• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тргнете ги стрелките од иконите на кратенките

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
еве нешто интересно иако е повеќе интересно отколку што е корисно :D

За да се ослободите од малите стрелки што се појавуваат на вашите икони кога ќе направите кратенки отворете го Регистерот. Пронајдете го HKEY_CLASSES_ROOT , разгранете го и побарајте ги \inkfile и \piffile клучевите. Во секој од нив ќе најдете стринг именуван како IsShortcut. Избришете го од двете места и рестартирајте го компјутерот. За побрзо да рестартирате, притиснете Ctrl+Alt+Del, а кога ќе се појави Task Manager-oт селектирајте ја Explorer линијата. Кликнете на End Task и кога ќе појави Shut Down дијалогот, одберете Cancel. Причекајте околу 10 секунди и ќе се појави End Task дијалогот. Кликнете на End Task копчето и Windows многу бргу ќе се рестартира, при тоа одново внесувајќи го Explorer-от.

source: unknown (internet I guess) :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не inkfile туку lnkfile (со мало л на почетокот).
А за да го тргене и здодевното "Shortcut to" навигирајте:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Explorer.
Тука, во десниот прозорец вредноста на link клучот поставете ја на 00 00 00 00.
Рестартирајте.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
еве нешто интересно иако е повеќе интересно отколку што е корисно :D

За да се ослободите од малите стрелки што се појавуваат на вашите икони кога ќе направите кратенки отворете го Регистерот. Пронајдете го HKEY_CLASSES_ROOT , разгранете го и побарајте ги inkfile и piffile клучевите. Во секој од нив ќе најдете стринг именуван како IsShortcut. Избришете го од двете места и рестартирајте го компјутерот. За побрзо да рестартирате, притиснете Ctrl+Alt+Del, а кога ќе се појави Task Manager-oт селектирајте ја Explorer линијата. Кликнете на End Task и кога ќе појави Shut Down дијалогот, одберете Cancel. Причекајте околу 10 секунди и ќе се појави End Task дијалогот. Кликнете на End Task копчето и Windows многу бргу ќе се рестартира, при тоа одново внесувајќи го Explorer-от.

source: unknown (internet I guess) :)
moze i vaka.......isprobano iako ne bea dosadni gi trgnav pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,050
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно