1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Trading

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Aka1458, 25 Февруари 2020.

 1. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Ако има некој шо работи и се разбира,ако сака да ме упути да ми помогне да почнам,Трејдинг со stocks(акции),крипто валути и нешто слично,кажете искуства,мислење како да се почне колку се вложува шо како.Многу од видеава по интернет се фејк и глупи кликбеитови типа ламбо за 2 недели трејдинг ххаха.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Изменето од модератор: 25 Февруари 2020
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  A за paypal дали треба да се има 18год,кредитна картичка или може само да се напраи акаунт и да се пуштаат пари на него,подоцна да се вадат или така нешо сигурно знаеш па помогни ми,фала.
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако си под 18 години нема трејдинг :)
   
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,442
  880
  1 Април 2012
  Машко
  Одлично е тоа што се интересираш за берзи и инвестирање а немаш уште 18 години. Но пред да инвестираш би ти препорачал да ги прочиташ следниве книги за колку толку да добиеш осет за пари и што да правиш со нив.

  1. The Richest Man in Babylon - George S. Clason
  2. Think and Grow Rich - Napoleon Hill
  3. Rich Dad Poor Dad - Robert Kiyosaki and Sharon Lechter

  Но како и со секоја книга, не земај се здраво за готово туку пробај да ги сфатиш главните концепти и види каде мислиш дека се во право а каде не авторите на книгите. Имаш време, читни ги книгиве па потоа одлучи што би правел со парите.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Имам чуено за 3тата шо ја наведе книга од кај да ја земам?
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Или гледај на јутјуб видеа од the Swedish investor. Многу убаво ги има разглобено скоро сите финансиски бестселери. Мислам ако те мрзи да читаш.
   
 8. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Од се по нешто ке пробам хахаха колку да знам шо праам, благодарам многу на тројцата
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Почни со играта на телефон, доста интуитивна јас така почнав.
  Гејмер сум од мало дете. Трејдингот е игра на возможности.
  Што ќе се деси ако цената скрши одреден отпор. Малце алгоритамски се размислува :)
   
 10. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  За која игра зборуваш (јбг неписмен сум за ваа работа)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Погледни ги линквоите погоре што ги постирав.
   
 12. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  По не приметив тоа а тоа курсот го поминав баш сега утре уште еднаш


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Јас имам искуство со BitMex. Даваат и без 18.

  Возбудливо е, го фаќаш слајдерот и го носиш на десно, до крај. Удираш на зелено или црвено копче и отвараш меил апликација.

  Кога ќе ти стигне меил знаеш дека веќе немаш пари и си викаш оти не инвестирав со овие.
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,442
  880
  1 Април 2012
  Машко
  Ако немаш проблем со англиски и читање на телефон би ти препорачал да си ги симнеш од торент, а ако сакаш да ги купиш не можам да ти помогнам не знам кај ги има.
   
 16. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Знам англиски не е проблем ама иам ајфон


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 17. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Книгите погоре се одлични (прочитани повеќепати). Ресурсите се reliable. Но најбитната работа не ја заборавај. Не попусто на секој еден trading платформа или сајт си стои disclaimer дека не одговараат за потенцијалниот губиток на пари. Ако почнуваш од starting point "make money online fast" подобро не ни почнувај. Trading ако се третира како хоби ќе ти донесе само еден огромен минус на салдо. А ако имаш пари за фрлање и не би да се вложиш сериозно подобро дај му на некој фонд да ти инвестира во акции/обврзници и легни си, па што биде-биде.

  Just a fair friendly warning...
   
 18. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Повелете третата книга кому му треба.
   

  Прикачени датотеки:

  На Dave1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Поглуп заклучок не сум слушнал зашто изгледа не знаеш како тргувањето функционира.
  Не те прави милионер преку ноќ, но е далеку подобра заработувачка од седење за 250€ плата.
  Вие му посучувате книги за финансиска независност, а во книгата самиот Kyosaki вика кога е паника на улица купувај.
  За тие што не тргуваат и немаат искуство, тргувањето е ризично, но ниедна работа во животот не успева без ризик. Работата е да минимализираш ризик и да зголемиш добивка.
  Тие што губат е што тргуваат без план и без стратегија.
  Инвестирање во инвестициски фонд не е подобро од купување сам и креирање портфолио.
   
  На stefan1984 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,017
  2,558
  21 Јануари 2011
  Машко
  Hope is for people who do not already live in grace
   
  На Zimrie и StefAngel им се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Се согласувам со тебе. Но и Мелисандре има право.

  Многу луѓе влегуваат во играта за да направат брза пара и заради тоа само ќе изгубат.

  Најчесто првите неколку депозити се губат заради тоа.

  И јас сум ги направил и други се го направиле тоа.

  Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
   
  На Melisandre му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Не знам колку години имаш, ама во моето искуство дечки под 18 години кои поседуваат iPhone и имаат пари за фрлање ретко (читај, никогаш, ама да не тврдам дека е невозможно) дека ќе сфатат или отпочнат сериозно било која работа, особено од ваков калибар, која е динамична, бара следење на трендови, анализи, и, како што кажавме и двајцата, не е "get rich quick", да не набројувам натаму, си знаеш. За после, нема ни да коментирам што би се случило. А ако сметаш дека се што набројав погоре е лага, тоа е твое мислење. Јас искрено се надевам дека грешам, но ако сум во право, фер е да се предупреди дечкото во што се впушта.
   
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Нема ништо лошо во тоа да проба со игри и да научи да менаџира со парите него да седи дома и ништо да не прави.
  Во школото ништо посебно не ги учат за финансии и за менаџирање на пари.
  Вака барем колку толку ќе научи да контролира со емоциите и да се справи со идните потешкотии во животот.
  Зашто животот не е само теорија, потребна е пракса. Нашите школи го тупат со едукација од општа култура, никогаш не даваат едукација за животни проблеми и како да си финансиски независен.
  Ако си ја читал книгата на Kyosaki самиот ќе знаеш дека и тој изгубил доста пари за да стекне финансиска независност.
  Во неговата книга препорачува да се зема шпекулативни акции пред излегување на берза, купување на имот што бил во стечај или не ги платил долговите на време со што ќе го купиш имотот на кредит и ќе го отплаќаш со изнајмување на станот.
  За да стигнеш до таков капитал потребно е да работиш одреден период за да ставиш во залог пари за да можеш да земеш хипотека и да го исплаќаш станот.
  Тука во Македонија единствен таков бизнис е аирбнб.
  Точно е дека тргувањето е ризично но го правите повеќе него што изгледа.
   
 24. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Апсолутно не е лошо, затоа и потенцирав, се надевам дека грешам.
  Како што е спомнато и погоре, книгите се добри за давање насоки, ама буквално сфаќање не. Сепак тој живее во Америка, каде условите се далеку поинакви од тука, и се ожени за доста богата жена, и од чие богатство потроши доста. Има поднесено за банкрот повеќе од еднаш.
  А тука во МК (настрана крајно отежнетите услови за исплата од било каде во светот) за недвижнини постои едно официјално тело СИЗОТ, едно неофицијално градежна мафија, па ако решиш да се бориш на тоа поле, со среќа.
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Каде што има дупка има и начин како да се заобиколи.
   
Слични теми
 1. toshex
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  439
 2. DonFrozex
  Одговори:
  44
  Прегледи:
  4,976
 3. StefAngel
  Одговори:
  116
  Прегледи:
  6,073
Вчитување...

Сподели

Вчитување...