• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Trance

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Ме интересира дали тука има "трансери":p и кои изведувачи најмногу ги слушате, да препорачате некој сајт во врска со нови збиднувања и топ листи на Trence tracks. Досега извадив околу 10GB trance но неможам да најдам музика од видот на Talamasca и Azax Syndrom. Па ако знете некој pls кажете.

pozzzz
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Хехех па нормално дека има трансери и трансерки :D И трансот како транс има повеке подстилови (psy, dark, goa, full on, eurotrance, morning,progressive и другу) и вкусот со тек на време се менува.И јас почнав со Тalamasca - My destiny, и сеуште си ја слушам. Моја препорака ти е http://psy.com.mk/forum/index.php тука имаш информации за се што те интересира во врска со трансот. Транс артисти има мнооогу еве некои од моите омилени: ATMA, Ibojima, Electric Universe, Imaginary Sight, Braincell, Rastaliens, Ra, Goasia, Trold, Power Source, Blue Planet Corporation... и други не можам да се сетам сега. Ако ти треба линк за симнување музика или ако можам некако да ти помогнам пиши PM, поздрав
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Ме интересира дали тука има "трансери":p и кои изведувачи најмногу ги слушате, да препорачате некој сајт во врска со нови збиднувања и топ листи на Trence tracks. Досега извадив околу 10GB trance но неможам да најдам музика од видот на Talamasca и Azax Syndrom. Па ако знете некој pls кажете.

pozzzz

trance rulez(iako neznam kako se pisuva na angliski trans muzika,valjda e vaka:LOL:).gi slusam site sto pravat trans muzika,neznam konkretno kako se vikaat onie koi gi slusam ama vazno uzivam(mozda ne bev dvolno jasen ama sto da pravam,ni jas neznam da si objasnam sto sakav da kazam:D).obozavam trans,tehno,malce metal,MakRap i slicno.a ke probam da gi najdam ovie Talamasca i Azax.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Зависи шо trance те занима.. Тоа од видот на Talamasca ти е psy trance, лично слабо слушам psy али закон е за рипање и брлавеење на журка :DПовеќе сум по обичен trance, познат уште и како euphoric/epic, и уште слушам vocal, progressive, uplifting итн.

И што би можел да ти препорачам:
 • Above & Beyond - дечките масакр праат, можеш онлајн да им ја слушаш радио емисијата "Trance Around The World"
 • Paul van Dyk- еден германец, растур прае уште од 91/92, има радио емисија "Vonyc Sessions", која шо не сум ја баш многу слушал
 • Armin van Buuren - исто еден добар батка, секој четврток 8-10pm ја води една од најпопуларните trance емисии "A State of Trance". Овој четврток би требало да е 350 епизода можеш на http://www.di.fm/ да ја слушаш, ќе биде trance 2-10pm :D
 • Blank & Jones, DJ Tiesto..
Неколку линкчиња поврзани со trance:
 • http://www.tranceaddict.com/forums/ - ваму најчесто идам у DJ Promotion форумот, често има многу добри миксчиња за симнување од DJ-и кои штотуку почнуваат и се промовираат
 • http://trance.nu/v4/ - еден од најдобрите сајтови за trance
 • http://www.chillout.co.yu/ - српски сајт, али има добар форум на кој шо ќе најдеш многу интересни линкови
 • http://www.di.fm/ - онлајн радио, има еден куп канали за разните видови на електронска музика
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
WoW forumive se zakon, mnogu vreme ke sedam pred PC:D, Jaia^^ od tie nabrojanite sum slusnal za pola, mnogu se Kumanovci a i jas sum od kumanovo taka da gi znam deckite po zurki rastur pravat, od Paul van Dyk i Armin van Buuren imam mnogu setovi samo nekako mi se mnogu komercijalni:p, za linkovi za download mislam deka tuka e zabraneto, pa da ne gi krsime pravilata aj MSN pa da se prasame kako luge:)

[email protected]

ve cekam:D
 

Wild Rose

Intern
18 мај 2008
77
12
Зависи шо trance те занима.. Тоа од видот на Talamasca ти е psy trance, лично слабо слушам psy али закон е за рипање и брлавеење на журка :DПовеќе сум по обичен trance, познат уште и како euphoric/epic, и уште слушам vocal, progressive, uplifting итн.

Кога веќе спомна epic trance, пробај и со System F, Ayla, ATB и Vincent de Moor. Above and beyond веќе ги наведе и само да напоменам дека (за мене) се една од навистина најпродуктивните транс групи. Квалитетна музика. Јас и ambient сакам, па повремено слушам нешто од Sasha или Digweed.

Во однос на твоево прашање, станува збор за мелодичен psy транс, кој главно потекнува од Израел. Спомна Talamasca и Azax, па пробај со Astrix, Vibe Tribe, Sesto Sento. А ако веќе те интересира класичен психоделичен транс, препорачувам 1200 Microgrames, Shpongle, Logic Bomb, Mahamudra...

Конкретно мои омилени транс артисти се: Penta, Tryambaka, Trold, Hallucinogen, S.U.N. Project, Goa Gil, Menog, Electric Universe, Filteria, Derango, Braincell, Electrypnose, Alien Project, Astral, Yahel, а од нашиве многу го почитувам Blisargon Demogorgon.

А веќе за општа едукација во електронската музика, ѕирнете го овој водич, сите правци се опфатени, а има и широка палета на семплови со артисти за конкретниот правец кој те интересира.

Wild Rose is currently on Tryambaka - I saw you saw :)
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
:eek:pasno::eek:pasno::eek:pasno::eek:pasno::ura:
I love trance ... no no no trance is my life :bravo::p:bravo:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Кога веќе спомна epic trance, пробај и со System F, Ayla, ATB и Vincent de Moor. Above and beyond веќе ги наведе и само да напоменам дека (за мене) се една од навистина најпродуктивните транс групи. Квалитетна музика. Јас и ambient сакам, па повремено слушам нешто од Sasha или Digweed.

Во однос на твоево прашање, станува збор за мелодичен psy транс, кој главно потекнува од Израел. Спомна Talamasca и Azax, па пробај со Astrix, Vibe Tribe, Sesto Sento. А ако веќе те интересира класичен психоделичен транс, препорачувам 1200 Microgrames, Shpongle, Logic Bomb, Mahamudra...

Конкретно мои омилени транс артисти се: Penta, Tryambaka, Trold, Hallucinogen, S.U.N. Project, Goa Gil, Menog, Electric Universe, Filteria, Derango, Braincell, Electrypnose, Alien Project, Astral, Yahel, а од нашиве многу го почитувам Blisargon Demogorgon.

А веќе за општа едукација во електронската музика, ѕирнете го овој водич, сите правци се опфатени, а има и широка палета на семплови со артисти за конкретниот правец кој те интересира.

Wild Rose is currently on Tryambaka - I saw you saw :)

bravo za super opisot sto go dade,izglea deka ima milioni trans artisti u svetov.
PS you are all about trance arent you?:D
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
WoW. Edno vreme i jas slusav trance dosta mnogu, ali sea pomalce slusam. Poveke sum na stranski hip-hop. Nego ne sum znael deka ima toooolku podzanrovi na trancot. 10x a lot:bravo: Bas ke slusnam sea nekoi od gorenavedenive pesni.... :D
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас во последно време сум разочаран од трасот, на последните 4 журkи што бев почнале на песни од PlayTV да вметнуваат само kick и мислат дека прават транс.
Од минатава година најдобрата журка според мене што се одржа со права транс музика беше на бела ноќ(на школка) и на саем на ретро-електро каде пушташе Бушава азбука (за жал само 35мин :) )

Овде сакав да искоментирам (од мое гледиште) дека го расипаа трансот со некои фулони.

А еве еден артист во маaло познат како "Музата" :) - The muses rapt.
Албумот му се вика Spirtual healing и за мене е најдобриот албум што сум го слушнал во трансот, исвирено со чуство и емоции.
- Албумот лесно можете да го најдете на web за симнување
Еве една песна на YouTube
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=EAK-qbpKVRk&feature=related"]Spiritual healing[/ame]
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Wild Rose tokmu taka melodicen psy trance sakam, kako me pogodi :)) sega sakam da vi preporacam eden album po moj vkus mislam deka na site ke vi se dopaga

Psychedelic Lover Best

01. Beastie Boys - U Gotta Fight (Soundaholix Remix)
02. MMR vs. Holymen vs. Dj Yagi - Dream come...
03. Skazi - Hit 'n Run
04. Growling Machines - Rounders (Astrix Remix)
05. Zeta - Blood Red Rain (Astrix Remix)
06. X-Noise - Rock It (Psy Craft Rmx)
07. Space Cat vs. Pixel - Back In The Days
08. Alien Project vs. Perplex - Open Your Mind
09. Talamasca - Frenchmen In Tokyo (XSI Remix)
10. Space Cat vs. Pixel - Clear Test Signal
11. Bizarre Contact vs. Phanatic vs. Electro Sun - Out Of Your Love
12. Astrix feat. Michele Adamson - Closer To Heaven
13. Gataka - Dance To My Voice (Perplex Remix Vocal By Intersys)
14. Shanti - Alter Ego
15. Astrix - Adventure Mode
16. Intersys feat. Ella - No More Noise

izvadete go nema da zazalite 100%
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Pa normalno deka ima TRANSERi inace najmnogu gi slusam Tiesto i Van dyk ama to e eurotrance. A od trans bas trans Trold i Paranormal Attack :) pozz i temava e super
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Pa normalno deka ima TRANSERi inace najmnogu gi slusam Tiesto i Van dyk ama to e eurotrance. A od trans bas trans Trold i Paranormal Attack :) pozz i temava e super
Ах.. Ќе го оставиш ти животот на темава, осеќам јас.. :D
Знам дека живееш за вакви теми, па еве, ти го направија кефот..:LOL:

btw. Trance слушам само од кеф понекогаш.. Не сум некој си голем фан, ама сепак слушам..
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Momentalno mnogu sum navlecen na dark,a za linkovi za download na trance ima mnoguuuuu i kako sto kaza Jaia^^ ako sakas prati PM i ke te linkuvame bez problem.:)):))
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Браво за темава и одличните постови :)

Бидејќи слушам се', слушам и транс, не би можел ништо конкретно да издвојам во моментов..

P.S. <spam> За сите што сакаат да го споделуваат вкусот за музика: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4434 </spam>

:tainstven:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Од типот на Talamasca full on & psy trance имаш стварно огромен избор ... не сум расположен сега многу да набројувам и да пишувам,уморен сум ...

само види го сајтов www.psyshop.com , имаш семплови од секој албум па можеш да најдеш точно тоа што бараш .
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
@ATRAC3

Даааа баш така! Малкумина знаат, ме изненади :tainstven:
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Great cosmos :bravo: Ама кога си го избрав Јаia таа трака уште не беше излезена, хехе
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Psychoo мало недоразбирање затоа што јас лошо се изразив, сакав да кажам дека името Јaia^^ си го избрав пред да излезе траката Great Cosmos и дека затоа не сум Great Cosmos :tainstven: Иначе и тоа е добро име, ама не личи за женско :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.226
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно