компјутерот сам се рестартира.
Графичката е поврзана со 2 посебни 8 пински конектори од Cooler Master Vanguard V750 напојување.

После reboot, во event viewer ми покажува грешка Kernel-Power, Event ID 41.

Претпоставувам дека се работи за недоволно моќно напојување, и рестартирањето е предизвикано од нагло покачување на напон, кое напојувањето не може да го издржи.

Дали некој од вас наишол на сличен проблем?
Добро предпоставуваш. Пробај во Афтербурнер намали го „пауер лимитот„ колку може (Да гејмаш - а да не паѓа системот )

Cannnnnnpture.PNG

Барем додека не купиш ново - ( а можеби и ќе работи добро и на 90-95% )..
 
Последна промена:

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
951
618
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
750 e taman za ovaa graficka.
Pred da frlas krivica, i pari na drugo napojuvanje testiraj.
Pozajmi od nekogo napojuvanje ili namali power limit voltage na grafickata vo msi after burner. Osven ako si kupil napojuvanje so kopalo 5 6 god bez prekin aj razbiram.

Ako si od Skopje bi se nafatil da ti pomognam da testiras.
 

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
171
170
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
be quiet! Straight Power 11 850W Platinum
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus TUF RTX 3080 V2 OC 10G
Case
NZXT H510 Elite
Mouse
Logitech G304
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & Creative SoundBlaster X3
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Намалив Power Limit на 90%.
Со 100% во GPU-Z покажува дека стига до ~350w а со 90% околу 315w му е пикот.
Ќе го оставам Heaven Benchmark некое време да видам како ќе биде, фала на предлог :)
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
951
618
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
750 e taman za ovaa graficka.
Pred da frlas krivica, i pari na drugo napojuvanje testiraj.
Pozajmi od nekogo napojuvanje ili namali power limit voltage na grafickata vo msi after burner. Osven ako si kupil napojuvanje so kopalo 5 6 god bez prekin aj razbiram.

Ako si od Skopje bi se nafatil da ti pomognam da testiras.


Edit : sum pominal niz toj error so random shut down, ali so format na pc ili gpu clean install so ddu se resil problemot.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Намалив Power Limit на 90%.
Со 100% во GPU-Z покажува дека стига до ~350w а со 90% околу 315w му е пикот.
Ќе го оставам Heaven Benchmark некое време да видам како ќе биде, фала на предлог :)
Ако напојувањето е ова
Cooler Master V750 750W Fully Modular 80 PLUS Gold Power Supply

тогаш не би требало воопшто да прави проблем...
Треба да се види нешто друго да не е. Барем привремено решение ти е ова...
Мислењето е автоматски споено:

Edit : sum pominal niz toj error so random shut down, ali so format na pc ili gpu clean install so ddu se resil problemot.
Да ама гледаш дека директно од потрошувачката му се јавува проблемот ( на 315W - нема проблем а на 350W -паѓа)
Драјвер - не е...
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
951
618
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Ако напојувањето е ова
Cooler Master V750 750W Fully Modular 80 PLUS Gold Power Supply

тогаш не би требало воопшто да прави проблем...
Треба да се види нешто друго да не е. Барем привремено решение ти е ова...
Мислењето е автоматски споено:


Да ама гледаш дека директно од потрошувачката му се јавува проблемот ( на 315W - нема проблем а на 350W -паѓа)
Драјвер - не е...
Te sfakjam ama veruvaj sum imal ekstensivni istrazuvanja za slicni problemi i ne e se taka belo vo dijagnostika. Ti garantiram ja kupil grafickata bez celofanska kesa na kutijata ili lepenka za seckanje...

Suma sumarum se nadevam ke si go sredi problemot cuz he paid almost 100k
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,113
1,389
Скопје
Те советувам да НЕ намалуваш power limit туку да ја оставиш графичката на фабрички подесувања. Со намалување на power limit-от, ја намалуваш веројатноста графичката да „направи грешка“ при калкулација. Пробај со друго напојување и свежа инсталација на оперативен систем или пробај ја графичката на друг PC. Тоа се единствени 2 начина кои со сигурност ќе утврдат каде лежи (зоран) зајакот.
Во теорија, напојувањето што го имаш е повеќе од доволно за наведената графичка.
 

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
171
170
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
be quiet! Straight Power 11 850W Platinum
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus TUF RTX 3080 V2 OC 10G
Case
NZXT H510 Elite
Mouse
Logitech G304
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & Creative SoundBlaster X3
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Te sfakjam ama veruvaj sum imal ekstensivni istrazuvanja za slicni problemi i ne e se taka belo vo dijagnostika. Ti garantiram ja kupil grafickata bez celofanska kesa na kutijata ili lepenka za seckanje...

Suma sumarum se nadevam ke si go sredi problemot cuz he paid almost 100k
Графичката беше sealed во кутија, со сите лепенки и целофани, немаше никакви знаци дека претходно била користена
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Уште нешто може да проба - конекторите што одат во графичката добро да ги зацврсти евентуално...Да не има лош контакт па поголема моќност неможе да пренесе...
Мислењето е автоматски споено:

Те советувам да НЕ намалуваш power limit туку да ја оставиш графичката на фабрички подесувања. Со намалување на power limit-от, ја намалуваш веројатноста графичката да „направи грешка“ при калкулација.
Сосема неточно...
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,113
1,389
Скопје
Уште нешто може да проба - конекторите што одат во графичката добро да ги зацврсти евентуално...Да не има лош контакт па поголема моќност неможе да пренесе...
Мислењето е автоматски споено:


Сосема неточно...

Абсолутно точно. А тоа со конекторите, да не правам муабет.
 

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
171
170
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
be quiet! Straight Power 11 850W Platinum
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus TUF RTX 3080 V2 OC 10G
Case
NZXT H510 Elite
Mouse
Logitech G304
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & Creative SoundBlaster X3
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Уште нешто може да проба - конекторите што одат во графичката добро да ги зацврсти евентуално...Да не има лош контакт па поголема моќност неможе да пренесе...
Мислењето е автоматски споено:


Сосема неточно...
Пробано уште од старт, не направи никаква разлика.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Абсолутно точно. А тоа со конекторите, да не правам муабет.
Добро еве еден доброволец од форумов - нека намали пауер лимит на 70% - и нека гејма нешто позахтевно - Дали ќе му „направи грешка„ графичката ?
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
832
1,034
orgrimar
зошто му правите збрки, 99% е од напојување, пробај со друго и не чачкај ништо, ако прави пак тогаш .....
 

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
171
170
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
be quiet! Straight Power 11 850W Platinum
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus TUF RTX 3080 V2 OC 10G
Case
NZXT H510 Elite
Mouse
Logitech G304
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & Creative SoundBlaster X3
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
зошто му правите збрки, 99% е од напојување, пробај со друго и не чачкај ништо, ако прави пак тогаш .....
Не се збрки друже таман работа, мора да се осигурам дека е до напојувањето пред да фрлам непотребно пари за ново. Друго при рака немам за жал.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,113
1,389
Скопје
Добро еве еден доброволец од форумов - нека намали пауер лимит на 70% - и нека гејма нешто позахтевно - Дали ќе му „направи грешка„ графичката ?

Очигледно не си прочитал убаво. Одговорот е - НЕ. Ако има графичка што е на „смртна постела“ и повремено почнува да прави грешки (BSOD, крашнување, се е тоа резултат на „грешки“ на одредени компоненти), и ако се намали power лимитот и работните фрекфенции на истата таа графичка, степенот на грешките (BSODs, crashes, w/e) во 90% од случаевите ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намали.
И уште еднаш да објаснам зошто не треба да го чепка power limit:
1. Графичката треба да е исправна во ФАБРИЧКИОТ работен режим.
2. Со намалување на power limit-от, ја намалувате потрошувачката и го намалувате оптоварувањето на НАПОЈУВАЊЕТО, што е еден од двата главни осомничени и тапкате во место.
3. Кога веќе ме демантираш, образложи.
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Напојувањето е мазга и е повеќе од доволно да вози не една туку две такви картички. Се разбира доколку е исправно.
Моја препорака да ја тестираш картичката во друга машина. Ако е ОК, прави дијагностика на ПЦ-то. Патем се надевам дека имаш доволно воздушен проток низ и околу куќиштето како и добро ладење на процесорот.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,920
12,425
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Напојувањето е стар модел (на сајтот упатството му е од април 2018, а плус може е и од порано, на пример да правеле реорганизација на сајтот).

Старите напојувања не знаат да се справат со транзиентните нагли повлекувања на RTX3xxx картиците, или намерно исклучуваат за заштита или се збрлавуваат.

View: https://youtu.be/OkCX8d8WSOg?t=951

Видеово е денешно, но имав читано за ова и порано од други места.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Не се збрки друже таман работа, мора да се осигурам дека е до напојувањето пред да фрлам непотребно пари за ново. Друго при рака немам за жал.
Додека си кај проба, пробај и да смениш на самото напојување излезите за гпу. Гледам 4 имаш, пробај замешај малце, или скроз на некористените 2 стај ги. И врати на 100%.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
987
1,353
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Не се збрки друже таман работа, мора да се осигурам дека е до напојувањето пред да фрлам непотребно пари за ново. Друго при рака немам за жал.
Aко не најдеш решение на твојот сетап, слободно пројди ќе ја стаиме кај мене у куќиште, истото напојување го иам и ја. Претходно провери убаво дали е се во ред поврзано и напраи чиста инсталација на драјвери за графичката.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,897
15,195
Nvidia од старт препорачува 750W за оваа картица така што во пракса ова значи дека ти треба далеку помоќно напојување од ова.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,113
1,389
Скопје
Nvidia од старт препорачува 750W за оваа картица така што во пракса ова значи дека ти треба далеку помоќно напојување од ова.

препораките на nvidia се секогаш 'on the safe side' за да има простор доколку е спарена со захтевни компоненти. ако препорачуваат 750w, во „пракса“ ти треба 600.

Извадок од nvidia.
Requirement is made based on PC configured with an Intel Core i9-10900K processor. A lower power rating may work depending on system configuration.
Note: The above specifications represent this GPU as incorporated into NVIDIA's Founders Edition or reference graphics card design. Clock specifications apply while gaming with medium to full GPU utilization. Graphics card specifications may vary by add-in-card manufacturer. Please refer to the add-in-card manufacturers' website for actual shipping specifications.
 
Последна промена:

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,066
953
Скопје
Очигледно не си прочитал убаво. Одговорот е - НЕ. Ако има графичка што е на „смртна постела“ и повремено почнува да прави грешки (BSOD, крашнување, се е тоа резултат на „грешки“ на одредени компоненти), и ако се намали power лимитот и работните фрекфенции на истата таа графичка, степенот на грешките (BSODs, crashes, w/e) во 90% од случаевите ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намали.
И уште еднаш да објаснам зошто не треба да го чепка power limit:
1. Графичката треба да е исправна во ФАБРИЧКИОТ работен режим.
2. Со намалување на power limit-от, ја намалувате потрошувачката и го намалувате оптоварувањето на НАПОЈУВАЊЕТО, што е еден од двата главни осомничени и тапкате во место.
3. Кога веќе ме демантираш, образложи.
Сега Се што наведе си во право. Но во овој случај се работи за нова картица и сосема соодветно напојување.
За копање можеби се однесува поинаку картичката со намален „пауер лимит„ (и со користење на друга апликација за регулирање на истата- сигурно не користиш Афтербрнер) - ама за гејмање со лимитирање на „пауер лимитот„ - никогаш не сум имал проблем .

Еве за што реков дека е неточно
„Те советувам да НЕ намалуваш power limit туку да ја оставиш графичката на фабрички подесувања. Со намалување на power limit-от, ја намалуваш веројатноста графичката да „направи грешка“ при калкулација.„

Се би требало да работи како што треба во случајов - (и не викам дека конечно решение е да ја остави на 90 или 95%) но или графичката не му се „погодила„ па неможе да работи над 315W или напојувањето не е нешто во ред па неможе да испорача 350W .

Најлесно решение е да ја проба со друго напојување - ако пак така прави до графичката е - ако не - до напојувањето е..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,643
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно