• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Трепкање на дисплеј од лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
945
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Имам проблем со панелот на лаптопот. Кога лаптопот е на батерија, дисплејот како сам да си зголемува и намалува светлина , т.е. трепка.
Овој проблем го немам со извадена батерија, т.е. кога лаптопот е само на полнач.

Трепкањата најчесто се случуваат ако нагло се промени сликата на мониторот.
пр. Сега сум на it.com.mk и трепка првите десетина секунди. Ако отворам нов таб, панелот пак трепка.
Ако преовладува темната боја, трепкањето оди кон намалување на светлината на панелот, а ако преовладува светла боја кон зголемување.

Пребарав на гугл, но не најдов решение за овој проблем.
Резулуцијата ми е нативна, заедно со рефреш рејтот.
Драјверите за графичките ми се апдејтирани.

Лаптопот е Ејсер E1-572G. Користи Intel ХД4000 интегрирана графичка, и АМД 8670м.

Ако проблемот е хардверски, колку време би изгубил на сервис?
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Трепка панелот или позадинското осветлување?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
945
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Па сега незнам точно како да го опишам, но мислам дека е позадинското осветлување.
Светлината како да се зголемува/намалува кратки интервали.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,866
7,541
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ако разбрав добро, проблемот го имаш само кога е на батерија лаптопот, на AC не прави проблеми. Провери дали е во ред батеријата, дали сите контакти се поврзуваат добро, дали има оксидирани контакти, искривени итн итн. Во секој случај проблемот е хардверски. Можно е и кога е ставена батеријата да притиска некој внатрешен конектор којшто нема добар контакт, па да прави проблем, или да го прекршува флетот на некој начин.

http://smallbusiness.chron.com/fix-flickering-laptop-screen-46091.html

И ова би можело да те поднасочи малку од малку.
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
Дали батеријата е во исправна состојба? дали држи добро струја може е ептен ослабена и неможе добро да ги напојува неонките на позадинското светло, дали проблемот е во светлоста или во самиот панел можиш ли да утврдиш? пробај префрли се на ИнтелХД графичката кога си на батерија да не зема многу струја АМД 8670м.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
945
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Кога сум на батерија скоро секогаш сум на интегрираната. А за тоа дека е ослабната не верувам, бидеќи се на се е искористена десетина пати во 3-4 месеци. Држи два три часа со нормална употреба (не со играње).

Иначе од око батеријата не изгледа како да е оштетена. Но кога малце ќе притиснам со раце се осеќа крцкање. А кога го купив лаптопот поради моја лоша информираност пробав да ја извадам батеријата со брут форс :D т.е. не го притиснав прекидачот за ваѓање на батеријата.

Вчера си поиграв малце со power плановоте на 7мицава. Цело време сум бил на balanced. Сменав на hight performance и не забележав треперење. Ќе истестирам неколку часа денеска да видам дали треперењето ќе се повтори. Се надевам дека проблемот ова а не хардверски.
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
и јас го имам моделов на лаптоп, јас сум презадоволен од него графичката е само интегрирана хд400 кај мене си е океј се на вин8.1 го работам и нема проблем дали е balanced дали е high performance.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Мене на постар Thinkpad ме вадеше од памет промената на осветлување при активност на хард диск или процесор. Го мислев дека е расипан, а тазе вратен од мајстор....

Излезе дека била опција во BIOS-от:(А предупредувањето да те извади од памет.) Види убаво дали има такви power management опции во BIOS или во Windows.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
945
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Мене на постар Thinkpad ме вадеше од памет промената на осветлување при активност на хард диск или процесор. Го мислев дека е расипан, а тазе вратен од мајстор....

Излезе дека била опција во BIOS-от:(А предупредувањето да те извади од памет.) Види убаво дали има такви power management опции во BIOS или во Windows.
Мојот модел има еден од нај тиња БИОСи што сум ги видел, буквално нема никакви опции.

Иначе како што пишав погоре, не забележав трепкање откако го променив power Планот во Windows 7 и го поставив на hight performance.
Најверојатно постигнав ист/сличен ефект како што си постигнал ти со промена на параметрите во БИОСот.

За во иднина секој што ќе има ваков или сличен проблем, најпрво нека си „поигра“ со Power менанџментот во Windows.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,123
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно