• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тракинг на кинески и други пратки

 • Ја почнал/а темата krema
 • Време на почнување
 • Ја почнал/а темата
 • #3

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Yanwen е генерално бавна опција како и сите други фришип пратки, сепак кажано повеќе пати дека сѐ зависи од тоа како ќе се поклопат коцките уште од првиот ден на патувачкото патешествие.

:D :cool: ;)
aaa.jpg
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
335
108
Yanwen е генерално бавна опција како и сите други фришип пратки, сепак кажано повеќе пати дека сѐ зависи од тоа како ќе се поклопат коцките уште од првиот ден на патувачкото патешествие.

:D :cool: ;)
Погледнете го атачментот 100587
Фала, читав ривјус онлајн сите викаат дека е бавно
Мислењето е автоматски споено:

До сега, мое искуство, сѐ што е пратено преку Сингапур стигнало за мн брзо време
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Порано синоним за брза пошта беше поштата на Хонг Конг но се сменија работиве во корист на Сингапурската пошта.
Како и да е, најдобра е опцијата Алиекспрес стандард шипинг заради регистрираната (осигурана) пратка каде тракинг бројчето почнува со "R" а и побрзо пристигање во МК.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
335
108
Порано синоним за брза пошта беше поштата на Хонг Конг но се сменија работиве во корист на Сингапурската пошта.
Како и да е, најдобра е опцијата Алиекспрес стандард шипинг заради регистрираната (осигурана) пратка каде тракинг бројчето почнува со "R" а и побрзо пристигање во МК.
Пратката ако има бројче кое почнува со V значи вредносно
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Не сум сретнал такви бројчиња што почнуват со "V", но мислам дека не значи баш ништо. Регистрираните пратки кај нас ги нарекуваме како „препорачани“ и добиваат бројче "R", ова важи за регуларни пошти додека брзите пошти си имаат свои унифицирани тракинг бројчиња.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
335
108
Не сум сретнал такви бројчиња што почнуват со "V", но мислам дека не значи баш ништо. Регистрираните пратки кај нас ги нарекуваме како „препорачани“ и добиваат бројче "R", ова важи за регуларни пошти додека брзите пошти си имаат свои унифицирани тракинг бројчиња.
Се десило, ти даваат едно бројче, по некое време ја следиш пратката и бројчето се менува
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Кај одредени поштенски оператори го има и тоа поготово кај Yanwen, добиваш невообичаено долго бројче за да кога ќе го превземе подизведувачот на кинеската пошта го промени со нов стандарден тракинг број. Ова не важи за регистрираните пратки.

Нинџа тракингот за ваквите променливи бројчиња е тата-мата. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Дали ви се случило вакво нешто со пратка преку Латвија?

• Финален статус со маркиран Алиекспрес шипинг:
"Post office collection" на 02.05 2021"
• Со маркирана Латвија пост воопшто не се пресликува во МК пошта.

Сите останати пратки веднаш добивале статус:
"LV350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)" 20210507_065618.jpeg
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
80
61
Дали ви се случило вакво нешто со пратка преку Латвија?

• Финален статус со маркиран Алиекспрес шипинг:
"Post office collection" на 02.05 2021"
• Со маркирана Латвија пост воопшто не се пресликува во МК пошта.

Сите останати пратки веднаш добивале статус:
"LV350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)"Погледнете го атачментот 100615
Да еве исто и кај мене. Дел од пратките имаат пристигнато во наизменична, а некои немаат. Збориме за Латвија. Но незнам дали добро те разбрав.


Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Да еве исто и кај мене. Дел од пратките имаат пристигнато во наизменична, а некои немаат. Збориме за Латвија. Но незнам дали добро те разбрав.


Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
Кај мене е карактеристичен случај во однос на останатите пратки преку Латвија. Обично штом ја добијат тракинг информацијата "Post office collection" или "Depart from transit country of district" во Латвија со избран Aliexpress Shipping на 17Track, во МК пошта автоматски се појавува статусот "LV350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)"
Ова е прв пат како во МК пошта после цела недела појавува статус дека пратката не е пронајдена.
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
80
61
Кај мене е карактеристичен случај во однос на останатите пратки преку Латвија. Обично штом ја добијат тракинг информацијата "Post office collection" или "Depart from transit country of district" во Латвија со избран Aliexpress Shipping на 17Track, во МК пошта автоматски се појавува статусот "LV350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)"
Ова е прв пат како во МК пошта после цела недела појавува статус дека пратката не е пронајдена.
А добро сега разбрав на што мислиш.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Ќе видиме, можно е и да ја вратиле назад или ја пратиле кон погрешна дестинација.
И во Кина стоеше подолго време на custom clearance.
А изгледа има и некој застој, имам неколку пратки што направија скоро 2.5 месеци а уште ги нема.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Само да пријавам, во петок ми пристигнаа 5 пратки кои беа нарачани во различни денови и одеа преку Латвиа (UBxxxxxxxxxLV).
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Што стана со праткиве со Cainao Global (LT)?
Барем тие доаѓаа бргу. 20210525_132737.jpeg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
LT се заглавени и кај мене, каде, што, како и колку само госпоТ знае. :)
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
80
61
И кај мене одамна нема абер.


Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Изгледа уште не го наполниле шлеперот до даска пошто „нели“ со камион ги носеле наваму. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Да не смениле рута како што беше порано со Yanwen. Од Malaysia post се префрлија на Bpost, тие што останаа папала маца. Ништо не стигна.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
335
108
Изгледа уште не го наполниле шлеперот до даска пошто „нели“ со камион ги носеле наваму. :)
Изгледа купиле нови камиони со поголем капацитет. :)
Абе ваљда знаете дека 70% од тролањево ви е реалност, ама сфаќам, на мака сме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
пошто „нели“ со камион ги носеле наваму
Нема тролање, пред извесно време некој спомна дека пратките кога ќе стигнат во Литванија ги носат наваму со камиони (што не верувам), па затоа и го ставив тоа во наводници, и да, на мака сме. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно