• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transferwise - општа тема

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Треба да се регистрираш како бизнис корисник за да имаш можност за да порачаш картичка?
20 евра треба за верификацика и со македонски докумети да се верифицираш и ќе можи да повлекваш од банкомат?
Има провизија за повлекување од банкомат, функционира кај нас? Искуства?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Компанијата на која е акаунтот е англиска. Физичка ми стаса на адреса во МК, не платив дополнително за картицата.
Ја користам онлајн, незнам како функционира на банкомат. Можеби ова ќе ти помогне.


Ова би важело за нас.

1615142579272.png
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
69
14
Компанијата на која е акаунтот е англиска. Физичка ми стаса на адреса во МК, не платив дополнително за картицата.
Ја користам онлајн, незнам како функционира на банкомат. Можеби ова ќе ти помогне.


Ова би важело за нас.

Погледнете го атачментот 98253
фала многу.
само не сфатив, јас треба да направам индивидуален акаунт со мак документи, а фирмата да има бизнис акаунт (од Германија е фирмата), па некако да бидам поврзан со нив за да имам можност за физичка картичка?
 

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
фала многу.
само не сфатив, јас треба да направам индивидуален акаунт со мак документи, а фирмата да има бизнис акаунт (од Германија е фирмата), па некако да бидам поврзан со нив за да имам можност за физичка картичка?
Да, меѓутоа треба да имаш "role" во компанискиот акаунт како админ.
Картицата која ќе ја добиеш е од сметката на фирмата.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Ако им дадеш доказ било каков дека жибееш во земји каде што испраќаат картица, како што разбрав некад и не се замараат, ќе ти пратат картица. Screenshot_20210308_111140.jpeg

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
69
14
Дали некој има повлечено пари од македонски банкомат со трансфервисе картичка? Како оди конверзија/ провизии и слично?
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
115
82
Не, мене ми одземаа 15 евра (а сега гледам изводи може и малку повеќе 17-18 евра). На пуштена фактура од 1000 евра приближно, на крај ми стигнале 983 евра. Плус на тоа едно евро за НЛБ, (едно за Вицето) и 10% данок.
Ме интересира до колкав износ би немало никаков проблем при прилив на девизна сметка? Пример на прилив од 10к евра, дали ќе има некаков проблем/дополнителни документи итн.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Се додека имаш документи за потеклото на парите нема проблем, ако не ти се ризикува пушти ги на два пати.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
има логика.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
На самата сметка нека каже татко ти да ти отворат девизна во евра. Значи само оди на шалтер, вика дека сака девизна во евра, се отвара за 2 секунди и ти печатат еден лист кај што имаш IBAN и SWIFT код. Тоа го внесуваш на Transferwise кога ќе повлекуваш пари и толку.
Дали IBAN-от е ист ако отвориш девизни сметки во две три различни странски валути?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тенкс. Ама како и да е ќе морам пак во банка за да отворам во втора валута. :)
Не, кога добиваш девизен прилив автоматски банката ти отвара девизна во таа валута. Зборам за НЛБ, ама веројатно и кај другите е така.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не, кога добиваш девизен прилив автоматски банката ти отвара девизна во таа валута. Зборам за НЛБ, ама веројатно и кај другите е така.
Чекај чекај сеа. Во тој постот што цитирав си пишал дека треба девизна во евра да се отвори. Јас таква имам а имам и IBAN. Сега треба во долари да ме исплатат и сакам да ги примам тие пари во долари не да ми ги конвертираат во евра. Дали знаеш дали треба да идам до банка (НЛБ)?
 
Последна промена:

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Чекај чекај сеа. Во тој псотот што цитирав си пишал дела треба девизна во евра да се отвори. Јас таква имам а имам и IBAN. Сега треба во долари да ме исплатат и сакам да ги примам тие пари во долари не да ми го конвертираат во евра. Дали знаеш дали треба да идам до банка (НЛБ)?
Не треба ништо да направиш, него така сум му пишал зашто немал IBAN и SWIFT а и плус малолетен. Ти штом веќе имаш ништо не треба да направиш, автоматски ќе ти се отвори девизна во конкретната валута откако ќе потпишеш дека ги примаш девизите.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Бидејќи Пејонир решија од 23ти јуни да закачат 2% провизија на повлекување средства во банка, барам друга алтернатива. Клиентот ми е од УСА, па доколку има тука некој што го користи овој сервис со амерички клиент еве неколку прашања:

1. Дали испраќачот мора да направи акаунт на Wise?
2. Дали постои опција за пејмент риквест со детали за износот како што има на Пајонир за да може директно преку линк да ја извршат уплатата без многу замарање?
3. Колкава е цената за повлекување на УСД валута во наша банка?
4. Откако ќе ви легнат парите на Wise сметката во УСД, доколку се повлечат во УСД во наша банка (пример НЛБ), дали интермедијари банка зема провизија како што му земале нa @Ragnar кога извршил трансакција во евра?

Благодарам.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Бидејќи Пејонир решија од 23ти јуни да закачат 2% провизија на повлекување средства во банка, барам друга алтернатива. Клиентот ми е од УСА, па доколку има тука некој што го користи овој сервис со амерички клиент еве неколку прашања:

1. Дали испраќачот мора да направи акаунт на Wise?
2. Дали постои опција за пејмент риквест со детали за износот како што има на Пајонир за да може директно преку линк да ја извршат уплатата без многу замарање?
3. Колкава е цената за повлекување на УСД валута во наша банка?
4. Откако ќе ви легнат парите на Wise сметката во УСД, доколку се повлечат во УСД во наша банка (пример НЛБ), дали интермедијари банка зема провизија како што му земале нa @Ragnar кога извршил трансакција во евра?

Благодарам.
Мала дигресија. Во меѓувреме се договорив со клиентот директно да ми плаќа на девизна сметка. Мирна глава. Пробај може и така ќе сака и ќе биде подобро.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Бидејќи Пејонир решија од 23ти јуни да закачат 2% провизија на повлекување средства во банка, барам друга алтернатива. Клиентот ми е од УСА, па доколку има тука некој што го користи овој сервис со амерички клиент еве неколку прашања:

1. Дали испраќачот мора да направи акаунт на Wise?
2. Дали постои опција за пејмент риквест со детали за износот како што има на Пајонир за да може директно преку линк да ја извршат уплатата без многу замарање?
3. Колкава е цената за повлекување на УСД валута во наша банка?
4. Откако ќе ви легнат парите на Wise сметката во УСД, доколку се повлечат во УСД во наша банка (пример НЛБ), дали интермедијари банка зема провизија како што му земале нa @Ragnar кога извршил трансакција во евра?

Благодарам.
Цела поента на Wise е да ти дадат трансакциска сметка од странска банка, пример во твојот случај сметка од УСА, му ги даваш тие податоци и клиентот си уплаќа како да праќа пари на некој друг американец, значи не треба да има акаунт. Риквест опција нема.

За цените не сум сигурен, има нешто ситно провизии а останатото е како што е пишано претходно во темава, посредник банката зима некои 15 евра од секое префрлање.

Мала дигресија. Во меѓувреме се договорив со клиентот директно да ми плаќа на девизна сметка. Мирна глава. Пробај може и така ќе сака и ќе биде подобро.
Koja e придобивката на ова во споредба со користење на Wise?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Цела поента на Wise е да ти дадат трансакциска сметка од странска банка, пример во твојот случај сметка од УСА, му ги даваш тие податоци и клиентот си уплаќа како да праќа пари на некој друг американец, значи не треба да има акаунт. Риквест опција нема.

За цените не сум сигурен, има нешто ситно провизии а останатото е како што е пишано претходно во темава, посредник банката зима некои 15 евра од секое префрлање.Koja e придобивката на ова во споредба со користење на Wise?
Не многу ама не се расшетуваат парите Ми стигнаа за 5 работни дена со 30 еур провизија од нивната банка (не знам дали им е фиксна ќе видам следен месец).
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не многу ама не се расшетуваат парите Ми стигнаа за 5 работни дена со 30 еур провизија од нивната банка (не знам дали им е фиксна ќе видам следен месец).
Клиентот плаќа нешто?
 
16 јуни 2020
1
0
Дечки ќе ве замолам за одговор, дали може ТW да се поврзи со Payoneer акаунтот, со цел да ги прескокнам тукашните банки?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дечки ќе ве замолам за одговор, дали може ТW да се поврзи со Payoneer акаунтот, со цел да ги прескокнам тукашните банки?
На Payoneer има едно Global Payment Service, во теорија мислам дека тоа ти е најблиску до она што сакаш да го правиш. Ама за Global Payment Service треба да се аплицира, а тогаш не знам какви податоци бараат. Нешто овде прочитај:

Во секој случај, за да префрлиш од Wise ти требаат IBAN и SWIFT броеви.
 

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Ако им дадеш доказ било каков дека жибееш во земји каде што испраќаат картица, како што разбрав некад и не се замараат, ќе ти пратат картица.Погледнете го атачментот 98289

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Па не ти треба доказ, праќаат на било која адреса во ЕУ. Ако имаш пријател кој потоа ќе ти ја препрати тебе можеш да завршиш работа.
Мислењето е автоматски споено:

Дали некој има повлечено пари од македонски банкомат со трансфервисе картичка? Како оди конверзија/ провизии и слично?
За повлечени 100еур од банкомат ми земаа провизија од 0.8еур.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Ај уште еднаш прочитај го мејлот
Па не ти треба доказ, праќаат на било која адреса во ЕУ. Ако имаш пријател кој потоа ќе ти ја препрати тебе можеш да завршиш работа.
Мислењето е автоматски споено:За повлечени 100еур од банкомат ми земаа провизија од 0.8еур.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно