• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Transferwise - општа тема

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.911
5.798
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Да мислев дека фирмата треба да прати нештко како извештај на кого уплатила, како доказ за потекло на парите.

Пред 2-3 години работев маркетинг со странски фирми што праќаа директно кај нас во банка и обавезно кога нова фирма ќе пратеше, тука ми бараа документација за потекло на средствата.
Епа тие директно во наша банка праќале, овде ти праќа на фиктивна банкарска сметка па ти од тамо си ги повлекуваш и всушност таа трансакција ти е документацијата за потекло.
Во краен случај ако ептен сакаш да пратиш извод од тоа кој ти ги пратил парите тогаш направи PDF од приливот на Wise од клиентот (Received)
1651863436702.png
Aма ова е проблематично зашто на пример ако имаш неколкукратни уплати и после сите си ги префрлиш одеднаш, треба од секој прилив посебно PDF да праќаш.
Наједноставно ти е како што ти кажувам, многу пати имам така распределено средства, а првиот пат и самата вработена од девизно ми кажа дека тој извод е океј.
 

jose

Intern
12 април 2022
9
1
Епа тие директно во наша банка праќале, овде ти праќа на фиктивна банкарска сметка па ти од тамо си ги повлекуваш и всушност таа трансакција ти е документацијата за потекло.
Во краен случај ако ептен сакаш да пратиш извод од тоа кој ти ги пратил парите тогаш направи PDF од приливот на Wise од клиентот (Received)
Погледнете го атачментот 113005
Aма ова е проблематично зашто на пример ако имаш неколкукратни уплати и после сите си ги префрлиш одеднаш, треба од секој прилив посебно PDF да праќаш.
Наједноставно ти е како што ти кажувам, многу пати имам така распределено средства, а првиот пат и самата вработена од девизно ми кажа дека тој извод е океј.
Да да, јасно. Оваa информација доста ја олеснува целата работа :)
 

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
62
81
Дали има некоj workaround околу ова, бидејќи прочитав дека сепак можело, но не ми е јасно. Благодарам.
 

Атачменти

  • IMG_20220523_124344.jpg
    IMG_20220523_124344.jpg
    87,1 KB · Прегледи: 31

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.132
1.366
Дали има некоj workaround околу ова, бидејќи прочитав дека сепак можело, но не ми е јасно. Благодарам.
;ожеш да се регистрираш на адреса кај приајтел низ ЕУ, и тој да ти ја даде картицата.. нема проблеми (сестра ми ја користи 2 години веќе така)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.074
Членови
31.715
Огласи
214
Најнов член
Emel
На врв Дно