• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transferwise - општа тема

  • Ја почнал/а темата
  • #26

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
566
706
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
После неколку разговори со Transferwise и Payoneer, разбрав дека всушност можи да примаш пари на TW и тие пари да си ги праќаш на Payoneer, за тоа Payoneer ќе ти земи 1% fee.
А TW ќе ти земи 1.7%.

Значи тотал 2,7%

Ова го решава проблемот шо Пајонир го создаде да неможиш индивидуа-до-индивидуа трансфери да праќаш. И кошта само 2,7% од парите... :D

Измена:

Можно е да не е 1.7% ова од TW. Да е фиксно и мн помалку. Ако знај некој нека кажи
Го тестирав ова и испаѓа дека неможи. Им пишав на пајонир да кажат зошто ми кажаа дека можи па ќе видиме.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,424
2,268
Xoom или Transferwise за австралиски клиент?
Ја не би Xoom, со еден клиент доста проблеми имавме со нив. Особено со луѓе што редовно беа исплаќани преку Xoom. Почнаа да им прават flag на трансакциите како "Money Laundering".
Мислењето е автоматски споено:

Да се надополнам, - претходното мислење ми е доста штуро.

Xoom е одлична платформа додека функционира. Предобро решение беше поради неколку аспекти:

1.Поевтино е нeго Payoneer.
2. Парите ти стигаат во кеш и си ги подигаш.
3. Многу поедноставно и порпосто за користење.

Само проблемот се јавува кога една фирма почесто ќе плаќа едни исти лица континуирано. Тешко е да им се докаже испатите се навистина за завршена услуга. Па праќај им договори, фактури, па неколку пати замарај се со дебилен customer support. Па после бараат да им докажеш дека твојата фирма е реална, што услуги нудиш па како. Многу замарање ни беше и решивме да не ги користиме веќе. Премногу е тешко да се објасниш со нив.
 
Последна промена:

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,511
3,254
Може да се направи акаунт со македонска адреса, но кога ќе нарачувате картичка мора да одберете држава што е поддржана. Испораката може да биде било каде по ваша желба од поддржаните држави, но откако ќе ја платите пред да биде испорачана ќе мора да закачите идентификација каде ќе докажете дека имате валидни документи за картичката.
 

dejanpetrus

Intern
10 јуни 2011
15
4
кои поточно документи се потребни за верификација и докажување

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,511
3,254
Лична карта, пасош, возачка. Ако некој закачи македонски не верувам дека ќе ја добие картичката.
 

MartinJack3d

Gaining Experience
21 октомври 2016
118
86
Да, лани. Бараа потекло на парите т.е како сум ги заработил во англија пошто беа фунти во прашање, бараа некој си образец како и документи за престој бо англија. Моја препорака контактирај си го господин @efto и за мала провизија вади си пари од трансфервајс.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Каков поточно образец ти барале? Ама ти и во фунти си ги префрлил, а како што знам општо нашиве банки само со ЕУР функционираат, нели? Или пак грешам?
Мислењето е автоматски споено:

Исто така, која е процедурата да префрлиш од Transferwise да речеме во НЛБ и дали ќе биде потребна девизна сметка?
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Каков поточно образец ти барале? Ама ти и во фунти си ги префрлил, а како што знам општо нашиве банки само со ЕУР функционираат, нели? Или пак грешам?
Мислењето е автоматски споено:

Исто така, која е процедурата да префрлиш од Transferwise да речеме во НЛБ и дали ќе биде потребна девизна сметка?
За девизна сметка сигурно е потребно, ако сакаш пример да си пуштеш УСД на сметка и пример да ти останат УСД (затоа што не сакаш во моментот да ги конвертираш).
Не сум проверил, но претпоставувам ако немаш девизна сметка а ти стигнат девизи во НЛБ, ќе ти барат да пополнеш некој документ за „ослободување“ на средствата и автоматски ќе ти ги конвертира во денари.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дечки колку време треба да стигнат пари пратени на наша девизна сметка (од странско правно лице на македонско физичко лице)? Имам пристап онлајн до НЛБ можам да проверам ама нема ништо уште (во петокот се пратени парите).
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Дечки колку време треба да стигнат пари пратени на наша девизна сметка (од странско правно лице на македонско физичко лице)? Имам пристап онлајн до НЛБ можам да проверам ама нема ништо уште (во петокот се пратени парите).
2-3 дена доколку е све правилно пополнето,ако нешто има промашено парите се на холд.Ако не ти се појават денес/утре појди си во некоја експозитура што има девизно одделение.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
2-3 дена доколку е све правилно пополнето,ако нешто има промашено парите се на холд.Ако не ти се појават денес/утре појди си во некоја експозитура што има девизно одделение.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Не ми се брза многу а и онака сум во домашен Ковид притвор до другата недела. Не би требало да ги вратат назад ако не се јавам :)
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Не ми се брза многу а и онака сум во домашен Ковид притвор до другата недела. Не би требало да ги вратат назад ако не се јавам :)
Можеш и телефонски,од искуство мое(како правно лице)чим имам девизен прилив ми стига мејл па одам во експозитура да дадам налог да се продадат девизите и да се префрлат на денарската сметка(има некој рок од пар дена).Можеби тебе ти одговара да си ги држиш како девизи(претпоставувам имаш и девизна сметка)?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас се заплтекав :)
Клиентов не знаев дека користел TrasnferWise. Јас му оставив моја девизна сметка од НЛБ . Парите ги пуштил во вторникот. Кога и каде треба да ги барам ако знае некој :). На девизната сега проверив нема ништо а нема ни на денарската ако воопшто може да стигнат таму некако.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас се заплтекав :)
Клиентов не знаев дека користел TrasnferWise. Јас му оставив моја девизна сметка од НЛБ . Парите ги пуштил во вторникот. Кога и каде треба да ги барам ако знае некој :). На девизната сега проверив нема ништо а нема ни на денарската ако воопшто може да стигнат таму некако.
Мислам дека не е страшно, бидејќи си му оставил МК сметка пратил преку SWIFT или Wire Transfer, а за тоа треба да помине подолго време (може и до 7 работни дена) додека да стигнат парите на сметка. Почекај уште некој ден, а кога ќе стигнат извести дали ќе те репнат нешто од НЛБ додатно :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека не е страшно, бидејќи си му оставил МК сметка пратил преку SWIFT или Wire Transfer, а за тоа треба да помине подолго време (може и до 7 работни дена) додека да стигнат парите на сметка. Почекај уште некој ден, а кога ќе стигнат извести дали ќе те репнат нешто од НЛБ додатно :)
Delivered via SWIFT transfer - изгледа е тоа...
Малце се напнав дека париве се заработени минатиот месец, а пола месец сега му работам а пари не сум видел :) Среќа не ми се итни па ќе почекам. А се надевам НЛБ ќе бидат фер, ќе кажам во секој случај.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нема зашто да не бидат фер, може само да ти побарат потекло на парите.
Не, сега да не биде 2000 денари провизија од трансакција, тоа некако не ми е фер (особено што клиентот на два пати ми пушти во исто време пари пошто за различни проекти) ама...а за потекло си имам потврда од фирмата за сработеното.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,607
2,099
Не, сега да не биде 2000 денари провизија од трансакција, тоа некако не ми е фер (особено што клиентот на два пати ми пушти во исто време пари пошто за различни проекти) ама...а за потекло си имам потврда од фирмата за сработеното.
Немам конкретно искуство со наши банки, но ми нема логика банката која е примач да зема провизија.
Пример, TransferWise > банка во SEPA, нула провизија.

Баш ме интересира дали и колку ќе земат.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Немам конкретно искуство со наши банки, но ми нема логика банката која е примач да зема провизија.
Пример, TransferWise > банка во SEPA, нула провизија.

Баш ме интересира дали и колку ќе земат.
Toa го има и на сајтот на Transferwise, дека банката може да земе одреден надоместок за трансфер преку SWIFT и International Wire, a и мене клиентот ме предупреди дека има такво сознание. И на претходната страна во темава @CokeZone го потврди тоа, ама па @goran_oh го порекна. Јас на следна исплата од прва рака ќе проверам (банка НЛБ).
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
12-ти ден откако се пратени уште нема абер. Денес ќе провери клиентот кај заглавиле. Во меѓувреме отворив акаунт на TransferWise, пратив документи, па треба да ме верификуваат и да ми дадат банк акаунт за 2 до 3 дена. После тоа директно таму нека праќа па ја ќе се замарам до каде се :)

P.S. Испадна дека не било 2 до 3 дена туку 2 до 3 минути. Го верификуваа и додадоа белгиски IBAN.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не ме чекајте за коментар за Fee-то барем не за скоро време :) Испадна дека трансферот бил завршен за 2-3 дена ама клиентот ги пуштил парите на сметката на самата банка не на моја лична сметка. Од НЛБ ми рекоа неговата банка (т.е. TransferWise во случајов) треба да покрене постапка да си ги врати парите затоа што се испратени по грешка. Значи ќе потрае ова ако воопшто некогаш има завршница.
 

Balea

Intern
27 октомври 2019
3
0
Не би знаел за Пејонир искрено, пошо скоро и да не го користам тој сервис (имам само акаунт и картичка, некаде низ фиоки)
Али ќе ти дадам еден совет - пробај па сподели тука на форумов :)

Можам да кажам дека успеав да поврзам PayPal со TransferWise, both картичката и IBAN-от. работат без проблем. (можам да вадам пари PayPal -> TW)

@Uber- , сигурен си дека не можеш да имаш US сметка?
Девојка ми неодамна си отвори акаунт и има и US и ЕУ сметки...
Она се додуша регистрираше со МК документи но Холандска адреса за пристигање на картичката, не знам дали тоа менува нешто.
Здраво, ако може да ми кажеш повеќе како го поврза ТW со PayPal, фала ти однапред :)
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Здраво, ако може да ми кажеш повеќе како го поврза ТW со PayPal, фала ти однапред :)
Ги додадов картичката и IBAN акаунтот на PayPal акаунтот, ништо комплицирани (исто како што би додал било која друга картичка или bank account).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,708
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно