• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transparenten panel

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki

Intern
5 мај 2007
4
0
Zdravo,
Moze li nekoj od vas da mi kaze kako se dodava transparenten panel nad drug panel.
Odnosno koga ke go stavam transparentniot panel nad osnovniot panel da ne zafaka mesto na panelot kako i drugite komponenti tuku da bide vrz niv.

Ako stavam: osnovaPanel.add(transparentPanel);
transparentniot zafaka mesto kako i drugite komponenti vo zavisnost od Layout-ot.

Pozdrav
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
ne kapiram zasto bi staval transparenten panel, ama kako sto i samiot napisa: DA, panelot E komponenta i zaradi toa sekogash ke zafakja mesto i ke ima pozicija vo LayoutManger-ot sto go koristish...
moze da napises sto sakash da postignesh pa povekje da ti pomogneme...
 

gForce

Intern
28 мај 2007
6
0
Layout

затоа ке користиш null Layout и потоа ке ги додадеш панелот со setBounds(x,y,x1,y1)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,948
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно