• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Транспорт на пакет од САД до Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Планирам еден другар да ми прати пакет од Америка, поточно Logitech Z-5500. Пакетот е огромен и тежи доста, поточно 25kg. Кој е најефтиниот начин да се прати до тука и колку би чинело тоа? Кога ќе пристигне пакетот на царина, ќе морам да одам до таму да средувам документи? Дали ќе ми наплатат лежарина, даноци, тракатанци - значи кои се додатните трошоци?
Малку прашања? :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Би било добро доколку некој знае да ти одговори ( верувам дека некој има искуство )
Но.. Едно можеби малце чудно прашање..

Каква врска има транспортот со ИТ ? :))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Би било добро доколку некој знае да ти одговори ( верувам дека некој има искуство )
Но.. Едно можеби малце чудно прашање..

Каква врска има транспортот со ИТ ? :))
Во право си, требаше да ја поставам темата во генерална ШПЕДИТЕРСКА дискусија. :p
 
23 јули 2007
338
8
Најевтино е секако со обична пошта, ама и најспоро. Колку ќе те чини транспортот најдобро прашај во ПОШТА. А нормално е дека треба да платиш и царина, па затоа ти советувам да ги завртиш телефоните на ПОШТА и ЦАРИНА. Поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
52
Најевтино е секако со обична пошта, ама и најспоро. Колку ќе те чини транспортот најдобро прашај во ПОШТА. А нормално е дека треба да платиш и царина, па затоа ти советувам да ги завртиш телефоните на ПОШТА и ЦАРИНА. Поздрав
Ок, најубаво така да направам. Мислев да не има некој искуство веќе со ова, ама ќе ги прашам директно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
849,922
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно