• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Trace skype contact....HELP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Вака значи ме интересира дали може на некој начин да се открие ip адресата на некој со кој си уклучен на скајп... Секаква помош е добредојдена :)
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Можеш да ја откриеш на повеќе начини... еден начин ти е да исклучиш сите програми кои користат интернет и отвори го само chatot со тој што сакаш да му ја откриеш адресата и одвори cmd и напиши netstat и ќе ти даде ИП адресата...

Јас за откривање си го користам нет лимитерот бидејќи е попрегледен во конекциите на скајпот видам која е ИП адресата....:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Extremex незнам дали си проверил... Но на овој начин не ја дава вистинската ип адреса. Туку ја дава ип адресата преку која оди вашиот чат.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
907
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Simni Wireshark, soberi paketi i ke vidis od koja ip ti doagaat negovite poraki.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Со нетстат сум превореувал и ми ја дава точната ИП на тоој што ја барам, само понекогаш дава повеќе ИП, ама ИПто од скајпот се наоѓа во најдолните ИП
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,042
Мислења
855,139
Членови
29,647
Најнов член
Анинени
На врв Дно