• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transmission Quality? FM Трансмитер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Има некој што може да ми каже како да се подобри квалитетот на FM Transmitter?
Трансмитерот почнува да има low feed ако се оддалечи повеќе од 10тина метри од радиото (и ако не е насочен, нормално). На таква далечина морам да седам блиску до него, или да ми е допрен до рака за да го појачам сигналот.
Знам дека е препорачливо трансмитерот да е близу до прозор, подалеку од метал, компјутери и слично, но ме интересира дали има некој друг начин да се подобри квалитетот на сигналот?
(или да зимам охо и да го лепам за мене?) :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Има некој што може да ми каже како да се подобри квалитетот на FM Transmitter?
Трансмитерот почнува да има low feed ако се оддалечи повеќе од 10тина метри од радиото (и ако не е насочен, нормално). На таква далечина морам да седам блиску до него, или да ми е допрен до рака за да го појачам сигналот.
Знам дека е препорачливо трансмитерот да е близу до прозор, подалеку од метал, компјутери и слично, но ме интересира дали има некој друг начин да се подобри квалитетот на сигналот?
(или да зимам охо и да го лепам за мене?) :)
Не се разбирам многу многу, ама чим кога ќе го допреш ти се појачува сигналот (ти си како голема антена), значи дека ќе можеш да имаш подобри резултати со поголема антена. Мислам дека може да издружува поголема антена чим така ти прави!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Сама си го правеше трансмитерот? Ако да види дали се е направено како што треба или пробај со поголема антена
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
@386ka: знам дека човечкото тело е антена за фм и тв сигнали, само што барам нешто што ќе може да ме замени мене :)

@Aleks: Купечки е трансмитерот...
 

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Jas mislam deka treba u blizina da imas nesto od Aluminium za da se zgolemi signalot na Primatelot toamoze da bide Radio stanica ili TV stanica :chudenje: Dali nekoj me Razbra a ? :zbunet3:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
@386ka: знам дека човечкото тело е антена за фм и тв сигнали, само што барам нешто што ќе може да ме замени мене :)

@Aleks: Купечки е трансмитерот...
Па одговорот ти е даден... прогуглај за "home made" антени! Поз
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Луѓе дај не зборите глупости, за да се зголеми моќта треба да
се промени главниот транзистор со појак 30 денари дали кошта
потоа треба да најдеш две шипки од по 75 цм и да направиш дипол антена (нај лесна) и ја поврзуваш со трансмитерот преку
50 омски кабел.
На приемс ако транзисторот е 1W ке имаш домет од 2-2,5км

Предупредување
Зголемување на дометот од 10м на повеќе е забрането од АЕЦ
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Излезниот транзистор ќе треба да се смени да, но и елементите околу него како на пример делителот на напон и др. за да може да се доведе новиот транзистор во работа.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
А да ја постираш шемата, па да види некој ако може да ти го реши проблемот... :chudenje:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако е купечки неверувам дека со него ќе оде и шемата :chudenje:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Па она нека види и нека постира, ако се разбира...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Излезниот транзистор ќе треба да се смени да, но и елементите околу него како на пример делителот на напон и др. за да може да се доведе новиот транзистор во работа.
Види, и да не го промениш транзистрот само со покачување на волтажата
на пример од 9 на 12 волти ке се покачи и излезната снага (дометот) па така ако предавателот имал домет 300 метра вака ќе има 500 метра
а ако ја зголемиш волтажата да речеме на 15 волти ке ставиш пасивно ладење на транзисторот за да не прегри.
Како што кажав најдобро е да се смени транзисторот а со тоа волтажата да се покачи (појак и помокен транзистор ке работи на поголема волтажа) за да се добие домет од 10 метра на 1-2км.
Како што кажав клучна улога има и антената која треба да е 1/4 од фрекфенцијата на предавателот (75cm по дифолт)

А да ја постираш шемата, па да види некој ако може да ти го реши проблемот... :chudenje:
Не за тоа немам шема но не гледам дека е потребна шема за тоа
 

batka

Intern
26 јуни 2010
34
1
Napravi nekoj pokvaliteten FM pretavatel .Pisi na Google - Veronika 1W.Ima poveke modeli da najdes.Ima eden so PLL kontrola na frekvencija sto e vrv na samogradba.Obavezno predavatelot treba da bide oklopen vo metalna kutija i da ima dobra antena.Eve edna antena vo prilog.
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,061
Мислења
837,762
Членови
28,984
Најнов член
master of disaster
На врв Дно