• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Трикови и Совети

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pece

Intern
15 април 2007
4
1
Се надевам дека ке ви се допадне темава, така што тука ке ги поделиме заедничките мислења.:dobredojde:


Доколку имаш проблеми или забавено стартување и исклучување на Windows XP?

Тука може да биде од корист Show Verbose Security Status Messages. За да ја
вклучиш оваа опција, под Run напиши regedit. Најди го:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersio
n\Policies\System]. Десен клик на десниот панел, под New избери DWORD
value. Именувај го verbosestatus. Десен клик врз него и избери modify.
Промени ја вредноста во 1 (0=стандардно, 1=вклучување на verbose status).
постои уште една вредност која треба да се промени. Во истиот панел најди го
DisableStatusMessages. Ако оваа вредност ја нема тогаш се е ОК, а ако ја има
треба да ја наместиш на 0 (исто како што се подесува и вредноста за
verbosestatus). Другите вредности остануваат непроменети. Рестартирај го
компјутерот, и при повторното вклучување треба да внимаваш на пораките кои
се испишуваат при вклучувањето (или логирањето) и исклучувањето на XP.
Треба да внимаваш само на оние пораки кои се задржуваат на екранот подолго
време, тие фајлови кои ќе се појават во пораката се и проблемот за
забавувањето кое се појавува во XP.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Се надевам дека ке ви се допадне темава, така што тука ке ги поделиме заедничките мислења.:dobredojde:


Доколку имаш проблеми или забавено стартување и исклучување на Windows XP?

Тука може да биде од корист Show Verbose Security Status Messages. За да ја
вклучиш оваа опција, под Run напиши regedit. Најди го:
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersio
nPoliciesSystem]. Десен клик на десниот панел, под New избери DWORD
value. Именувај го verbosestatus. Десен клик врз него и избери modify.
Промени ја вредноста во 1 (0=стандардно, 1=вклучување на verbose status).
постои уште една вредност која треба да се промени. Во истиот панел најди го
DisableStatusMessages. Ако оваа вредност ја нема тогаш се е ОК, а ако ја има
треба да ја наместиш на 0 (исто како што се подесува и вредноста за
verbosestatus). Другите вредности остануваат непроменети. Рестартирај го
компјутерот, и при повторното вклучување треба да внимаваш на пораките кои
се испишуваат при вклучувањето (или логирањето) и исклучувањето на XP.
Треба да внимаваш само на оние пораки кои се задржуваат на екранот подолго
време, тие фајлови кои ќе се појават во пораката се и проблемот за
забавувањето кое се појавува во XP.
A da si prasam nesto. Dali e ova sigurno... Mislam da ne zaebam nesto, pa posle da ne znam kaj da se cesam :p
 

SIMONA_STIP

Intern
2 јануари 2008
22
0
jas go probav toa oti mnogu bavno mi startuvase Windows i posle restartiranjteto na ekranot mi se pojavuva porakata C:\Windows\system32.Dali znae nekoj so znaci ovoa?
 

VGF8

Intern
30 мај 2008
2
0
Се надевам дека ке ви се допадне темава, така што тука ке ги поделиме заедничките мислења.:dobredojde:


Доколку имаш проблеми или забавено стартување и исклучување на Windows XP?

Тука може да биде од корист Show Verbose Security Status Messages. За да ја
вклучиш оваа опција, под Run напиши regedit. Најди го:
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersio
nPoliciesSystem]. Десен клик на десниот панел, под New избери DWORD
value. Именувај го verbosestatus. Десен клик врз него и избери modify.
Промени ја вредноста во 1 (0=стандардно, 1=вклучување на verbose status).
постои уште една вредност која треба да се промени. Во истиот панел најди го
DisableStatusMessages. Ако оваа вредност ја нема тогаш се е ОК, а ако ја има
треба да ја наместиш на 0 (исто како што се подесува и вредноста за
verbosestatus). Другите вредности остануваат непроменети. Рестартирај го
компјутерот, и при повторното вклучување треба да внимаваш на пораките кои
се испишуваат при вклучувањето (или логирањето) и исклучувањето на XP.
Треба да внимаваш само на оние пораки кои се задржуваат на екранот подолго
време, тие фајлови кои ќе се појават во пораката се и проблемот за
забавувањето кое се појавува во XP.
Јас направив точно како што викате дека треба да се направат измени во регистрите но кога го рестартирав компјутерот не се појави ништо што претходно не се појавуваше... Што треба да значи тоа? (не користам некои теми или boot позадини)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Edno prasanje?
Dali znaete sto e ova?

+__________________+________+____+____+
+__________+_________+______+______+__+

Me interesira kolku lugje go znaat trikov.

Pokasno ke vi kazam sto e ova.:bravo:
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
http://www.tips-tricks.com/

Страницава е за трикчиња кои можат да ви користат во web-design. Ако се занимавате со тоа, ѕирнете, може ќе најдете нешто што ќе ви користи.

BTW, trakilaki, ај кажи шо е финтава со тиа плусовите и долните црти, баш ме интересира.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Dobro aj ke vi kazam, mozda go znaevte ama ne vi teknuvase posto ne e povrzano so ova pogore:)

Pravenje na tabeli vo MSWord. + e granicata t.e. pocetokot i krajot. _ e dolzinata na sekoj red. Na krajot na sekoj + se stiska ENTER i avtomatski se dobiva sakanata tabela so site dolzini na redovite. Ako sakame da gi zgolemime kolonite poveke pati stiskame ENTER.

Probajte interesno e:)

P.S Ako nejasno objasniv , samo naprajte copy na gore plusovite i crtite i paste vo Word i posle ENTER. Samo se pravi red po red.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хехехехе.. Никош не ми текнало на тоа.. Инаку, стварно интересно.:))
:bravo:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Хаха... Цртав вака глупости во Notepad, ама не знаев за ова.
Cool!!:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,864
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно