• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тракинг на кинески и други пратки

  • Ја почнал/а темата krema
  • Време на почнување

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Само да известам дека ebay има попуст 15% за техника.
Ако сте како мене, мобилните телефони добиваат убав попуст.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Дали некој знае што е ова?
Вика пратена за МКД а од пратката ни трага ни глас.
IMG_20210615_222236.jpg
 
  • Ја почнал/а темата
  • #80

krema

Professor
24 јуни 2009
12,514
11,771
youtu.be
Ќе си почекаш уште, рано е да стигне тука пратката.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #82

krema

Professor
24 јуни 2009
12,514
11,771
youtu.be
Оваа може да стигне и за 54 дена, нема правило и нема патерни како што заклучивме во дискусијата, сѐ зависи како ќе се поклопат коцките на поштенските оператори.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
515
450
Skopje
Да не се повторувам, наназад дискутиравме околу мојот случај со Федекс. Како продолжение на случајот, кинезите скроз се оградија и како платформа и како дистрибутер, зошто пратката пред да биде пакувана била во нормална состојба.

Значи некаде, у некоја држава (Белгија, Германија, Романија, Бугарија или тука во Скопје) се оштетени за време на транспорт. Друг момент е дека у цела таа збрка, робата која стигнала на царина во Скопје при товарење за адреса, нема никаков документ или извештај дека е примена веќе видно оштетена. Да биле некои гребаници ќе разбереш не виделе, ама сите 3 кутии со 15/20 цм дупки... нема теорија да не се види.

Е сеа, бидејќи контактиравме некои служби за контрола на пошти и инспектори нивни, не известија дека рокот за известување и изјаснување на Федекс било до 60 дена. Пројдоа 35 дена, а Федекс ниту ни враќа на меилови, ниту ни крева на телефони (или и да кренат, џабе, како со робот да збориш).

Може е стварно процедура па ќе се чека „60“ дена, али мислам дека знам каков одговор ќе добиеме од нив. Логички е дека немаме толку средства за фрлање по судови за со компанија како нивната, али таков инат не тера поради фактот дека не те е*ат 2% за 4,000еур роба, има до крај да идеме. Па макар и на кредити да бидеме.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Значи некаде, у некоја држава (Белгија, Германија, Романија, Бугарија или тука во Скопје) се оштетени за време на транспорт.
Ова сигурно.
Или ја оштетиле во Ск. Ама кој ја хендлал кога влегла во државата?
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
515
450
Skopje
Ова сигурно.
Или ја оштетиле во Ск. Ама кој ја хендлал кога влегла во државата?
Нивна некоја партнерска компанија. Све идевме преку нив и шпедиција и се, као демек побрзо одма да се заврши. И ете шо се дешаа :ROFLMAO:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,858
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно