• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transferwise - општа тема

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Епа просветли ме, доказ за адреса што пишува дека го бараат како го помина тоа?
@tupacan еве истото ти го кажува. Немам намера да се докажувам, од лично искуство ти кажуваме, можеш да веруваш или не.

Нема доказ, едноставно си ја нарачуваш на адреса на некој твој во ЕУ (или држава каде праќаат)
Дури можеш да се консултираш и со поддршката на лајв чат, дечките инстантно помагаат. Секако ти си единствениот кој може таа картица да ја активира на профил.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,259
Добро еве кажи каков документ закачи пред нарачката?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,608
2,099
Добро еве кажи каков документ закачи пред нарачката?
Ај вака подетално, гледам има забуни.
  • Верификацијата на акаунтот е како и секоја друга верификација - им праќаш лична карта / пасош.
  • Ова веќе е спомнато низ темава - TW акаунтот може да функционира без картичка и како таков, може да функционира во МК.
  • Секој акаунт има опција да нарача картичка, проблемот е што праќаат само во земји кои се во EEA (МК не е). Еве ја листата.
  • Кога нарачуваш картичка, има опција да бираш комплет адреса за испорака, заедно со држава. Нормало од листата погоре.
  • Адресата за испорака нема врска со адресата на која е верифициран акаунтот (мислам дека ова ги буни повеќето).
  • Ја праќаш картичката кај роднина/другар кој живее во држава што ја има во листата, па тој ти ја праќа по пошта или whatever.
Се надевам сега е појасно.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,259
Верификација си е верификација на профилот, но има таму едно друго за верификација пред да ја потврдиш нарачката на картичката. Тие може да ти испорачаат картичка на адреса во било која од поддржаните држави ама треба да си резидент на држава што е поддржана. Има таму едно поле пред да стиснеш нарачај каде треба да закачиш документ каде го докажуваш тоа, што закачил таму висион тоа е прашањето од погоре?

Еве јас на пример си закачив бугарски документ, иако живеам во Македонија, а адресата на испорака беше Германија.

Ова болдираново во цитатот е од нивната страница, не од мене.

The Wise card is currently available for residents of these countries and regions who have a Wise account.
П.С. Заборавив да додадам, мојот акаунт направен пред година-две со одбрана држава Македонија, воопшто не ни ми даде опција да нарачавам картичка (месеџ, јоур кантри ис нот сапортед) се додека не сменив држава во Бугарија со нова адреса.
 
Последна промена:

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,608
2,099
П.С. Заборавив да додадам, мојот акаунт направен пред година-две со одбрана држава Македонија, воопшто не ни ми даде опција да нарачавам картичка (месеџ, јоур кантри ис нот сапортед) се додека не сменив држава во Бугарија со нова адреса.
Исто беше и јас кога го креирав акаунтот.

Има таму едно поле пред да стиснеш нарачај каде треба да закачиш документ каде го докажуваш тоа
Ќе го прашам утре другаров, но претпоставувам дека и таму се верифицирал со МК лична карта / пасош, дека нема други.

Имаат некој пропуст со верификацијата и/или не се замаараат, не знам. Битно методов што го спомнав моментално функционира.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Абе изгледа тие не се замараат, ама за беља ако побараат доказ дека си на таа адреса, шу праиме? Пример еве со пејпал сите идат на фора фејк акаунт и после кога ќе надминеш тој лимитот што го имаат ти бараат документи. Од друга страна пак, јас лично користам ова над 3 години и прилично често го користам, до сега ниту еднаш не ми побарале ништо освен на почетокот верификација што е.

Така да, како што сфаќам јас ви држи вода муабетот, али во секој момент може да им прдне и да бараат документи.

Официјално картичката не е достапна за нашата држава, е сега малверзации може секој да прави, ја знаете народната - снајди се па живеј.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Многу е просто да префрлиш на трансакциска, не знам зошто правите егзибиции со картичката.
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
96
62
Дечки, од TW може да се префрли на Payoneer? Опцијата Global Payment Service наводно заради не добра апликација ми ја блокнаа на Payoneer, и цело време ми праќа сега клиентот на Upwork (3.4% провизија на сумата), и после од таму си префрлам на Payoneer, и овде имам провизија.
Прашањето ми е дали можам да го одбегнам Upwork, и од TW да префрлам на Payoneer?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дечки, од TW може да се префрли на Payoneer? Опцијата Global Payment Service наводно заради не добра апликација ми ја блокнаа на Payoneer, и цело време ми праќа сега клиентот на Upwork (3.4% провизија на сумата), и после од таму си префрлам на Payoneer, и овде имам провизија.
Прашањето ми е дали можам да го одбегнам Upwork, и од TW да префрлам на Payoneer?
На Payoneer има едно Global Payment Service, во теорија мислам дека тоа ти е најблиску до она што сакаш да го правиш. Ама за Global Payment Service треба да се аплицира, а тогаш не знам какви податоци бараат. Нешто овде прочитај:

Во секој случај, за да префрлиш од Wise ти требаат IBAN и SWIFT броеви.
Пробај со Request a Payment како што ти предложија во другата тема.
 

dzihat0

Intern
17 јуни 2021
2
2
Картичка трансфервајс јас успеав да донесам мк, прво направете трансфервајс сметка комплет верифицирана, потоа идите на ukpostbox и тамо регистрирајте се тоа е сервис за препраќање писма и само адресата од трансфервајс од Македонија префрелетеја на адресата која ќе ја добијате од ukbostbox и нарачајте картичката ке кошта 5 GBP потоа кога ке стигни само препратисија Македонија само да не заборајв да ја вратиш оргиналната адреса да не те блокираат.. :))
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,203
1,049
Картичка трансфервајс јас успеав да донесам мк, прво направете трансфервајс сметка комплет верифицирана, потоа идите на ukpostbox и тамо регистрирајте се тоа е сервис за препраќање писма и само адресата од трансфервајс од Македонија префрелетеја на адресата која ќе ја добијате од ukbostbox и нарачајте картичката ке кошта 5 GBP потоа кога ке стигни само препратисија Македонија само да не заборајв да ја вратиш оргиналната адреса да не те блокираат.. :))
Нели ако ја вратиш адресата на оригиналната (македонска) ќе ја изгубиш цела функционалност за картичката на transferwise апликацијата/сервисот? Или сеуште се ќе си работи?
 

dzihat0

Intern
17 јуни 2021
2
2
Нели ако ја вратиш адресата на оригиналната (македонска) ќе ја изгубиш цела функционалност за картичката на transferwise апликацијата/сервисот? Или сеуште се ќе си работи?
Еве јас 5 месеци ја користам нема никаков проблем до сега, баш прет 3 дена исто ја префрлен на англиска адреса и зедов 3 виртуелни картички и пак вратев на македонска адреса, исто можиш со картичката да поврзеш пејпал јас баш за тоа ја зедов за пејпал ми требаше за пари да примам :) Ако те интересира нешто прашај
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
69
14
јас имам извадено ТВ картичка која ја порачав кај брачед во Германија, ама прво уплоадирав македонски документи, па ја сменав адресата за да биде во Германија, ама картичката ми е во евра. Гледам дека има можност за сметка во долари, па ме интересира дали некој има поминато низ тој процес. Дали да ја вратам македонската адреса, па да нарачам картичка во долари, дали за таа картичка/сметка треба дополнителна верификација и слично?
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
јас имам извадено ТВ картичка која ја порачав кај брачед во Германија, ама прво уплоадирав македонски документи, па ја сменав адресата за да биде во Германија, ама картичката ми е во евра. Гледам дека има можност за сметка во долари, па ме интересира дали некој има поминато низ тој процес. Дали да ја вратам македонската адреса, па да нарачам картичка во долари, дали за таа картичка/сметка треба дополнителна верификација и слично?
Само отвори си Доларска сметки на истиот Вајз акаунт, не мора ништо да мењаш, не мора нова картичка
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
69
14
Само отвори си Доларска сметки на истиот Вајз акаунт, не мора ништо да мењаш, не мора нова картичка
Ама адресата ми е Германска, да не треба да ја сменам во македонската? Бараат верификација за доларската сметка?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно