• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transferwise - општа тема

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
566
706
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Искуства и совети за користење на Transferwise, исто како што има за Payoneer, нека има тема и за ова.

Дали некој го користи ова? Дали има смисла да се користи во Македонија овој сервис? Кои се вашите искуства?
Се мислам да се регистрирам, ми изгледа практично.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Многу практично (за ЕУ жители) и полу-практично за МК жители.
Можеш да се регистрираш како МК, да верифицираш акаунт и да добиеш EUR, US, AUD и многу други банкарски персонални сметки (IBAN за ЕУР, Routing + Account number za US итн итн..)
Ова е добро пошо ако имаш клиент од Америка ќе му ја олесниш многу работата што нема да мора да праќа интернационален Swift transfer, туку ќе може преку Domestic ACH transfer да те плате колку треба.

Проблемот настанува што кога ќе ти стигнат тие пари тебе?
Еве ги имаш 2000$ на сметка на TransferWise, можеш да ги конвертираш во ЕУР интернално со многу добра конверзија...
Но пошто ја немаш нивната Net+ картичката (која е поврзана со сите твои сметки од TW) немаш начин како да ги трошеш парите, освен:
1. Да си ги повлечеш на банкарска сметка у МК.
2. Да ги пуштеш на туѓа сметка, дали TransferWise корисник, дали обична SEPA сметка (ова може добро да дојде пример за сервиси како ComputerUniverse кај што можеш да направеш Advance payment за делови што сакаш да ги купеш)

Картичката и сервисот е предобар, ги користам веќе 2-3 години, и на прсти можам да избројам колку проблеми сум имал со нив. Супорт на телефон услужлив и брз, меил исто така.

Имаат минимални провизии (не би сакал да речам беззначајни) од неколку центи/долари на траснфери, конверзија или top-up, зависи секако од сумата. Викам минимални затоа што споредбено со други банки што имам и користам некои лапаат огромни суми за едноставни работи како примање пари на сметка пр.

Android апликацијата им е предобра, сите работи што би ти притребале некад у врска со онлајн банкинг ги имаш на дофат на рака, се е брзо и smooth. Редовни апгрејди има на апп.
Едина работа што не ми се сфиѓа кај е нив е што не нудат виртуелна картица, па што и да сакаш онлајн да плаќаш мораш да ја користиш физичката.

Имаат и web интерфејс, така да добро е за менаџирање финансии од компјутер, а не само од телефон, како Revolut, N26, Curve.

Има многу работи што би можел да ги кажам за сервисов, ама не ми идат на памет.
Слободно прашај ако те уште нешто интересира.

Edit: заборавив најбитното :)
Имат и refer-a-friend програма, за 3-ца регистрирани преку твојот линк, добиваш 50 GBP reward, откако они ќе направат трансфер поголем од 20 GBP.
За возврат, тие што се регистрираат имаат прв бесплатен (no-fee) трансфер до 500 GBP.

Ако некој сака реф линк - пишете приватна порака.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,671
2,902
@DonFrozex пошто гледам го бараташ сервисов - можат ли парите од Transferwise да се користат преку Payoneer? Пример, ти праќаат пари преку Transferwise, и ги повлекуваш на Payoneer преку Global Payment Service.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Сметај на Transferwise како да имаш сметка во банка. Пример, за МК конкретно неможеш да имаш US ballance, туку само EUR balance. TW работи на принцип ти креира виртуелна сметка со твое име и презиме и добиваш IBAN, со тоа ти имаш сметка на која што можеш да добиваш евра од било кого во светов со или без користење на провајдер како Transferwise ил било кој друг, односно може директно од сметка во банка преку налог да ти испрати пари на тој IBAN број и ти да ги добиеш, а и ти да испраќаш пари било каде ако знаеш нивни податоци како IBAN за еу трансфери, ACH/ Routing number за да праќаш USD
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Не би знаел за Пејонир искрено, пошо скоро и да не го користам тој сервис (имам само акаунт и картичка, некаде низ фиоки)
Али ќе ти дадам еден совет - пробај па сподели тука на форумов :)

Можам да кажам дека успеав да поврзам PayPal со TransferWise, both картичката и IBAN-от. работат без проблем. (можам да вадам пари PayPal -> TW)

@Uber- , сигурен си дека не можеш да имаш US сметка?
Девојка ми неодамна си отвори акаунт и има и US и ЕУ сметки...
Она се додуша регистрираше со МК документи но Холандска адреса за пристигање на картичката, не знам дали тоа менува нешто.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Можам да кажам дека успеав да поврзам PayPal со TransferWise, both картичката и IBAN-от. работат без проблем. (можам да вадам пари PayPal -> TW)

@Uber- , сигурен си дека не можеш да имаш US сметка?
Девојка ми неодамна си отвори акаунт и има и US и ЕУ сметки...
Она се додуша регистрираше со МК документи но Холандска адреса за пристигање на картичката, не знам дали тоа менува нешто.
Можеш нормално, трансфервајс е “сметка“ во постоечка банка со леџит ИБАН и податоци, а за УСД го користам ова едно 2 години, пред неколку месеци ми исклучија US баланс.

@fuzzjaw можеш да повлечеш од пајонир на трансфервајс со тоа што ставаш податоци за банка ибан од трансфервајс, мислам дека може да пратиш пари и од трансфервајс на пајонир.
 
Последна промена:

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,607
2,099
Го користам и јас сервисов веќе некое време и е супер, не сум имал никаков проблем до сега, но без нивната картичка не знам дали и колку би бил корисен. Споредбено со Revolut, има нешто повисоки провизии, но ништо значајно.

МК документи но Холандска адреса за пристигање на картичката
Ако добро разбрав, можеш да се регистрираш и верифицираш со МК документи, а картичката да ја пратиш на адреса во држава каде праќаат картички?
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
164
177
Јас го имам користено сервисот за плаќање на сметка на другар во странство. Имаат помала провизија од нашите банки за интернационален трансфер и плус не те замараат со документи, потпиши, па адреси па дознаки па причини зошто итн. Овде едноставно пишуваш податоци за примателот и директива плаќаш со картица.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Го користам и јас сервисов веќе некое време и е супер, не сум имал никаков проблем до сега, но без нивната картичка не знам дали и колку би бил корисен. Споредбено со Revolut, има нешто повисоки провизии, но ништо значајно.


Ако добро разбрав, можеш да се регистрираш и верифицираш со МК документи, а картичката да ја пратиш на адреса во држава каде праќаат картички?
Да, баш ова го направивме.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Доколку корисникот бо самата апликација избере опција доделениот ибан да му биде дефаулт за примање пари, се што е потребно е за да испратиш пари на тој корисник потоа е име презиме и мејл
Јас го имам користено сервисот за плаќање на сметка на другар во странство. Имаат помала провизија од нашите банки за интернационален трансфер и плус не те замараат со документи, потпиши, па адреси па дознаки па причини зошто итн. Овде едноставно пишуваш податоци за примателот и директива плаќаш со картица.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
566
706
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
После неколку разговори со Transferwise и Payoneer, разбрав дека всушност можи да примаш пари на TW и тие пари да си ги праќаш на Payoneer, за тоа Payoneer ќе ти земи 1% fee.
А TW ќе ти земи 1.7%.

Значи тотал 2,7%

Ова го решава проблемот шо Пајонир го создаде да неможиш индивидуа-до-индивидуа трансфери да праќаш. И кошта само 2,7% од парите... :D

Измена:

Можно е да не е 1.7% ова од TW. Да е фиксно и мн помалку. Ако знај некој нека кажи
 
Последна промена:

slavonik

Intern
14 август 2020
1
0
Она се додуша регистрираше со МК документи но Холандска адреса за пристигање на картичката, не знам дали тоа менува нешто.
Дали би сакал да провајднеш кратки инструкции, како би можел да го направам ова ?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Xoom или Transferwise за австралиски клиент?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,607
2,099
Xoom или Transferwise за австралиски клиент?
Тоа што има помали провизии.
Лично користев TW за австралиски клиент и сѐ идеше smooth.

Мислам дека не е спомнато, но TW има месечен лимит на повлекување од банкомат без fee, потоа се плаќа 2%. Поточно првите 200€ се без fee.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тоа што има помали провизии.
Лично користев TW за австралиски клиент и сѐ идеше smooth.

Мислам дека не е спомнато, но TW има месечен лимит на повлекување од банкомат без fee, потоа се плаќа 2%. Поточно првите 200€ се без fee.
Фала, јас на сметка во банка ќе ги повлекувам.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дали некој повлекувал на сметка во банка кај нас, конкретно НЛБ? Клиентов само што ме предупреди дека банката можела да земе 25 до 50 долари.
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
115
82
Дали некој повлекувал на сметка во банка кај нас, конкретно НЛБ? Клиентов само што ме предупреди дека банката можела да земе 25 до 50 долари.
Да секој wire transfer има скриен трошок од околу 25-30$... Барем досега што јас сум работел со клиенти кои ми праќале на девизна во МК..
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Дали некој повлекувал на сметка во банка кај нас, конкретно НЛБ? Клиентов само што ме предупреди дека банката можела да земе 25 до 50 долари.
Да, лани. Бараа потекло на парите т.е како сум ги заработил во англија пошто беа фунти во прашање, бараа некој си образец како и документи за престој бо англија. Моја препорака контактирај си го господин @efto и за мала провизија вади си пари од трансфервајс.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Да, лани. Бараа потекло на парите т.е како сум ги заработил во англија пошто беа фунти во прашање, бараа некој си образец како и документи за престој бо англија. Моја препорака контактирај си го господин @efto и за мала провизија вади си пари од трансфервајс.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Фала, триста глупости има значи. Ќе пробам преку Xoom, клиентов вика немало провизии.
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
115
82
Фала, триста глупости има значи. Ќе пробам преку Xoom, клиентов вика немало провизии.
Најдобра опција ти е Payoneer Request a Payment, доколку твојот клиент можи да го користи, се разбира.
Иначе баш ме интересира како функционира Xoom, те молам сподели коментар доколку го употребиш.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најдобра опција ти е Payoneer Request a Payment, доколку твојот клиент можи да го користи, се разбира.
Иначе баш ме интересира како функционира Xoom, те молам сподели коментар доколку го употребиш.
Важи, ќе споделам.
Пробавме со Request a Payment, ми рече дека за Австралија барале $16 USD за провизија кон Payoneer и плус $30 австралиски долари за конверзија на валута од банката. Да беше за еднаш ајде, ама бидејќи треба во повеќе наврати да ми плаќа ова не му се исплати.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Xoom Како што знам е како вестерн унион само што е на пајпал системот. Толку знам само :D Пробај и баш сподели искуства
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,429
1,198
Ohrid
Xoom или Transferwise за австралиски клиент?
Кажи му на клиентот од ау да ти ги прати парите преку Transferwise на твоја девизна сметка во евра во тутунска банка и тоа е тоа.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кажи му на клиентот од ау да ти ги прати парите преку Transferwise на твоја девизна сметка во евра во тутунска банка и тоа е тоа.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
А "скриениот" трошок од 25-30 долари што го земала банката?
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,429
1,198
Ohrid
А "скриениот" трошок од 25-30 долари што го земала банката?
Немам таква информација ни такви искуство дека ми било наплатено скриен трошок, во неколку наврати сум пратил од ау во НЛБ на моја сметка се било ок.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,708
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно